Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zwoje z Qumran, Kodeks Synajski, Wulgatę i inne przekłady Biblii można oglądać w starej kaplicy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zwoje z Qumran, Kodeks Synajski, Wulgatę i inne przekłady Biblii można oglądać w starej kaplicy
21-04-2016 00:48   Janusz Ludwiczak
Kopie średniowiecznych i starożytnych rękopisów, przekłady Biblii Gutenberga czy Lutra z 1534 r. można oglądać w starej kaplicy w Parku Manitiusa.

Wystawa Biblii w starej kaplicy to swoista opowieść o dziejach powstania słowa, które zmieniało umysły ludzi. Ekspozycja przedstawia, w jaki sposób i w jakiej formie Pismo Święte dotarło do naszych czasów – zanim zostało zamknięte w okładki i wstawione na półki w biblioteczkach domowych.

W jednym miejscu zgromadzone jest 3,5 tysiąca lat historii powstania Pisma Świętego. Wystawę rozpoczynają zwoje z Qumran, które stanowią podstawę do archeologicznych tekstów, które uznawane były za najstarsze oraz kodeks z Alleppo z 930 roku. Jest to zapisany w języku hebrajskim tekst w systemie oznakowań masoreckich. Kiedy porównamy oba teksty okazuje się, że mimo tysiąca lat różnicy teksty zostały przekazane wiernie. To pierwsza informacja, która dała sygnał naukowcom i archeologom do tego, żeby zastanowić się jak to się stało, że teksty Pisma Świętego dotarły do naszych do naszych czasów w niezmienionej formie – mówi Dariusz Czyszczoń, prezes Fundacji Areopag i autor Wystawy Biblii.

Biblia do naszych czasów dotarła w trzech językach: hebrajskim, łacińskim i greckim. Z tych trzech języków była przekładana na języki narodowe. W XV wieku Gutenberg wykombinował jak można wielokrotnie powielać tekst. Skrybowie musieli poświęcić trzy lata by przepisać odręcznie całą biblię. Dzięki ruchomej czcionce w ciągu trzech lat Gutenberg wydrukował 200 egzemplarzy – dodaje Dariusz Czyszczeń.

Wystawę Biblii można oglądać w starej kaplicy w Parku Manitiusa (ul. Grunwaldzka 48) do końca tygodnia: w czwartek i piątek godzinach od 14:00 do 19:00, w sobotę i niedzielę od 12 do 19. Wstęp wolny. Organizatorem wydarzenia jest Ewangeliczny Kościół Reformowany w Poznaniu.


Komentarze (1)

21-04-2016 14:17:25
eka z małeki
zwoje z KUMRAN miały być udostępnione po 50 latach od odkrycia ok 1997r,i co,coś tam znowu było można tu i ówdzie doczytać/nie w tem krajuzapewniam że to są texty niebywale excytujące które przedstawiają naszą Wiarę ,a przynajmjej jej sens istCnienia w dzisiejszej fohmule pod dużym znakiem zapytana.Jestem znawcą tych czasów i religii,chętnie wysłucham opinii i wszelkiej krytyki po moim wpisie-oczywiście bez hejtów.Z POWAŻANIEM ............
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

lut

do 28-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
"Home Decor" - Targi Wnętrz
"Specjal Days" - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
"Arena Design"

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż wystawy "Fotografie i nie tylko..."

26

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury - Armenia". Spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

06

mar

do 08-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi edukacyjne
Poznańskie targi książki
"Rybomania" - targi wędkarskie

14

mar

do 15-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: