Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Rynku Łazarskim, przy II LO i Dworcu Zachodnim staną nowe stacje roweru miejskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Rynku Łazarskim, przy II LO i Dworcu Zachodnim staną nowe stacje roweru miejskiego
15-02-2016 00:48   Janusz Ludwiczak
Podczas czwartkowej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz zaopiniowała lokalizacje Poznańskiego Roweru Miejskiego. Trzy nowe wypożyczalnie miejskich jednośladów mają jeszcze w tym roku stanąć przed Dworcem Zachodnim, na ul. Matejki oraz na Rynku Łazarskim. Łazarscy radni uchwalili projekt zagospodarowania zielenią pasa drogowego w ciągu ul. Palacza, Wyspiańskiego oraz Wojskowej. Sporo emocji wzbudził również punkt dotyczący pływalni w Parku Kasprowicza. Okazuje się, że jedna z fundacji sportu bokserskiego chciała na terenie szatni i zaplecza technicznego pozyskać miejsce na salę treningową. Wstępną zgodę wyraził POSiR oraz wiceprezydent. Rada Osiedla Św. Łazarz wydała negatywną opinię w tej sprawie uznając za niezasadne udostępnienie pływalni do innych celów.

Tym razem sesja Rady Osiedla Św. Łazarz trwała ponad trzy godziny, a porządek obrad miał aż 23 punkty.

Na początku łazarscy radni przyjęli pozytywnie projekt uchwały w sprawie projektu placu zabaw dla seniorów przy ul. Dmowskiego. W ramach inwestycji w tym roku pomiędzy "deskami" powstanie siłownia na wolnym powietrzu, w której znajdą się m.in. ławka z rowerek, masażer, koła tachii, przyrząd do podciągania i pompek. Inwestycja ta ma być gotowa w połowie roku i będzie kosztować ponad 200 tys. zł.

Czwartkową sesję zdominowały również projekty dotyczące zagospodarowania zielenią pasa drogowego w ciągu ul. Palacza, Wyspiańskiego oraz Wojskowej.

Projekt opracowany na zlecenie Wydziału Zieleni Zarządu Dróg Miejskich zakłada posadzenie na ul. Palacza 9 klonów polnych, 9 lip srebrzystych, 11 drzew wiśni a także blisko 200 krzewów, m.in. berberysów, ogników szkarłatny, tuwały i małych forsycji. Z kolei na ul. Wojskowej pomiędzy Marcelińska a Grunwaldzką w ramach przebudowy chodnika posadzone mają zostać lipy drobnolistne, śliwy wiśniowe, kasztanowce białe, rubinie i klony srebrzyste.

Rada Osiedla Św. Łazarz jednogłośnie przyjęła również projekt uchwały w sprawie zaopiniowania lokalizacji stacji Poznańskiego Roweru Miejskiego. Zaproponowane przez ZTM trzy nowe wypożyczalnie miejskich jednośladów mają jeszcze w tym roku stanąć przed Dworcem Zachodnim, na ul. Matejki (przy 2 LO lub przy skrzyżowaniu z ul. Grunwaldzką) oraz na Rynku Łazarskim (przy Skwerze im. Kazimierza Nowaka - tzw. Lejku Łazarskim). Ponadto łazarscy radni ustalili lokalizacje stojaków na terenie osiedla. Znajdą się one przy skrzyżowaniu Wyspiańskiego i Drużbackiej, Limanowskiego/Matejki, Stablewskiego/Dmowskiego, Łukaszewicza/Calliera, Matejki/Berwińskiego, Arciszewskiego/Palacza oraz przed przychodnią przy ul. Kasprzaka.

W trakcie czwartkowego posiedzenia łazarscy radni wydali stanowisko w sprawie pływalni w Parku Kasprowicza. Okazuje się, że jedna z fundacji sportu bokserskiego chciała na terenie szatni i zaplecza technicznego pozyskać miejsce na salę treningową. Rada Osiedla Św. Łazarz wydała negatywną opinię w tej sprawie uznając za niezasadne udostępnienie pływalni do innych celów. Do sprawy tej wrócimy.

Osiedlowi radni wytypowali pięć lokalizacji, w których znajdą się tablice ogłoszeniowe. Staną one na Rynku Łazarskim, w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 69, przy Parku Wilsona, na ul. Matejki oraz przy skrzyżowaniu Jarochowskiego i Niegolewskich. Na tą inwestycje Rada Osiedla Św. Łazarz przeznaczy 9,5 tys. zł.

Z kolei Zarząd Rady Osiedla Św. Łazarz poinformował, że na początku lipca przeprowadził spotkanie z dyrekcją Palmiarni, podczas którego zrodził się pomysł, by dawne warsztaty przy ul. Śniadeckich 12, w których pierwotnie miała powstać ogrzewalnia zostały przeznaczone jako centrum zajęć edukacyjnych dla Palmiarni i miejsce dla organizacji pozarządowych.

Miejsce to mogłoby stać się wrotami do Palmiarni, coś na wzór Bramy Poznania. Zrodził nam się pomysł, by powstał tutaj muzeum botaniki, miejsce warsztatów i zajęć edukacyjnych. Mogłaby tutaj działać również świetlica. Wchodząc do kanału moglibyśmy zobaczyć "podwozie drzewa", a na poważnie przekrój drzewa i jak rosną dane rośliny – powiedział Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Rada Osiedla Św. Łazarz na zakończenie 14. sesji zwyczajnej ustaliła harmonogram sesji, które będą odbywać się w trzecią środę miesiąca. Z kolei w drugą środę miesiąca pełniony będzie dyżur radnych dla mieszańców.

Szczegółowe projekty uchwał zamieszczamy w serwisie na stronie www.radaosiedla.lazarz.pl.

ZOBACZ TAKŻE: Uchwały i frekwencja » Sesja XIV (zwyczajna) 11.02.2016


R E K L A M A

Komentarze (4)

15-02-2016 21:50:14
morlock
@Łukasz Przepraszam, nieco mnie poniosło ale w dzisiejszych warunkach atmosferycznych miałem to nieszczęście że trafiałem na kierowców z prawkami znalezionymi w "Kinderspodziankach". Jeśli do tego dodamy jeszcze rowerowców których jedyne umiejętności poruszania się po ulicach sprowadzają się do utrzymywania równowagi na dwóch kółkach oraz pieszych wypełzających nagle spomiędzy zaparkowanych aut to tylko czekać na tragedię. Zmierzam do tego że największą tragedią dla Łazarza było wprowadzenie SOP na Jeżycach. @Hania Dziękuję. Lepiej bym tego nie ujął a na pewno nie tak kulturalnie. Pozdrawiam oboje!
15-02-2016 17:56:00
Hania
@Lukasz, morlockowi chyba chodzi o to, ze Rynek Lazarski bedzie remontowany lecz nie wiadomo kiedy ale juz teraz/niedlugo beda instalowane stacje rowerowe, ktore zapewne znajac zycie beda demotowane podczas remontu Rynku. Raczej trzeba poczekac na plany i remont targowiska a potem instalowac stacje rowerowe. @morlock, co do parkowania w rejonie, o ktorym piszesz to jest normalka, pracujacy w szpitalu parkuja, w okolicznych sklepach, biurach, odwiedzajacy Przychodnie na Kasprzaka i odwiedzajacy szpital, tez parkuja gdzie tylko mozna. Niestety w Polsce buduje sie bez bazy parkingowej lub ta baza jest o wiele, wiele za mala. Budowanie bez glowy. Ten budynek wyremontowany podobno na hotel przy ul.Limanowskiego ma 6 mejsc parkingowych !!! a jestem ciekawa ile pokoi do wynajecia bedzie oferowal. Znowu mieszkancy tego rejonu nie beda mieli gdzie parkowac bo jak hotel to pracownicy hotelu, goscie hotelu, panienki lekkich obyczajow roznorodni"przedsiebiorcy" itp. No teraz wszyscy autami i koniecznie pod same drzwi !
15-02-2016 17:29:41
morlock
@Łukasz No njie młożliwe?! Ale wróżka też mie poradziła taksówkję. Ps. NIE MA JAKO TAKICH WYZNACZONYCH miejsc do zaparkowania u nas, na Łazarzu. Prócz tych które są :-) . Wiara parkuje na dziko. Jak dzikie dziki dzikowate. A wpienia mnie to że jak Pan pisze, mam se złotówę wynająć bo nie mogę podrzucić rodzica do lekarza, pierniczonych osiemset metrów od miejsca zamieszkania. A czy jaśnie Pan zwrócił uwagę na fakt że PO wprowadzeniu SOP na Łazarzu również zapłacę miastu haracz? O ile pamiętam to miało być 120 złociszy, podczas gdy jako legalny, dotychczasowy mieszkaniec nie płacę nic? Bez obrazy koleś ale to, za przeproszeniem, leczenie syfa witaminą C. Gnój zaczął się gdy w naszych kieretynach Grobello wprowadziło SOP na Jeżycach. Pisałem z resztą kiedyś wcześniej o zachowaniu kierowców pracujących na Jeżycach i parkujących u nas.
15-02-2016 15:49:33
Łukasz
Przy takim problemie polecam podjechać z tą osobą taksówką. Będzie najwygodniej. Ale drożej. Niestety. Póki nie będzie strefy płatnego parkowania z odpowiednimi cenami, to nie będzie dało się zaparkować. I niech Pan nie pisze, że kilka metrów kwadratowych zajmujących przez stację spowoduje katastrofę w parkowaniu. Katastrofa już jest. Bo aut jest za dużo. Miejsca do parkowania są wyznaczone prawie wszędzie gdzie tylko się da :) I żyjemy w takim mieście - parkingu.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: