Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Gdzie jest grób słynnego podróżnika? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Gdzie jest grób słynnego podróżnika?
05-11-2008 13:29   Janusz Ludwiczak
Na Cmentarzu Górczyńskim powinien spoczywać słynny podróżnik Kazimierz Nowak. Niestety na Górczynie nie znajdziemy jego grobu. Czy pierwszy człowiek, który samotnie na rowerze przemierzył Afrykę nie powinien zostać upamiętniony?

Kazimierz Nowak, żył w latach 1897-1937. Był pierwszym na świecie człowiekiem, który samotnie przemierzył rowerem Afrykę. Teoretycznie słynny podróżnik powinien spoczywać na Cmentarzu Górczyńskim. Niestety nie znajdziemy tam jego grobu.

Na Górczynie nie ma ani miejsca spoczynku podróżnika, ani żadnej tablicy upamiętniającej, że właśnie Kazimierz Nowak spoczywa na tutejszym cmentarzu.

Ludzie z całej Polski interesują się postacią Kazimierza Nowaka, historią jego pionierskiej podróży przez Afrykę. Zdarza się, ze podczas pobytu w Poznaniu, zaglądają na Łazarz, by znaleźć kamienicę, w której mieszkał, odwiedzają Górczyński Cmentarz i pytają, czy tu właśnie spoczywa poznański podróżnik. Okazuje się wówczas, że owszem, spoczywa, ale jego grobu już nie ma. Bez wątpienia trzeba choć w symboliczny sposób upamiętnić fakt, że Kazimierza Nowaka pochowano na tym Cmentarzu. Szanujmy odzyskaną z takim trudem i po tylu latach pamięć o tym zasłużonym Polaku.ubolewa Łukasz Wierzbicki, autor wielu książek o Kazimierzu Nowaku.

Według informacji Łukasza Wierzbickiego, który znał podróżnika z opowiadań swojego dziadka najprawdopodobniej Kazimierz Nowak był pochowany za krzyżem po prawej stronie - jakiś taki symbol jest zapisany w księdze. Na zdjęciu z pogrzebu w tle widać siatkowy płotdodaje Łukasz Wierzbicki.

Grobu Kazimierza Nowaka na pewno nie ma już na Górczynie.
W latach sześćdziesiątych rodzina nie przedłużyła i grób zlikwidowano. Rozmawiałem z zarządem cmentarza - są chętni, by umieścić na cmentarzu - na placu pośrodku (jest takie miejsce) jakąś tablicę, kamień, nagrobek - symboliczny. Na zasadzie "Na tym cmentarzu w dniu ... został pochowany Kazimierz Nowak, podróżnik, reporter, kochający mąż i ojciec"mówi Łukasz Wierzbicki.

Potrzebna jest jednak osoba, która zaprojektuje i wykona miejsce pamięci Kazimierza Nowaka.
Być może uda mi się namówić do pomocy przy realizacji takiej tablicy Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego nr 5 na Osiedlu Pod Lipami, które na wiosnę przyszłego roku zyska imię Kazimierza Nowaka.powiedział Łukasz Wierzbicki.

Faktycznie na Górczynie nie ma grobu słynnego podróżnika. Nie trzeba wcale sprawdzać tego na samym cmentarzu. Grobu Kazimierza Nowaka nie znajdziemy także w uruchomionej w ubiegły piątek wyszukiwarce grobów cmentarza Górczyńskiego na stronach Miejskiego Informatora Multimedialnego, o czym już pisaliśmy.

Od lat Łukasz Wierzbicki oraz Rada Osiedla Świętego Łazarza starają się, aby Lejek Łazarski otrzymał imię Kazimierza Nowaka. Może stanie się tak przy okazji 20.jubileuszowych Dni Łazarza?

W Poznaniu znajduje się jedynie tablica poświęcona Kazimierzowi Nowakowi, odsłonięta pod koniec 2006 roku na Dworcu Głównym PKP przez samego Ryszarda Kapuścińskiego - podróżnika, felietonisty i mistrza reportażu


Na ostatnich zdjęciach pogrzeb i grób Kazimierza Nowaka - fot.dzięki uprzejmości Łukasza Wierzbickiego
Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Plac imienia Kazimierza Nowaka – na Łazarzu powstanie skwer słynnego podróżnika?

ZOBACZ TAKŻE: Groby bliskich na Cmentarzu Górczyńskim znajdziemy bez problemu

Komentarze (4)

23-07-2014 17:58:12
Piotr
do max rzeczywiście jest to nie do pomyślenia że komuniści zlikwidowali nagrobek tak wielkiego człowieka. Tak komuniści bo na pewno w zarządzie cmentarza siedział człowiek z czerwoną legitymacją. I tu się z Tobą zgodzę, jednakże co do pomników stawianych chyba jednemu z największych Polaków w naszej historii już NIE! czyli po prostu odp....... się pan.
14-03-2009 23:29:15
Kamil
Na cmentarzu na Górczynie powinna być ustawiona tablica pamiątkowa.Grobu już nie ma- szukałem bezskutecznie.Chętnie dołączyłbym do grona osób wspierających taką inicjatywę.Czy w Poznaniu są tacy ludzie?
06-11-2008 10:07:22
max
To jest nie do pomyślenia, ale stawiajmy więcej pomników Jana Pawła II w Krakowie, cóż 9 pomników w tym mieście jak widać to za malo, a zwykły człowiek nie ma nawet swojego grobu. Co w tym zakresie robi miasto?
05-11-2008 21:41:12
madzia
Szkoda, że taka wielka postać nie ma swojego grobu.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

paź

do 25-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów ZabytkowychODWOŁANE

27

paź

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Edward Stachura klasycznie i elektronicznie" - recital piosenek E.Stachury w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Michała Rukszy w Klubie Krąg
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Klubie Krąg od dnia

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Białoruś" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

29

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
In memoriam Sat- Poz- Łazarski Wieczór Zaduszkowy poświęcony pamięci Zygmunta Dreżewskiego i innym zacnym mieszkańcomODWOŁANE

30

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 3-6 lat.Akcja twórcza z książką "Zebra" w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka „Spotkanie jako sztuka”.
(zapisy na dom.bajek.poznan@gmail.com)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: