Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Już pół wieku prowadzą działalność społeczno-kulturalną na Łazarzu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Już pół wieku prowadzą działalność społeczno-kulturalną na Łazarzu
05-12-2016 01:36   Janusz Ludwiczak
W 1966 roku w zaadaptowanym pomieszczeniu przy ul. Załęże otwarta pierwszą na Łazarzu świetlicę, kilka miesięcy później powstała "Pieczara". 50-lecie działalności społeczno–wychowawczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" obchodzono w czwartek w Klubie Osiedlowym "Krąg".

Dziecięce świetlice: "Załęże", "Pieczara" (w bloku przy ul. Hetmańskiej), a także świetlica Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a w późniejszym czasie harcówka Osiedlowej Drużyny Harcerskiej "Zawiszacy" przy ul. Lodowej 10 oraz obchodzący niedawno 35–lecie Klub Osiedlowy "Krąg" – to historia społecznikowskiej pasji dziesiątek ludzi i działalności społeczno-wychowawczej grunwaldzkich spółdzielców z Osiedla Łazarz.

"Pieczara" w tamtych czasach była główną oazą działalności na Łazarzu. W drugiej połowie 1966 roku otwarto świetlicę "Załęże". Później w piwnicy przy ul. Lodowej, gdzie mieści się zakład fryzjerski powstał pierwszy dom kultury. W 1975 r. przy zbiegu ulic Potockiej i Dmowskiego powstał budynek, do którego najpierw wprowadziła się administracja "Osiedla Łazarz", a później jesienią 1980 roku rozpoczął działalność Klub Osiedlowy "Krąg" – wspomina Jerzy Babiak, przewodniczący Rady "Osiedla Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.

50-lecie działalności społeczno–wychowawczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" obchodzono w czwartek w Klubie Osiedlowym "Krąg", podczas którego oprócz części artystycznej odbył się pokaz mody seniorów z lat 60. i 70., a także zaprezentowano zdjęcia jak w 1966 i 2016 roku wyglądał Łazarz. Można było porównać jak w ciągu 50 lat zmieniła się dzielnica. Jak na taki jubileusz nie mogło zabraknąć również tortu.


Fot: Osiedle "Łazarz" SM Grunwald (2-3), Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: "Krąg" świętował 35. urodziny

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: