Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Głogowska zapadała się już w 1931 roku! - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Głogowska zapadała się już w 1931 roku!
06-08-2017 01:46   Janusz Ludwiczak
W nocy z piątku na sobotę doszło do poważnej awarii wodociągowej na ul. Głogowskiej, która zamieniła się w rwący potok. Główną arterią Łazarza nie jeżdżą tramwaje, również kierowcy muszą korzystać z objazdów. Tymczasem już 86 lat temu robotnicy musieli zasypywać ogromną dziurę na ówczesnej ulicy Marszałka Focha, która powstała w wyniku ulew. Co ciekawe również w 2008 i 2009 roku co kilka miesięcy na Głogowskiej albo pękała rura, albo zapadała się jezdnia lub torowisko.

Jak widać historia lubi się powtarzać. Jest początek maja 1931 roku. W wyniku ulew zapadła się ulica Marszałka Focha (obecnie Głogowska). Robotnicy przez kilka dni musieli utwardzić ziemię, zasypać powstała dziurę, ułożyć nową nawierzchnię i usunąć awarię na głównej arterii Łazarza, co widać na zdjęciach archiwalnych w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Zaglądamy również do naszego archiwum. Portal lazarz.pl istnieje od 19 sierpnia 2005 roku, ale jak widać w ciągu tych blisko 12 lat na Głogowskiej działo się sporo:

Awarie na Głogowskiej:

 • 14 stycznia 2007 – pod zwrotnicą przy skrzyżowaniu Głogowskiej i Hetmańskiej powstała dziura na głębokość dwóch metrów. Dziura powstała wskutek pęknięcia rury. Przez trzy dni ulicą Głogowską nie jeździły tramwaje, a mieszkańcy Łazarza musieli korzystać z autobusów zastępczych.
 • 15 kwietnia 2008 – wskutek intensywnych opadów deszczu zapadła się jezdnia i torowisko na ulicy Głogowskiej przy Dworcu Zachodnim. Pod torowiskiem powstała dziura o głębokości 1,5 metra i szerokości ponad 2 m. Następnego dnia kilka metrów dalej koparka przysypująca naprawiona fragment dziury zaczęła opadać. Parę metrów dalej pojawiła się jeszcze głębsza dziura. Przez prawie tydzień znów ulicą Głogowską zamiast tramwajów kursowały autobusy.
 • 14 lipca 2008 – powtórka z rozrywki. Przy Dworcu Zachodnim znów pękła rura. Tym razem zawiodła kanalizacja deszczowa. Pęknięta magistrala pochodzi jeszcze z przed II wojny światowej (z 1920 roku), dlatego Aquanet postanowił wymienić całą kanalizację od Mostu Dworcowego do ul. Załęże przy zastosowaniu nowoczesnej metody rękawem "Aarseleff". Aż do 30 sierpnia tramwaje linii nr 5, 8, 14 nie jeździły przez Łazarz, a ulicą Głogowską kursowały często zapełnione i za krótkie autobusy "za tramwaj".
 • 7 listopada 2008 – po trzech miesiącach spokoju w piątkowy poranek przy skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Wyspiańskiego pękła rura wodociągowa o średnicy 450 mm. Na szczęście mieszkańcy mieli wodę w kranach. Jedynie przez dwa dni kierowcy jadący w stronę ulicy Hetmańskiej musieli jechać objazdem przez Berwińskiego, Matejki i Kasprzaka, bo tyle trwało usuwanie skutków awarii.
 • 6 stycznia 2009 - we wtorek, w nocy pękła rura ciepłownicza na ulicy Głogowskiej w pobliżu ul. Gąsiorowskich. W wyniku awarii przez cały dzień ciepła nie mieli mieszkańcy kamienic przy ul. Głogowskiej, Zachodniej i Kolejowej. Zamknięte dla ruchu kołowego były obydwie nitki w stronę Centrum na wysokości ulicy Śniadeckich. Ruch tramwajowy odbywał się bez zmian.
 • 8 lutego 2009 - na Głogowskiej na wysokości Magnolii, pomiędzy Parkiem Wilsona, a ulicą Śniadeckich pojawiła się kolejna dziura pod torowiskiem. Na miejscu pojawiły się specjalistyczne pojazdy techniczne, które sprawdziły wyrwę około metra głębokości. Aquanet sprawdził przy pomocy specjalistycznej kamery kanał sanitarny. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że w rurze nie ma dziury. Co więcej rura kanalizacyjna nie prowadzi bezpośrednio pod torowiskiem.
 • 3 sierpnia 2009 - na przystanku "Sielska" zapadł się chodnik. Na szczęście ruch tramwajowy nie został wstrzymany.
 • 15 sierpnia 2009 - kolejna dziura pod torowiskiem. Tym razem na wysokości Parku Wilsona. Od godz. 19:30 do końca dnia w kierunku Centrum nie kursowały tramwaje linii nr 5, 8 i 14, które zostały zastąpione autobusami "za tramwaj".
 • 6 kwietnia 2010 – Na ulicy Głogowskiej znów zapadła się ziemia. Na odcinku pomiędzy ulicami Śniadeckich, a Berwińskiego znaleziono puste miejsca pod torowiskiem. Możliwe, że były to dziury wskutek obniżenia się gruntu. Przez cały dzień Głogowską nie jeździły tramwaje, a przyczyny awarii aż do późnej nocy badali ekipy Aquanetu i pracownicy MPK.
 • 2 października 2010 – głęboka na ponad metr dziura powstała na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Berwińskiego.
 • 25/26 grudnia 2010 – W nocy z soboty na niedzielę pękła rura o średnicy 450 mm na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Śniadeckich. W święta wody pozbawieni zostali okoliczni mieszkańcy. Aby usunąć awarię ekipy Aquanetu musiały wstawić 6-metrowy odcinek nowej rury. Prace prowadzone były przez cały II dzień świąt i poniedziałkowe przedpołudnie.
 • 12 stycznia 2011 – Zapadł się fragment jezdni na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Śniadeckich. W tym samym miejscu dwa tygodnie temu doszło do awarii wodociągowej.
 • 12 lipca 2011 – W chodniku, przy skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej pojawiła się sporej głębokości dziura. Piesi udając się np. na tramwaj powinni szczególnie uważać, zwłaszcza w nocy.
 • lipiec 2011 – Na początku lipca na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Limanowskiego pojawiła się głęboka dziura w jezdni. Wyrwa została zabezpieczona pachołkiem ostrzegawczym, jednak kierowcy mają problem przy skręcie z Głogowskiej w prawo w ul. Limanowskiego. Dziura ma ponad metr głębokości. ZDM póki co sprawdza, czy uszkodzenie nawierzchni nie powstało w skutek awarii instalacji podziemnych. Usuwanie dziury trwało 3 tygodnie.
 • 5 sierpnia 2017 - w nocy z piątku na sobotę tuż po godz. 1. pękła rura wodociągowa na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Limanowskiego. Pęknięciu uległa rura o średnicy 450 mm, co spowodowało potężną wyrwę w jezdni, w skutek czego zalanie całej szerokości drogi oraz poważne utrudnienia w ruchu. Siła wypływającej wody była tak duża, że spowodowała również uszkodzenie torowiska. Do niedzielnego południa wstrzymany był ruch tramwajowy na ul. Głogowskiej.

ZOBACZ TAKŻE: Głogowska zamieniła się w rwący potok. Utrudnienia potrwają nawet do wtorku

ZOBACZ TAKŻE: Awaria wodociągowa na Głogowskiej. Ulica zamknięta, tramwaje linii 5, 8, 11 i 14 jadą objazdami


Komentarze (5)

07-08-2017 10:58:19
@Albin
Albinie, gratulacje, znakomita wiedza! Chcę więcej!
06-08-2017 21:38:08
gość
Szkoda, że nikt nie monitoruje stanu drogi na bieżąco. Na skrzyżowaniu Głogowskiej z Wyspiańskiego jakieś dwa tygodnie temu wstawiono nową łat w miejscu wyraźnego wklęśnięcia w asfalcie. Podobne zapadliska występują w trzech punktach Głogowskiej między Gąsiorowskich a zjazdem trasy PST w Zachodnią. Pytanie brzmi kiedy (a nie czy) dojdzie tam do awarii....
06-08-2017 21:00:15
albin
I jeszcze uzupełnienie: na zdjęciu z 1931 widzimy wyrwę w jezdni południowej ówczesnej ulicy Focha, dziś Roosevelta na wysokości Dworca Letniego (w tle widać kloc Bałtyku i kolumnadę Hali Reprezentacyjnej) - tam była skarpa nad ogródkami pracowniczymi kolejarzy (stąd widoczny mur oporowy). Ulewa przyszła 5 maja ok. 13 i trwała pół godziny. Wymyta ziemia zamuliła i wyłączyła z użytku tory zachodnie. Tunel pod dworcem zalało po sufit (to akurat brzmi znajomo). Ze skutków 'bardziej' na Łazarzu - masy błota spłynęły z cmentarza żydowskiego, czyniąc ul. Focha nieprzejezdną.
06-08-2017 20:38:46
albin
Za podmycia na odcinku Śniadeckich-Berwińskiego odpowiadają cieki podziemne płynące mniej więcej od ul. Parkowej w dół. To dzięki tym źródłom w tym miejscu powstały browar i fabryka kosmetyków. I dopóki brały wodę, problemu nie było. Teraz woda spływa w dół tej działki, opływa fundamenty kamienic i płynie w stronę Berwińskiego. Za mojego życia na wysokości Magnolii zarywało się już naście razy (w tym spektakularnie, w l. 80-tych samochód wpadł do jamy po tylny zderzak). Jeśli chodzi o skrzyżowanie z Hetmańską - akurat nie mam pod ręką tych tekstów, ale czytałem, że na Łazarzu było w XIX w. kilka wiatraków, a gdzieś między Łazarzem i Górczynem był młyn. Nie mam na żadnej z dostępnych mi map z XIX w. zaznaczonych wód, ale ten młyn musiał stać nad jakąś strugą. Przyszedł beton, ale woda została. Pamiętam też, że gdy był ten wybuch gazu, to stary Górczynianin (wtedy blisko stulatek) mówił mi, że to na pewno od podmycia. I zdaje się przyczyną było jakieś osuwisko.
06-08-2017 13:50:10
dziadek
Polecam naszym urzędasom film jak to robią w Japonii
Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

07

gru

do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 11:00-18:00

08

gru

Szkoła Podstawowa nr 90 ul. Chociszewskiego 56
Kiermasz bożonarodzeniowy
• klasowe kawiarenki pełne pyszności
• stoiska z rękodziełem
• fotobudka
w godz. 17:00-19:00

15

gru

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Charytatywny spektakl świąteczny na podstawie słynnej sztuki "Dziadek do orzechów"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: