Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przed szkołą katolicką przy Głogowskiej stanie pomnik ks. Czesława Piotrowskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przed szkołą katolicką przy Głogowskiej stanie pomnik ks. Czesława Piotrowskiego
01-07-2016 13:49   Janusz Ludwiczak
Samorządowe Kolegium Odwoławcze uwzględniło odwołanie kurii metropolitarnej od decyzji miasta w sprawie warunków zabudowy działki przy ul. Głogowskiej 92. Oznacza to, że przed szkołą katolicką będzie mógł stanąć pomnik ks. Czesława Piotrowskiego.

Przypomnijmy. Pomnik ks. dr Czesława Piotrowskiego, budowniczego i założyciela szkół przy Głogowskiej 90 i 92 - Męskie Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza oraz Żeńskiego Gimnazjum im. J. Słowackiego (dziś Zespół Szkół Muzycznych) miał stanąć w 2008 roku, a ostatnio we wrześniu zeszłego roku na otwarcie Publicznego Gimnazjum Katolickie im. św. Stanisława Kostki i Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz, które mieszczą się w budynku dawnego VIII LO.

Jednak Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania wydał negatywną decyzję w sprawie lokalizacji pomnika. Z kolei Zespół do spraw wnoszenia pomników, w skład którego wchodzą: dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta, plastyk miejski, przedstawiciele organizacji pozarządowych i miejskich oraz Radni Miasta Poznania zaopiniował pozytywnie zasadność budowy pomnika oraz jego lokalizację, ale negatywnie ocenił przedstawioną przez wnioskodawców formę pomnika.

Zastrzeżenia wzbudziły głównie proporcje pomnika – tłumaczyła w połowie stycznia Hanna Surma, rzecznik Urzędu Miasta Poznania.

Pomnik ks. Czesława Piotrowskiego, którego autorem jest poznański artysta rzeźbiarz Krzysztof Jakubik jest już odlany. Rzeźba, która ma stanąć na 20-centymentrowym cokole ma ponad dwa metry wysokości.

Podczas kwietniowej sesji Rada Miasta Poznania 30 głosami za, 0 przeciw i 0 wstrzymującymi się wyraziła zgodę na wzniesienie pomnika ks. Czesława Piotrowskiego.

Kuria złożyła również odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO uchyliło decyzję miasta i nakazało ponownie rozpatrzenie sprawy. 21 czerwca Wydział Urbanistyki i Architektury wydał pozytywną opinię o warunkach zabudowy. Tym samym pomnik ks. Czesława Piotrowskiego będzie mógł stanąć przed gmachem dawnego VIII LO.


Ks. dr Czesław Piotrowski był nauczycielem, działaczem społecznym i patriotą. Stał na czele Dyrekcji Odbudowy Katedry, która w latach 1946 - 1956 zajmowała się odbudową świątyni po zniszczeniach dokonanych podczas II wojny światowej. Był również dyrektorem Drukarni i Księgarni św. Wojciecha. To dzięki placówce tej udało się przetrwać przez trudne lata 1947-1963. Również dzięki niemu powstał "Katechizm Podstawowy", który trafił do wielu szkół w powojennej Polsce.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

21:45
Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge" (reż.Baz Luhrmann)
- Łazarski Przegląd Filmowy
wstęp wolny

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: