Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

71. rocznica wyzwolenia Poznania - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
71. rocznica wyzwolenia Poznania
23-02-2016 09:20   Janusz Ludwiczak
23 lutego 1945 udało się zdobyć bronioną przez hitlerowców Cytadelę. Dziś przypada 71. rocznica zakończenia walk o Poznań, czyli wyzwolenia Poznania.

W 1945 roku, na przełomie stycznia i lutego trwały ciężki walki o Poznań. Niemcy zamienili nasze miasto w twierdzę, broniąc ją przed Armią Czerwoną. Dokładnie 71 lat temu, 23 lutego 1945 r. udało się wyzwolić Poznań od okupacji hitlerowskiej zdobywając Cytadelę.

Co prawda rocznicę wyzwolenia Poznania obchodzimy 23 lutego, to sam Łazarz był już wolny 29 stycznia 1945 roku. Dwa dni wcześniej udało się Armii Czerwonej dojść do Rynku Łazarskiego, a także Wildeckiego.

Już w lutym 1945 roku kiedy trwały jeszcze walki o wyzwolenie Poznania w Szkole Podstawowej u zbiegu ulic Jarochowskiego i Wyspiańskiego prowadzone były zajęcia lekcyjne w języku... polskim.

Wyzwalanie Poznania trwało trzydzieści dwa dni. Podczas walk zniszczona została w mieście ponad połowa budynków. 71 lat temu w czasie wyzwolenia miasta poważnie została naruszona konstrukcja Wieży Górnośląskiej, znajdującej się w miejscu, gdzie obecnie mieści się Iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wieża Górnośląska zbudowana jako wieżę ciśnień powstała po niemieckiej wystawie przemysłowo-rolniczej z 1911 roku i towarzyszyła też Powszechnej Wystawie Krajowej w 1929 roku. Obiekt zaprojektował architekt Hans Poelzig, czołowy przedstawiciel niemieckiego ekspresjonizmu. Wieży nie udało się naprawić, a częściowa konstrukcja budowli wykorzystana została do obecnej Iglicy.


Fot: "Dzieje Poznania", zbiory archiwalne, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Janusz Ludwiczak (fot.11-12)

ZOBACZ TAKŻE: "33" obchodzi 70. urodziny - pierwsza szkoła, w której rozbrzmiał język polski

Komentarze (8)

27-02-2016 13:43:40
Tomek
A Ty możesz wiedzieć ile mam lat? Nikt nas nie zmusza do nienawiści, Ty masz dobre rodzinne wspomnienia z komuchami, a ja złe i mogę nie darzyć ich sympatią. Niemcy obecnie bez konfliktu zbrojnego rządzą Europą, więc żadne wojny im nie na rękę. P.S. Kocham te argumenty o wieku, czyli uważasz, że rozumu przybywa w miarę starzenia? Ciekawa sprawa, dziwię się tylko dlaczego tylu starych komuchów na tych marszach KOD-u... dla nich rozumu zabrakło? haha Nie mam zamiaru obchodzić komunistycznego wyzwolenia, które nie przyniosło nam wolności. Prawdziwą wolność przyniósł nam pokój w Trewirze to powinna być kluczowa data dla poznaniaków.
26-02-2016 07:59:23
Hania
@Tomek, za mlody jestes i wydaje sie tobie, ze wszystko wiesz i znasz wszystkie odpowiedzi. W Polsce sztucznie podtrzymuje sie nienawisc do Rosjan a Niemcom caluje sie tylek. Wszystko musi byc teraz politycznie poprawne. Nie obchodzi sie juz 1 wrzesnia ani wyzwolenia Poznania. Teraz tylko sieje sie nienawisc i to juz nie tylko do Rosjan i innych narodow i religii a co najwazniejsze Polacy palaja nienawiscia do samych siebie. Nie widze zadnej, dobrej przyszlosci dla Polski gdzie narod jest sklocony, nienawistny i tak glupi, ze nie widzi co sie dzieje. Tak, tak jestem Polka i wstyd mi.
25-02-2016 19:05:14
Tomek
Ok, piszesz o szeregowcach, którzy w każdej armii są "mięsem armatnim". Pomyśl tylko, że gdyby Stalin w 39r. nie podpisał paktu z Niemcami to Twój dziadek nie musiałby cierpieć. Równie dobrze mogliśmy sami się wyzwolić, ale Stalin po raz kolejny chciał naszej zagłady. Pewnie słyszałeś o Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej i Armii Andersa, które wyzwalały Europę Zachodnią, a nie swój kraj. Ode mnie czerwone komuchy nie zaznają wdzięczności.
24-02-2016 23:18:37
M.
Tomku, bardzo upraszczasz historię. Mój ojciec przez większość wojny był przymusowym robotnikiem. Na swoje szczęście mógł pracować w Poznaniu - to jego pierwszy przymusowy pracodawca przed wyjazdem z Poznania wstawił się za nim u osoby wydającej przydziały pracy o pozostawienie go w mieście (powołując się m.in. na fakt zamordowania jego ojca a mojego dziadka przez żołnierzy niemieckich oraz wysłanie brata do obozu). Na tym limit szczęścia się wyczerpał, bo w nowej pracy był bity przez przełożonych, pracował na zmiane do godz. 22, a że obowiązywała godzina policyjna, to musiał zostawać w zakładzie do rana. Dlaczxego to piszę przy okazji żołnierzy radzieckich? Mój ojciec wielokrotnie powtarzał, że gdyby wtedy nie wkroczyła Armia Czerwona, to najprawdopodobniej nie wytrzymałby kolejnego miesiąca. Wspominał też młodych chłopaków, skośnookich, potwornie zmęczonych, którzy pierwsi weszli do Poznania. To oni wyzwolili nasze miasto, pod lufami karabinów oficerów politycznych. I po 2-3 dniach byli już w drodze na Berlin, walcząc nie do końca w swojej wojnie, bo byli takimi samymi ofiarami Stalina. Za nimi szły już oddziały "świadomych" wojsk, niosących nam czerwone oświecenie.
24-02-2016 19:06:24
Tomek
A czy ja im zarzucam zniszczenie miasta? Zarzucam im tylko to, że niczym nie rozbili się od Niemców i żaden szacunek im się nie należy. Przez nich nie odzyskalismy wolności w 45r.
23-02-2016 21:14:50
Albin
@Tomek: Proszę, doczytaj choć na wikipedii historię Armii Czerwonej. Poza tym miasto (w tym obiekty na Łazarzu) zostało zniszczone także przez lotnictwo alianckie - im też radziłbyś 'pozostać w domu'? Z uszanowaniem!
23-02-2016 18:34:46
Tomek
Jakby z tych domów nie wyszli 17.09.39r. nie musieliby w 45r. docierać do Poznania, więc nie wymagaj szacunku dla naszych oprawców.
23-02-2016 12:32:46
Hania
Moi Dziadkowie i ich dzieci, w tym moja Mama, oraz sasiedzi z ul.Glogowskiej 96, przesiedzieli te ciezkie walki w piwnicy po mieszkaniem Dziadkow i innych piwnicach. Pamietam jak babcia opowiadala jaki to byl straszny huk bombardowania i przerazajacy swist Katiuszy. Zginelo wiele radzieckich zolnierzy w wyzwoleniu naszego miasta i czy sie komus to podoba czy nie, nalezy Im sie szacunek i zlozenie kwiatow na Cytadeli. Oni nie wrocili do swoich domow, do swoich rodzin, zostali tutaj w naszej ziemi.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

mar

do 08-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi edukacyjne
Poznańskie targi książki
"Rybomania" - targi wędkarskie

14

mar

do 15-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

18

mar

do 20-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

26

mar

do 29-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Motor Show 2020" - targi motoryzacyjne
TTM - targi techniki motoryzacyjnej

04

kwi

do 05-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Look" - targi fryzjerskie
"BeutyVision" - targi kosmetyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: