Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Szkole Podstawowej nr 26 obchodzono Międzynarodowy Dzień Romów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Szkole Podstawowej nr 26 obchodzono Międzynarodowy Dzień Romów
29-04-2016 01:02   redakcja, Urząd Miasta Poznania
"W przyjaźni jest siła - ja to wiem i Ty też to wiesz"- zaśpiewały w środę dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Berwińskiego podczas występów, którymi uczciły Międzynarodowy Dzień Romów. Wierszami cygańskiej poetki Papuszy, piosenkami i teatrzykiem dzieci z Łazarza upamiętniły I Światowy Kongres Romów i dały wyraz solidarności z kolegami i koleżankami narodowości romskiej.

W Poznaniu każdy może znaleźć pracę, dom i szkołę. Narodowość nie ma tu żadnego znaczenia. O to właśnie chodzi, by nasze dzieci razem z dziećmi, których rodzice przyjechali tu do Poznania, wspólnie poznawały swoje zwyczaje, język i kulturę – przekonywał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Uczy się u nas 20 dzieci narodowości romskiej. Na Łazarzu od zawsze mieszkali Romowie. W 2013 roku dzięki pomocy Wydziału Oświaty przeprowadziliśmy innowację edukacyjną, polegającą na utworzeniu klasy dla dzieci i młodzieży romskiej. Po dwóch latach nauki, przede wszystkim języka polskiego, dzieci te uczęszczają do naszych klas i z powodzeniem zintegrowały się ze szkołą, osiedlem, miastem – wyjaśnia Edyta Rudź-Jaśkowiak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26.

Na szkolnych obchodach Dnia Romów obecna była też przedstawicielka fundacji Art Junction.

Zajmujemy się dziećmi romskimi w ramach wolontariatu. Zabieramy je " w miasto", pokazujemy atrakcje, rozmawiamy z nimi, uczymy języka, rysujemy, spędzamy czas. Dzieci są zupełnie bezbronne wobec faktu, że rodzice zmienili ojczyznę. Często nie mają nawet wody, prądu, prawa do usług medycznych. A nie zrobiły nic złego. Dlatego im pomagamy. I cieszymy się, że miasto wspiera te dzieciaki, daje im szkołę, pracę ich mamom, pomaga się ubrać i najeść – podsumowuje Barbara Prądzyńska z fundacji Art Junction.


Komentarze (1)

29-04-2016 18:13:09
eka z małeki
Super!!!.Od lat 50/60-siątych miałem możliwość kontaktu-bliskiego z ICH życiem i obyczajami-jeszcze kiedy żyli w taborach.Opowiadam młodym że używali do żywności przegotowanej wody z Warty,widziałem!!!.Taka była czysta,oczywiście byli biedni i bogaci.Oglądałem ICH wesela,kultura,na widok tych samochodów oczy miałem na glebie.Tak nawiasem to nauczyłem się od nich wróżyć w karty/ od starszej bardzo osoby/.Miałem możliwość zapoznania się z historią poetki Papuszy opowiadałem o niej ale zostałem wyśmiany-a tu filmy o Niej kręcą.Naturalnie że byli też żli jak wszędzie,ja z takimi się nie spotkałem.Przychodzili do mojego mieszkania,długo !!!.Co do mnie to chodziłem nad Wartę podglądać kąpiące się młode Cyganki,jakie ładniutkie,do dziś pamiętam a jestem już podeszły-groziło to śmiercią,ale żyję WARTO BYŁO,che che !!!!!!!!!!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

lip

18:00
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Odpust parafialny

28

lip

do 31-07-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

07

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

14

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

15

sie

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert z cyklu "Poznańskie Muzykalia" - z utworami Elvisa Presleya

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: