Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Będzie Dworzec Zachodni czy dworzec "Poznań Zachodni"? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Będzie Dworzec Zachodni czy dworzec "Poznań Zachodni"?
07-02-2017 13:47   Janusz Ludwiczak
Jak już informowaliśmy PKP planuje w tym roku remont Dworca Zachodniego. Jak się okazało kolej planowała, by po inwestycji otrzymał on nazwę "Poznań Zachodni".

Do przetargu na przebudowę Dworca Zachodniego zgłosiły się cztery firmy. W ramach inwestycji, która ma potrwać ponad rok w holu obiektu znajdzie się poczekalnia, toalety, nowe kasy biletowe, lokale handlowe i restauracje z ogródkami letnimi. Nie wykluczone, że znajdzie się tutaj również punkt ZTM. Sam budynek ma zyskać wygląd z przełomu lat 20. i 30. XX wieku. Więcej w artykule: Czterech inwestorów chce przebudować Dworzec Zachodni.

Okazało się, że PKP początkowo planowało, by po remoncie obiekt otrzymał nazwę "Poznań Zachodni" zamiast "Dworzec Zachodni", co widać nawet na wizualizacjach.

Dworzec nazywa się i będzie nazywał się Poznań Zachodni. Dworzec Zachodni to nazwa zwyczajowa - tak samo nazywany jest dworzec Warszawa Zachodnia. Natomiast nazwa własna to Poznań Zachodni – wyjaśnił nam Maciej Bułtowicz z Wydziału Prasowego Polskich Kolei Państwowych S.A.

Dworzec Zachodni to nazwa historyczna. Nie ma zapewne poznaniaka, który używałby nazwy dworzec "Poznań Zachodni".

Jak już pisaliśmy w latach 1900-1904 roku u wylotu tunelu łączącego perony od strony ul. Głogowskiej zbudowano niewielki budynek nazywany Dworcem Łazarskim, w pobliżu dawnego Dworca Marchijskiego. Obiekt istniał do 1927 roku, kiedy to w związku z przygotowaniami do Powszechnej Wystawy Krajowej wzniesiono według projektu Władysława Czarneckiego istniejący do dziś Dworzec Zachodni i taką nazwę oficjalnie otrzymał przed 1929 r., kiedy to odbyła się PeWuKa.

Nazwa "Dworzec Zachodni" pojawia się w oficjalnej bazie adresowej Miasta Poznania, na planach miasta czy również jest nazwą przystanku tramwajowego i autobusowego. Taka nazwa pojawia się również w dokumentach PKP i na kolejowych mapach.

O to dlaczego ma nastąpić zmiana nazwy dworca na "Poznań Zachodni" zapytaliśmy również Michała Beima, poznaniaka, członka Zarządu PKP, eksperta ds. komunikacji z Instytutu Sobieskiego.

Zbadam tą sprawę. Powinna być nazwa Dworzec Zachodni – powiedział Michał Beim, członek Zarządu PKP S.A.

Chwilę później otrzymaliśmy oficjalne wyjaśnienia i sprostowania.

Przepraszam. Wprowadziłem w błąd. Nazwa dworca zawsze wywodzi się od nazwy stacji. Dlatego porównanie poznańskiego Dworca Zachodniego do dworca Warszawa Zachodnia nie było trafione. Stacja, przy której leży Dworzec Zachodni w Poznaniu to Poznań Główny. Dlatego ta cześć infrastruktury dworcowej została nazwana zwyczajowo Dworzec Zachodni i taka nazwa pozostanie. Wizualizacja to pewna propozycja, która może ulegać zmianie. Nazwa, która będzie widniała na budynku to Dworzec Zachodni – tłumaczy Maciej Bułtowicz, rzecznik PKP.


R E K L A M A

Komentarze (6)

16-02-2017 18:53:49
dziadek
Kogoś mocna głowa boli że takie bzdury wymyśla . Mam propozycję może w języku : Jidysz,Filipiński,Suahili,Tajski,Afrikaans będzie bardziej swojsko brzmiała nazwa " Dworzec Zachodni " Nie wspomniałem o ulubionym języku naszych radnych Angielskim no i Hiszpańskim A żył taki poeta który przewraca się w grobie napisał" Polacy nie gęsi i swój język mają "-Mikołaj Rej
08-02-2017 23:53:24
podróżny
Zgłaszam moją propozycję nazwy dla tego dworca: "City Center Poznań Zachodni Main Station". ;-)
08-02-2017 09:31:46
Hania
Zapozyczanie. z reguly blednie pisane, z angielskiego jest zalosne w Poznaniu i w Polsce, zupelnie jak by jezyk polski nie byl obowiazujacym jezykiem w naszym kraju. Tylko ubolewac nad tym jak wladze Poznania /i innych miast/ pozwalaja na zasmiecanie naszego Poznania nazwami "z ksiezyca" szyldami, reklamami, ktore sa poprostu nie do przyjecia. Czy ktos wogole nad tym czuwa ?! Czy nie ma regulaminow, przepisow miejskich ? Powtarzam ZALOSNE i jak w pipidowce...ale zdaje sie, ze Poznan juz dawno utracil miano wielkiego, preznego miasta a zostal wlasnie zahukana, zakompleksiona pipidowka, ktora ratuje sie angielskopodobnym nazewnictwem i sciezkami rowerowymi.
08-02-2017 08:21:08
Amicus
Jak już zmiany to może od razu "Western Poznan"... U nas ostatnio wszystko lubi być nazywane po zagranicznemu...
08-02-2017 00:30:57
poznanianka
Oczywiście Dworzec Zachodni. Mamy miasto Poznań.Dawniej Hotel Poznań, także Polonez.Przystanek Poznań City. Tworzenie nazwy Poznań Zachodni to bzdura i wiele trudności dla przyjeżdzających , nie wspominając o obcokrajowcach.Dlaczego nie utrzymać nazwy , do której przyzwyczaili się od wielu , wielu lat mieszkańcy i osoby przebywający czasowo w Poznaniu. Niech PKP " nie kręci " , a słucha mieszkańcow.Dosyć piwa naważyli z Dworcem Głównym , jego galerią i zmiana nazwy.
07-02-2017 18:51:18
Amicus
Oczywiście, że DWORZEC ZACHODNI. Odwołanie się do Warszawy Zachodniej nie ma tutaj sensu, bowiem Warszawa Zachodnia i Warszawa Centralna to dwie różne stacje. U nas natomiast Dworzec Zachodni to budynek będący częścią stacji Poznań Główny. Nazwa 'Poznań Zachodni' sugeruje odrębność stacji i wskazuje na jej położenie w zachodniej części miasta. Po co zmieniać coś co utkwiło przez lata???
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: