Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

.:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Piotr Niewiarowski o 85. urodzinach Radia Merkury

Dokładnie 24 kwietnia 1927 roku o godz. 17:00 po raz pierwszy w Poznaniu zabrzmiało Radjo. Radio Merkury kończy 85 lat, a od 67 lat nadaje z willi mieszczącej się przy ul. Berwińskiego.

Janusz Ludwiczak, lazarz.pl: 24 kwietnia Radio Merkury będzie obchodzić 85. urodziny. Co z tej okazji przygotowaliście dla swoich słuchaczy?
Piotr Niewiarowski, Radio Merkury: 1 kwietnia uruchomiliśmy podstronę internetową (85lat.radiomerkury.pl), na której można znaleźć wiele materiałów historycznych, takich jak przemówienie Józef Cyrankiewicza w naszym studiu w 1956 roku, wywiad z Krzysztofem Komedą czy innych znanych postaci, które Poznań odwiedzały, ale również pomyłki i wpadki na antenie. Na stronie są zamieszczone stare zdjęcia i informacje o historii radia.
Kulminacja nastąpi 24 kwietnia, kiedy przygotowujemy specjalny całodniowy program z konkursami dla słuchaczy, w których będzie można wygrać m.in. torty jubileuszowe. Pojawi się również cykl audycji " Radio Poznańskie za pięć 17" o początkach poznańskiej rozgłośni, a w studio pojawi się wielu specjalnych gości.

A poza anteną?
16 kwietnia odbyło się kolejne "Uzdrowisko Radia Merkury". Wiersze Jonasza Kofty interpretował aktor Piotr Fronczewski. Przez dwa dni gościliśmy także sprawozdawców piłkarskich z rozgłośni Polskiego Radia z całej Polski na Konferencji nawiązującej do zbliżających się Mistrzostw Europy w piłce nożnej.
24 kwietnia, w dniu jubileuszu spotkamy się na imprezie zamkniętej pracowników i przyjaciół radia. Nastąpi wtedy wręczenie pięciu srebrnych mikrofonów Radia Merkury dla ludzi i organizacji, którzy wyróżniają się czymś nieszablonowym w Wielkopolsce. Robią coś ponad to co powinni.
5 maja do Parku Wilsona zaprosimy najmłodszych naszych słuchaczy, gdzie odbędzie się koncert zespołów Snowman i Dagadana, a tydzień później zorganizujemy jubileuszowy Rajd rowerowy Radia Merkury do Puszczy Zielonka. Bardzo nietypowe wydarzenie odbędzie się 25 maja, kiedy to w naszym małym studio, udziałem słuchaczy, odbędzie się koncert brytyjskiej grupy Red Box, który będzie transmitowany na żywo na antenie. W ostatnią niedzlee maja zaprosimy na koncert Budki suflera do Klubu Eskulap, a w pierwsza niedzielę czerwca na kolejny „Kijomarsz” dla fanów nordic walking. Ostatnim dużym wydarzeniem będzie wybranie po dwóch latach przerwy honorowych imienników patronów Poznania - Piotra i Pawła.

Dlaczego Radio Merkury, a nie Radio Poznań?
To jest pytanie, które wiele ludzi zadaje sobie u nas w radiu, ale i w całej Polsce od wielu lat. Większość stacji ma nazwę od miasta, jest Radio Wrocław, Radio Łódź, Radio Szczecin, itd. Inne nazwy mają tylko trzy rozgłośnie: Radio dla Ciebie w Warszawie, Radio PiK w Bydgoszczy (Radio Pomorza i Kujaw - przyp. red.) i my. Radio Merkury w wersji obecnej, skomercjalizowanej, zostało powołane przez Ministra Finansów w 1993 roku. Ponieważ powstawały prywatne stacje radiowe, ówczesny prezes Piotr Frydryszek, na spotkaniu u prezesa Targów, nieżyjącego już p. Laskowskiego rzucił taki pomysł, co spotkało się z pełną akceptacją. Ta idea bardzo się sprawdziła, gdyż w tamtych latach radio publiczne po zmianach ustrojowych było różnie traktowane, ludzie szukali czegoś nowego. Nazwa Radio Merkury brzmiało dla ludzi jak stacja komercyjna, a nazwa Merkury wzięła się dlatego, że w Poznaniu są Targi i rozwinięty handel, więc pasowało to do anturażu Poznania. Później postanowiliśmy dopisywać jednak do nazwy Merkury Polskie Radio, bo okazało się, że po tylu latach hasło "Polskie Radio" znów działa bardzo dobrze. Jesteśmy dobrze postrzegani i ludzie nam ufają.

Ile osób pracuje w radiu?
W radiu pracuje ok. 90 osób. 60 procent stanowią pracownicy merytoryczni, czyli dziennikarze, montażyści, realizatorzy, reszta to pracownicy administracyjny, czyli osoby z marketingu, promocji, panie sprzątające, a także rada programowa i zarząd.

Od czterech lat można słuchać MC Radia. Czy nie obawiacie się wzajemnej konkurencji?
Nie da się słuchać oczywiście dwóch stacji radiowych jednocześnie, ale MC Radio powstało w sposób przemyślany i po paru latach ma ono słuchalność niewiele odbiegającą od Radia Merkury. MC Radio zostało stworzone jako pasmo miejskie, nadające głównie muzykę i krótkie serwisy informacyjne. Chodziło nam oto, by dotrzeć do młodszego słuchacza.

A jak to wszystko się zaczęło?
Radio Merkury powstało jako trzecia rozgłośnia regionalna w Polsce, ale pierwsza z inicjatywy lokalnej, dokładnie starosty miejskiego Stanisława Ziołeckiego. Do powołanej spółki akcyjne przystąpiły wszystkie powiaty i 73 miasta województwa wielkopolskiego. Dzięki zebranym pieniądzom, bez czekania na decyzje z Warszawy powstała rozgłośnia poznańska.
Radio zaczęło nadawać dokładnie 24 kwietnia 1927 roku o godz. 17.00. Studio mieściło się wtedy na Placu Wolności, gdzie mieści się obecnie Teatr Ósmego Dnia. Pierwszy program emitowany był na Plac Wolności przez głośniki, na które kiedyś mówiło się gigantofony. Ludzie słuchając audycji zastanawiali się czy to nie mówi nawet sam Bóg, efekt był podobny do jednej z pierwszych projekcji filmowych, kiedy pociąg miał wjechać do sali kinowej, a okazało się, że jest to tylko film.

Czego można życzyć Wam na kolejne 85 lat?
Przede wszystkim rozwiązania problemów z finansowaniem. Na pytanie czy za kolejne 85 lat będzie istniało jeszcze radio, trudno powiedzieć. Być może będziemy mieli wszczepione chipy, z których będziemy mogli słuchać muzyki.

Kolegom i koleżankom z Radia Merkury portal lazarz.pl życzy 100 lat, jak najwięcej wiernych i zadowolonych słuchaczy oraz dalszego rozwoju.

Skomentuj

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

29

lis

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Piosenki Leonarda Cohena - koncert Kwartetu Proforma
- bezpłatne wejściówki na spektakl można rezerwować mailowo (zapisy.klubkrag@gmail.com) lub odebrać w sekretariacie Klubu Krąg

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Możliwe niemożliwe" - wernisaż wystawy fotograficznej podopiecznych Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu dla osób dorosłych

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: