Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarscy radni zasiedli w sali sesyjnej Rady Miasta - powołano Koalicję Śródmiejską - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarscy radni zasiedli w sali sesyjnej Rady Miasta - powołano Koalicję Śródmiejską
15-01-2016 05:17   Janusz Ludwiczak
Przedstawiciele Rady Osiedla Św. Łazarz mogli poczuć się jak radni Miasta Poznania. W środę w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się wspólne posiedzenie Rady Osiedla Św. Łazarz z radami osiedli: Jeżyce, Wilda, Ostrów Tumski-Śródka i Stare Miasto, podczas którego powołano "Koalicję Śródmiejską". Jej celem ma być wspólne rozwiązywanie problemów, wśród których są kwestie związane z bezpieczeństwem, parkowaniem, pustostanami, targowiskami czy nielegalnym hazardem i problemami alkoholowymi.

Jak już informowaliśmy Rada Osiedla Św. Łazarz już na początku września postanowiła przystąpić do "Koalicji Śródmiejskiej", tworzonej wspólnie z radami osiedli: Jeżyce, Wilda, Stare Miasto oraz Ostrów Tumski–Śródka–Zawady–Komandoria.

Okazuje się, że mamy wspólne problemy. Z Wildą, Jeżycami i Starym Miastem łączą nas kwestie parkingowe, zieleni, komunikacji miejskiej czy wymierania ulic handlowych. Wspólnie można więcej, dlaczego więc nie połączyć sił – zaznaczył Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Jednym z pomysłów, z którym wyszła Wilda jest sprawa śmietników na rynkach i targowiskach. Pojawił się pomysł, by na Rynkach: Wildeckim, Łazarskim, Jeżyckim, Bernardyńskim, Wielkopolskim i innych pojawiły się podziemne pojemniki do zielonych odpadów – dodała Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Pierwszym efektem współpracy łazarskiego samorządu z innymi śródmiejskimi radami osiedli jest podjęcie uchwały w sprawie utworzenia naziemnych przejść dla pieszych na przebudowywanym Rondzie Kaponiera.

"Popiera się społeczną propozycję poprawy projektu przebudowy Ronda Kaponiera, zmierzającą do poprawienia komfortu ruchu pieszego i rowerowego na rondzie, w tym w szczególności: wyznaczenie przejść dla pieszych w poziomie jezdni, umożliwienie pieszym przechodzenia między naprzeciwległymi peronami (bez konieczności pokonywania długiej drogi przez przejście podziemne), umożliwienie rowerzystom pokonywania ronda na wprost jednoetapowo" – czytamy w projekcie uchwały.

Jak wyjaśniają pomysłodawcy powołania "Koalicji Śródmiejskiej" osiedla w centrum Poznania i sąsiednich dzielnicach zamieszkuje prawie 120 tysięcy mieszkańców. Cechuje je podobna struktura urbanistyczna, charakter zabudowy, struktura społeczna i infrastruktura miejska. Osiedla te mają podobne mocne strony i słabe strony, wspólne są ich szanse i zagrożenia. Jednocześnie większość miejskich problemów dotyka mieszkańców tych najbardziej zurbanizowanych części Poznania.
Podstawowy cel rad osiedli to dbanie o interesy mieszkańców. W zmieniającej się przestrzeni publicznej coraz mniej miejsca pozostaje dla lokalnych społeczności. Dochodzi tu do fragmentaryzacji otoczenia i zakłócenia zrównoważonego systemu publicznego. Dodatkowo w Śródmieściu występuje wiele zjawisk kryzysowych o różnym nasileniu, a jednocześnie stale zmniejsza się liczba mieszkańców.

W środę w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się wspólne posiedzenie Rady Osiedla Św. Łazarz z radami osiedli: Jeżyce, Wilda, Ostrów Tumski-Śródka i Stare Miasto, podczas którego powołano "Koalicję Śródmiejską". Równolegle odbyło się pięć sesji (dodajmy, że Rada Osiedla Św. Łazarz miała sesję dzień wcześniej).

Mieliśmy obawy, bo Łazarz to był Grunwald, który opuściliśmy, ale mam nadzieję, że współpraca z radami osiedli z Grunwaldu będzie dalej się układać. Współpracę ze śródmiejskimi radami rozpoczęliśmy już przy tworzeniu programu rewitalizacji i odnowy Śródmieścia – powiedział podczas pierwszego posiedzenia "Koalicji Śródmiejskiej" Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Wildę i Łazarz mogą połączyć Wolne Tory, planowana jest tam kładka pieszo-rowerowa, która połączy obie dzielnice. Czeka nas niebawem modernizacja Rynku Łazarskiego – zapowiedział Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Praktycznie wszystkie nasze rady osiedli łączy dworzec główny PKP. Podjęliśmy wspólnie uchwałę w sprawie Kaponiery. Będziemy chcieli zajmować się sprawami lokatorskimi, setkami pustostanów, przez które miasto Poznań traci kilka milionów złotych rocznie. Pamiętajmy jednak, że mamy swoje rady osiedli i nie powinniśmy się spotykać częściej niż raz na kwartał – podsumowuje Andrzej Rataj, przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

Po powołaniu "Koalicji Śródmiejskiej" łazarscy radni nie załatwiają już spraw urzędowych w Wydziale Wspierania Jednostek Pomocniczych przy ul. Matejki 50, który mieści się na... Łazarzu. Przedstawiciele Rady Osiedla Św. Łazarz muszą teraz dojeżdżać do tej samej jednostki, ale przy ul. Libelta w centrum miasta.

W budynku Urzędu Miasta Poznania przy ul. Matejki 50 nadaj pozostanie Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych dla Grunwaldu. Przy ul. Libelta powstanie oddział Śródmieście i obejmie obsługę m.in. Łazarza i Wildy. To dobre rozwiązanie dla obsługi i koordynacji tych pięciu rad osiedli, m.in. z uwagi na realizację zadań z Programu dla Śródmieścia – przekonuje Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Szczegółowe projekty uchwał zamieszczamy w serwisie na stronie www.radaosiedla.lazarz.pl.

ZOBACZ TAKŻE: Uchwały i frekwencja » Sesja XIII (zwyczajna) 13.01.2016


Komentarze (1)

15-01-2016 20:06:54
Autor
To ja się pytam po co remont przejścia podzielonego na Kaponierze??? Trzeba było je zasypać zamiast budować windy i ruchome schody!!! Głupota ludzka nie zna granic. Nie wspomnę już o powiększających się korkach przez sygnalizatory dla pieszych na powierzchni ronda. Wszystkie przejścia podziemne są takie złe!!! Pod kaponierą złe, pod mostem dworcowym złe, to może zamiast przedłużać tunel pod torami kolejowymi do galerii CityCenter zrobcie przejścia naziemne przez wszystkie perony na dworcu!!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

lut

do 28-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
"Home Decor" - Targi Wnętrz
"Specjal Days" - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
"Arena Design"

06

mar

do 08-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi edukacyjne
Poznańskie targi książki
"Rybomania" - targi wędkarskie

14

mar

do 15-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

18

mar

do 20-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

26

mar

do 29-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Motor Show 2020" - targi motoryzacyjne
TTM - targi techniki motoryzacyjnej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: