Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ławki, siedziska, berberysy, derenie i rośliny cebulowe pojawią się na skwerze przy Małeckiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ławki, siedziska, berberysy, derenie i rośliny cebulowe pojawią się na skwerze przy Małeckiego
07-11-2015 10:23   Janusz Ludwiczak
Jeszcze w listopadzie zmodernizowany ma zostać skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej. Na placu pojawi się nowa zieleń - w tym berberysy, derenie, byliny, trawa ozdobna i rośliny cebulowe. Zamontowane zostaną również ławki i siedziska.

Przypomnijmy. Pod koniec września Zarząd Zieleni Miejskiej rozstrzygnął przetarg na "zaprojektowanie i wykonanie rewitalizacji skweru położonego przy ul. Małeckiego, Granicznej i Łukaszewicza w ramach zadania Rozwój terenów zielonych w Śródmieściu". Na ten cel na początku lipca Komisja Rewitalizacji Rady Miasta Poznania przekazała 100 tysięcy złotych. Do przetargu stanęły w sumie dwie firmy. Najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka cywilna Gardenae z ul. Skrytej, która inwestycję zrealizuje za 67 110 złotych. Do przetargu stanęły dwie firmy. Drugi wykonawca zaoferował kwotę 96 405 zł.

Inwestycja miała rozpocząć się na początku jeszcze października, jednak okazało się, że zmiany w organizacji ruchu planuje Miejski Inżynier Ruchu. Wykonawca musiał uzyskać kolejne dodatkowe dokumenty i pozwolenia.

Potrzebna będzie jednak zmiana organizacji ruchu wokół placu. Przesunięte zostanie przejście dla pieszych. Pasy prowadzić będą do środka placu, a przejście odbywać będzie się przez środek skweru. Wykonawca musi dokonać jeszcze korekty placu. Inwestycja na pewno zostanie wykonana jeszcze w tym roku. Zadanie musi być zrealizowane najpóźniej do końca listopada – mówiła pod koniec września w rozmowie z portalem lazarz.pl Jolanta Szymczak, inspektor Nadzoru Grunwald Zarządu Zieleni Miejskiej.

Planowaliśmy rozpocząć inwestycje znacznie wcześniej. Chcemy ruszyć z pracami 16 listopada. Zależy jak szybko dostaniemy pozwolenie na rozpoczęcie prac. Nie otrzymaliśmy jeszcze zgody z ZDM i od Miejskiego Inżyniera Ruchu. Musimy mieć zgodę na czasowe zajęcie pasa ruchu, a tym samym projekt tymczasowej organizacji ruchu i pozwolenie od Zarządu Dróg Miejskich. Nie mamy jeszcze decyzji środowiskowej na wycinkę i przesadzenie skwerów na skwerze – wyjaśnia Ewelina Gutowska, Gardenae S. C., wykonawca inwestycji.

Projekt rewitalizacji skweru zakłada oczyszczenie terenu w miejscach nasadzeń wraz z usunięciem wyznaczonych krzewów, przesadzenie krzewów, wykonanie nawierzchni, przygotowanie gruntu pod nasadzenia i trawniki, posadzenie roślin, ściółkowanie powierzchni pod nasadzeniami oraz rozmieszczenie małej architektury.

"Projekt zagospodarowania terenu ma uwzględniać potrzeby lokalnej społeczności, aktywując ludność do współtworzenia przestrzeni miejskiej. Ma na celu stworzenie przyjaznego terenu do rekreacji oraz animacji społecznej. Kompozycja nasadzeń jest oparta na geometrycznych, prostych kształtach. Zagospodarowanie terenu wraz z zielenią zostało zaprojektowane w sposób funkcjonalny, nie wymagający specjalnej pielęgnacji w późniejszej eksploatacji. Poszczególne kwatery będą obsadzone monogatunkowymi krzewami: berberys oraz dereń, a także trawami ozdobnymi bylinami: rozplenica japońska, krwawnik pospolity wraz z tulipanami. Zaproponowane gatunki uwzględniają ekspozycję, na której będą sadzone"– czytamy w opisie projektu.

Będziemy musieli wykonać nawierzchnię, która będzie częściowo utwardzona, wykonana z płyt piaskowych. Będzie wymieniona część zieleni, wprowadzimy gatunki ozdobne, od roślin cebulowych, przez byliny i trawę ozdobną. Powstanie siedzisko z drewna egzotycznego, na starej istniejącej studni, Pojawi się również mała architektura. Pierwotne założenie projektu było to zaangażowanie lokalnej społecznej i działanie oddolne. Chcemy nasadzenia roślin cebulowych dokonać wspólnie z mieszkańcami. Wszystko będzie trzeba wykonać w tym roku, sama realizacja powinna nam zająć ok. 2 tygodnie. Może uda się całość zrealizować do końca listopada – wyjaśnia Ewelina Gutowska.


Wiz: Gardenae S. C./materiały inwestora (1-4), Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Będzie sylwester na Małeckiego przy kawie, cieście i grillu z płonącą kanapą?

Komentarze (6)

08-11-2015 00:23:28
Łazarzanka
Uwielbiam malkontentów,nawet czasami zazdroszczę tego wiecznego niezadowolenia bo w końcu jak żyć- gdyby było radośnie i nie można ponarzekać. Może "ta szklanka jest w połowie pełna a nie w połowie pusta" :-) Aha- rośliny maja to do siebie,że rosną
07-11-2015 20:55:40
JS
@Morlocku, z wizualizacji wynika, że pod ekierkę i kątomierz będą ustawione rachityczne krzaczki o wysokości nieprzyciętej trawy. Trudno tu mówić o jakiejkolwiek zieleni. A latem będzie piękna patelnia - wysypać piasek i będzie plaża łazarska lub srajowisko dla kejtrów.
07-11-2015 12:47:57
morlock
@ JS. Mnie też. Wolę ogrody/skwerki/parki w stylu "angielskim" (ktoś tak to nazwał i sru). Taki pozorny syf, ale stanowiący jakiś sensowny ład . Dokładniej nie sprecyzuję bo wiedzy i nazewnictwa mi brak. W każdym razie wolę pozorną dzicz od ławeczek i krzaków ustawionych pod ekierkę i kątomierz.
07-11-2015 11:57:36
as
Nie no teraz to naprawde widac ze zulernia bedzie miala nawet wygodne lozka xD
07-11-2015 11:36:04
JS
A mnie się wydaje, że było zielono, a będzie szaro.
07-11-2015 11:02:05
morlock
Czy tylko mi się wydaje że okoliczne kamienice o niebo lepiej wyglądają na fotkach niż w realu? I taka mała sugestia dla wykonawcy: to puste miejsce przed ławeczką na wsch. końcu skwerku (vide - wizualizacja) - tam zamiast pozbruku powinny być cegły szamotowe (żaro/ognio odporne). Zasiedleńcy z Małeckiego "zrozumiejo" :-). A z okazji powstania na Łazarzu galerii (w dosłownym tego słowa znaczeniu a nie ogólnie rozumianych wyszynków chińszczyzny) może znajdzie się samorodny talent który zdobędzie sławę za obraz "Płonąca Kanapa"? Bo "płonące żyrafy" Chopina, Adolfa czy innego hipstera są już zbyt mainstreamowe.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

lip

18:00
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Odpust parafialny

28

lip

do 31-07-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

07

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

14

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

15

sie

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert z cyklu "Poznańskie Muzykalia" - z utworami Elvisa Presleya

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: