Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Podziwiali panoramę Poznania i Łazarza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Podziwiali panoramę Poznania i Łazarza
17-06-2007 13:45   Janusz Ludwiczak
W sobotę, 2 czerwca można było poczuć się prawie jak z lotu ptaka.

Łazarski portal internetowy LAZARZ.PL z okazji 18. Dni Łazarza przygotował dla wszystkich mieszkańców Łazarza i Poznania nie lada atrakcję. W sobotę, 2 czerwca od 10 do 12 można było zobaczyć panoramę Poznania i Łazarza z wieży kościoła Św.Anny przy ul.Matejki. Poznań z góry obejrzało prawie 100 osób.

Wieża kościoła Św.Anny ma 48 metrów i liczy 154 stopnie. Kościół Świętej Anny jest murowany neogotycki. Powstawał w latach 1905-1908, oddany został do użytku 15 marca 1907 roku (razem z kościołem pw. Maryi Królowej Polski na Rynku Wildeckim). Początkowo kościół był pw. Chrystusa Zbawiciela i był kościołem ewangelickim. Dopiero w 1948 roku nastąpiło poświęcenie i utworzenie parafii rzymsko-katolickiej.

Świątynię zaprojektował berliński architekt Oskara Hossfelda. Pomimo wsparcia ze strony państwa pruskiego ewangelicy na Łazarzu mieli trudności z uzyskaniem funduszy państwowych na budowę kościoła, co spowodowało opóźnienie. Prace rozpoczęto dopiero w 1904 roku, trzy lata po konsekracji świątyni katolickiej (czyli kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej). Problemy finansowe gminy ewangelickiej dodatkowo wzrosły ze względu na decyzję o podwyższeniu wieży osadzonej na konstrukcji dachu tak, aby górowała nad otaczającą architekturą.

Świątynia jest w stylu neogotyckim, na planie krzyża greckiego; centralna, ceglana budowla, zdobiona wysokimi szczytami, nawiązująca do wzorców architektury gotyckiej na Pomorzu. Posiada dominantę w formie masywnej, ośmioboczne wieży umiejscowionej po miedzy skrzyżowaniem naw i fasadą. Z górującą nad całością, nakrytą stożkowatym hełmem, 48-metrową wieżą z zegarem. Wnętrze przebudowano w latach 1953-1957 - z tego czasu pochodzi polichromia zaprojektowana przez Wacława Taranczewskiego. W świątyni można zobaczyć m.in. cenną, XIX-wieczną chrzcielnicę - kopię gotyckiej chrzcielnicy z Bambergu i brzozowy żyrandol - kopię XV-wiecznego żyrandola z jednego z norymberskich kościołów.

Prawie dwa lat temu, we wrześniu 2005 roku wielu mieszkańców Łazarza przypatrywało się dymowi, jaki wydobywał się z kościelnej wieży. Wyglądało to na to, że kościół płonie. Na szczęście ogień wybuchł w zakrystii. Ogień nie przeniósł się do wnętrza świątyni. Na szczęście nie wyrządził on większych strat.

Parafia liczy 12.063 mieszkańców i obejmuje obszar ulic: Siemiradzkiego, Jarochowskiego, Sczanieckiej, Rynek Łazarski, Małeckiego, Strusia, Graniczna, Kolejowa, Kanałowa, Berwińskiego i Matejki wraz z ulicą Wyspiańskiego i częścią ulicy Reymonta.

Pierwszym opiekunem kościoła był pastor - Markus Herzka. Obecnym proboszczem parafii Św.Anny jest Ks.Paweł Minta (który stanowisko to obejmuje od listopada 2006 r. Jego poprzednikiem był ks.Franciszek Ryba, który był proboszczem od 22 lat. Obecnie na emeryturze). Obecni duszpasterze to trzej księża - Sławomir Kęszka, Paweł Kujawa i Piotr Marchwicki. Odpust parafia obchodzi 26 lipca.

Niedawno obchodzono 100-lecie istnienia kościoła. 18 marca 2007 r. odprawiono mszę świętą jubileuszową z udziałem Ks. Arcybiskupa – Stanisława Gądeckiego, proboszczów sąsiednich parafii oraz z... pastorem księdzem radcą Tadeuszem Raszykiem z kościoła ewangelicko-augsburskiego przy ul.Obozowej. Oprawę mszy zapewnił Chór Katedralny i Orkiestra "Chorał".


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (1)

27-06-2010 23:57:43
40znaków
To były widoki To były czasy!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

lip

16:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
3 Hawajskie spotkania na Łazarzu-plecenie długiego wieńca lei przez mieszkańców Łazarza
(obowiązują zapisy tel.604417795, e-mail:hawajski.lazarz@gmail.com)

15

lip

18:30
Park Kasprowicza (przy wejściu na pływalnię)
15. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

16

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

17

lip

18:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"W stronę słońca" - koncert w wykonaniu zespołu "Projekt Kobieta"

19

lip

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Babi Targ
w godz. 12:00-16:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: