Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Łazarzu będzie Foch – Plac Wyspiańskiego zostanie przemianowany na skwer im. Marszałka Focha - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Łazarzu będzie Foch – Plac Wyspiańskiego zostanie przemianowany na skwer im. Marszałka Focha
26-10-2017 21:51   Janusz Ludwiczak
Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania jednogłośnie poparła projekt zniesienia nazwy placu Stanisława Wyspiańskiego i zastąpienia jej skwerem imienia Marszałka Ferdynanda Focha.

Jak już informowaliśmy na początku sierpnia Fundacja Kochania Poznania wyszła z inicjatywą, by Plac Wyspiańskiego został przemianowany na marszałka Focha.

Marszałek Foch to wybitna postać. Kiedyś był patronem ulicy Głogowskiej. Warto znaleźć dla niego miejsce pamięci, dla uczczenia jego zasług – przekonuje Katarzyna Cieliczko-Słupianek z Fundacji Kochania Poznania.

Plac Wyspiańskiego wybraliśmy dlatego, gdyż nie ma przy nim budynków, mieszkańcy nie musieliby wymieniać dowodów, a przedsiębiorcy zmieniać danych swoich firm. Skwer ten znajduje się blisko Głogowskiej. Po za tym obok znajduje się willa Radia Poznań [wcześniej Radio Merkury - przyp.red.], w której w okresie międzywojennym znajdowała się siedziba konsulatu Francji, gdzie goszczono Focha podczas jego wizyty w Poznaniu. Skwer marszałka Focha miałby też wymarzone sąsiedztwo, bo niemal graniczyłby z parkiem, któremu patronuje prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Woodrow Wilson - drugi cudzoziemiec, który najbardziej przysłużył się odrodzeniu Polski po zakończeniu I wojny światowej – dodaje Katarzyna Cieliczko-Słupianek.

Ferdynand Foch doprowadził do rozejmu w Trewirze i był pierwszym obcokrajowcem, który został uhonorowany tytułem marszałka naszego kraju – wskazuje Roman Grewling, wiceprezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

W czerwcu Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania pozytywnie zaopiniowała propozycję zmiany nazwy Placu Wyspiańskiego na skwer im. marszałka Focha. W czwartek poznańscy radni jednogłośnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie zniesienia nazwy placu Stanisława Wyspiańskiego oraz projekt uchwały w sprawie nazwania skweru imieniem Ferdynanda Focha. Wcześniej, pod koniec września zgodziła się na to również Rada Osiedla Św. Łazarz.

Ostateczną decyzję w sprawie nazwy skweru przy zbiegu ulic Matejki i Wyspiańskiego podejmie Rada Miasta Poznania, podczas kolejnej sesji, która odbędzie się 7 listopada.

Kiedyś ulica Głogowska nosiła nazwę marszałka Focha. Będziemy rozważać pomysł by plac Wyspiańskiego zmienił nazwę na Ferdynanda Focha, to postać przyjazna dla Polaków. Gdyby Stanisław Wyspiański nie miał swojej ulicy to co innego. Jednak marszałek Foch to bardzo ważna postać, którą trzeba uhonorować – przyznaje Antoni Szczuciński, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania.

Wybitny poeta i malarz, Stanisław Wyspiański patronuje skwerowi w kształcie trójkąta, znajdującym się przy zbiegu ulic Matejki i Wyspiańskiego od 1928 roku.

W 2013 roku pojawił się pomysł, by na 95. rocznicę Powstania Wielkopolskiego Plac Wyspiańskiego miał otrzymać imię pułkownika Harrego Wade, jednego z zapomnianych bohaterów Powstania Wielkopolskiego, który sprawił, że Ignacy Paderewski mógł przyjechać do Poznania.

Inicjatorem upamiętnienia jednego z bohaterów Powstania Wielkopolskiego był Tomasz Łuczewski, mieszkaniec Łazarza, konsultant historyczny, pracujący przy książkach beletrystycznych, dramatach, filmach fabularnych, których akcja dzieje się w Poznaniu i Wielkopolsce. Sprawą tą zainteresował się również ambasador Wielkiej Brytanii, który spotkał się z prezydentem Poznania.

Pułkownik Harry Wade jechał wraz z Paderewskim pociągiem z Gdańska do Poznania. W trakcie podróży Niemcy nie chcąc zgodzić się, by Paderewski dotarł do Poznania zatrzymali pod Rogoźnem pociąg i nakazali mu pojechać do Warszawy inną drogą. Tylko interwencja pułkownika Wade, który oświadczył, że w Poznaniu czekają na niego członkowie misji wojskowej i zagroził, że uniemożliwienie jego przyjazdu do Poznania spowoduje skandal dyplomatyczny spowodowało, że Niemcy w końcu wyrazili zgodę by pociąg z Paderewskim jechał dalej. Można uznać, że gdyby nie interwencja pułkownika, być może powstanie nie wybuchłoby 27 grudnia 1918 r. – wskazywał Tomasz Łuczewski, konsultant historyczny, pracujący przy książkach beletrystycznych, dramatach, filmach fabularnych, których akcja dzieje się w Poznaniu i Wielkopolsce.

Jednak urzędnicy nie zgodzili się, by w 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego skwer przy zbiegu ulic Wyspiańskiego i Matejki otrzymał imię płk Wade. Komisja Opiniodawcza ds. Nazewnictwa Ulic w Poznaniu uznała, że plac Wyspiańskiego jest nazwą historyczną od 1928 roku. Rada Osiedla Św. Łazarz zaproponowała więc, by imię płk Wade otrzymał skwer przed budynkiem Poczty Głównej przy ul. Głogowskiej i w pobliżu Dworca Zachodniego. Niestety do dziś płk Wade nie został uhonorowany.

Poinformowano nas wtedy, że nazwa tego placu jest nazwą historyczną, wpisującą się w cały kompleks i nie można jej zmienić. Zaproponowaliśmy wtedy aby Harry Wade został patronem skweru przed Dworcem Zachodnim – powiedziała Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Święty Łazarz.


Komentarze (6)

28-10-2017 11:30:49
as
Ja pisalem o radzie miasta, ale udez w stol a nozyce sie odezwa...
28-10-2017 07:14:40
x
Chyba już wiem - nazwy placu nie można zmienić, to stworzyli skwer.
28-10-2017 07:11:18
x
"Komisja Opiniodawcza ds. Nazewnictwa Ulic w Poznaniu uznała, że plac Wyspiańskiego jest nazwą historyczną od 1928 roku.(...) Poinformowano nas wtedy, że nazwa tego placu jest nazwą historyczną, wpisującą się w cały kompleks i nie można jej zmienić". Co zatem stało się podstawą do zmiany?
27-10-2017 15:32:43
poznanianka
Wpis dedykuję wszystkim radnym z miasta i Lazarza .W szczególności p.Katarzynie z Fundacji Kochania Poznania. Co prawda inaczej zapewne pojmujemy słowo "kochania ".A co do pracy naszych przedstawicieli w radach ( szczególnie Sw Lazarza ) to jeżeli przebudowa ul. Kolejowej i remont Rynku Lazarskiego to zadanie m. Poznania , to prosze Przewodniczącego Rady Osiedla św Lazarz i pozostałych radnych ( łącznie z p.Lidią Dudziak ) o wyjasnienie i podanie na tablicach ogłoszeń pisemnego wyjąsnienia stanowiska m, Poznania ( Prezydenta Wudarskiego )co do ostatecznego terminu rozpoczęcia przebudowy.Jakie pisma i odpowiedzi otrzymywali radni ,zwracając sie w imieniu mieszkańców do władz miasta.A może p.Prezydent otwarcie na pismie oświadczy ,że Kolejowa będzie przebudowywana wraz z obszaarem wolnych torów , co wykazano w wizualizaji .A może środki finansowe ( 9 mln ) zostały już przeznaczione na inne inwestycje .Wtedy mieszkancy mają rzetelną odpowiedz i nie pytają.A czemu Plac będzie teraz nazywał się skwer.???????
27-10-2017 11:48:11
Łazarz
Proszę dokładnie przeczytać artykuł.Zmiana nazwy to nie pomysł Rady Osiedla.Rada dostała do zaopiniowania projekt Rady Miasta ( Komisji Kultury...) , ale to i tak nie ma dużego znaczenia dla procedur. Podobnie remont ul.Kolejowej i Rynku Łazarskiego to zadanie m.Poznania a nie Rady Osiedla.
26-10-2017 22:58:57
as
DE BI LIZM zajmijcie sie w tej radzie czym bardziej powaznym niz takimi glupotami. Jak nie idiotyczna infrastrutura rowerowa to zmiany nazw placow istniejacych od stuleci, zajmijcie sie tym co tu i teraz ze przypomne ul. Kolejowa czy Rynek Lazarski...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

do 23-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "GreenPower", "ExpoPower", "Poznań Drone Expo" - targi dronów i nowych technologii, "Sawo", "Securex", "Instalacje"PRZESUNIĘTE na 18-20.10.2020

24

kwi

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Finał konkursu dla młodych grafików na projekt dyplomu dla MDK3

03

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wings For Life → ODWOŁANE

08

maj

do 10-05-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Fantastyki Pyrkon 2020 → PRZENIESIONE na inny termin: 10-12.07.2020

10

maj

21:00
Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: