Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Do Nowego ZOO nie dojedziesz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Do Nowego ZOO nie dojedziesz
17-12-2008 22:27   Janusz Ludwiczak
W kwietniu w Nowym ZOO otwarta ma zostać słoniarnia. Tymczasem turyści i mieszkańcy nie mają jak dojechać do ogrodu zoologicznego na Malcie, gdzie jest już tygrysiarnia. Od 21 października nie kursuje bowiem Kolejka Parkowa Maltanka, a autobusy linii nr 57 dojeżdżają pod Nowe ZOO, ale tylko 4 razy w dni robocze i to o dość niedogodnych porach.

Poznań jest jedynym miastem w Polsce z dwoma ogrodami zoologicznymi. Sporą atrakcją jest jednak Nowe ZOO na poznańskiej Malcie. Na 117 ha turyści i mieszkańcy znajdą wybiegi dla wielbłądów, żyraf, antylop, zebr, jeleni, ptaków, ssaków drapieżnych i wielu innych zwierząt. Nie ma wątpliwości, że Nowe ZOO jest największym ogrodem zoologicznym w Polsce.

Parę lat temu, dokładnie 17 maja 2002 roku otwarto w Nowym ZOO tzw. "tygrysiarnię", czyli profesjonalny wybieg dla tygrysów. Po sześciu latach w Poznaniu znów będzie można oglądać słonie. W kwietniu przyszłego roku otwarta zostanie nowa słoniarnia, w której pojawi się sześć słoni afrykańskich prosto z RPA (pięć samic i jeden samiec). Budowę słoniarni planowano już w 2003 roku, kiedy to w Starym ZOO zmarła najstarsza w Polsce słonica Kinga. Na powierzchni ponad 3,5 ha powstał wybieg z rzeką i sadzawką oraz budynek dla słoni, a także taras widokowy z wioską afrykańską dla zwiedzających. Otwarcie słoniarni wartej 41 milionów złotych zaplanowano na kwiecień przyszłego roku.

Tymczasem już teraz poznaniacy i goście odwiedzający nasze miasto mogą mieć problem z dojazdem do Nowego ZOO. 19 października przed przerwą zimową po raz ostatni w trasę wyruszyła Kolejka Parkowa "Maltanka", którą z Ronda Śródka można dojechać do ogrodu zoologicznego. Co prawda turyści i mieszkańcy mogą do Nowego ZOO dojechać autobusem linii nr 57, jednak tylko w dni robocze i to o dość nietypowych godzinach.

Autobus linii nr 57 w kierunku Nowego ZOO odjeżdża z przystanku "Krańcowa" (po dokonaniu przesiadki np. tramwajów linii nr6 i 8 jadących z Centrum) o godz. 6:29, 7:44, 14:04 i 14:52. Podobnie jest z autobusami powrotnymi. Z Nowego ZOO autobusem "57" możemy wrócić jak jeszcze zwierzyniec jest zamknięty o godz. 6:35 i 7:50 oraz popołudniu o 14:14 i 15:06. Tak więc do zoo na Malcie nie dojedziemy w ciągu dnia ani autobusem ani "Maltanką".

Skoro słoniarnia ma być wielką atrakcją miasto i MPK powinny zapewnić dobry dojazd do Nowego ZOO, bo przecież turyści i poznaniacy także jesienią, zimą i wiosną wybierają się na spacery. Autobus linii nr 57 mógłby zostać wydłużony na stałe z pętli Mogileńska ulicą Warszawską i Krańcową do pętli Krańcowa/Nowe Zoo w godzinach otwarcia ogrodu zoologicznego, czyli od 9 do 16 (w okresie od listopada do lutego, w październiku i marcu od 9 do 17 oraz od 9 do 19 w okresie letnim).

Miasto planuję też budowę nowej trasy tramwajowej z pętli Zawady do stacji Poznań Wschód, jednak inwestycja ta nie powstanie przed Euro 2012. Póki co ze stacji Poznań Wschód ulicą Wschodnią i Krańcową mogłaby kursować nowa linia autobusowa, która umożliwiłaby szybkie dostanie się podróżnych PKP do przystanków linii nr 6 i 8, które rozwiozą dalej pasażerów na Rataje i do Centrum. Ponadto połączenie komunikacyjne uzyskaliby studenci akademików przy ul. Nieszawskiej oraz Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii, uczniowie szkół przy ul. Toruńskiej oraz Społecznego Liceum Ekonomicznego, a także sami mieszkańcy Osiedla Warszawskiego. Dodatkowo poprowadzenie nowej linii zamiast autobusu "57" dalej ulicą Krańcową umożliwiłoby dojazd do Nowego Zoo.

Czy miasto powinno uruchomić dojazd komunikacją autobusową pod Nowe Zoo? Czekamy na Państwa opinie, sugestie i komentarze.


Fot: Janusz Ludwiczak, MPK Poznań

Komentarze (2)

04-02-2009 13:31:27
madzia
Faktycznie, z dojazdem do Nowegoo zoo teraz to porażka. Ale widać, jak nowe zoo się stara w tym zakresie. Już nie wspomnę o tym, że zabraknie słoni z RPA.
14-11-2008 12:55:28
max
To jest skandal, aby nie można było dojechać do nowego zoo. We Wrocławiu nie ma z a tym problemów - pod ogród zoologiczny dojeżdżąją tramwaje. Skoro nie jeździ kolejka maltanka, MPK powinno poprowadzić pod zoo jakiś autobus. Owszem można pójść spacerkiem od Warszawskiej, ale nowe zoo też jest ogromne i można zaoszczędzić siły do dojścia do słoniarni.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"In Memoriam - VI łazarski wieczór zaduszkowy

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

03

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Wietnam" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: