Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

PiS chce przemianować ulicę Roosevelta na Lecha Kaczyńskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
PiS chce przemianować ulicę Roosevelta na Lecha Kaczyńskiego
17-10-2015 01:21   Janusz Ludwiczak
Wraca sprawa zmiany nazwy ulicy Roosevelta. Podczas czwartkowej Komisji Kultury i Nauki część radnych chce, by 32. prezydent USA, Franklin Delano Roosevelt nie był już patronem ulicy przebiegającej wzdłuż Targów od Mostu Dworcowego do Ronda Kaponiera. Radni PiS zaproponowali, by patronem ulicy został tragicznie zmarły w katastrofie smoleńskiej prezydent RP Lech Kaczyński.

W maju 2013 r. poznańscy radni z Komisji Kultury i Nauki nie chcieli, by prezydent USA Franklin Delano Roosevelt był patronem ulicy przebiegającej wzdłuż Targów od Mostu Dworcowego przez Kaponierę i Teatralkę na Jeżyce.

Jest to jedna z najgorzej zasłużonych osób dla Polski w historii XX wieku. Oprócz zbrodniarzy i najeźdźców trudno byłoby znaleźć człowieka, który by nam bardziej zaszkodził – powiedział w maju 2013 r. Przemysław Alexandrowicz, Radny Miasta Poznania z PiS.

Część radnych uważała, że skoro prezydent USA Franklin Delano Roosevelt współpracował ze Stalinem i przyjął niekorzystne dla Polski ustalenia Konferencji Jałtańskiej. Wtedy radni zasugerowali, by ulicę Roosevelta przemianować na... Roosevelta, też prezydenta Stanów Zjednoczonych, ale o imieniu Theodor.

W czwartek na Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta znów pojawił się pomysł przemianowania ulicy Franklina Delano Roosevelta. Radni PiS chcą, by nowym patronem został tragicznie zmarły w katastrofie smoleńskiej prezydent RP Lech Kaczyński.

Franklin Delano Roosevelt nie był wielkim miłośnikiem Polski i nie podejmował działań na rzecz naszego kraju. Ten patron powinien zniknąć z mapy Poznania. Upamiętnienie byłego prezydenta jest bardzo dobrym pomysłem. Jest to oddolna inicjatywa osób zrzeszonych w Klubie Gazety Polskiej. Ta propozycja dotyczy fragmentu ulicy bezadresowego między Rondem Kaponiera a Mostem Dworcowym. Tam jest tylko jeden budynek, więc nie powinno być problemów z przemianowaniem nazwy ulicy – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk, przewodniczący klubu poznańskich radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Rada Miasta Poznania wróci do tematu nazwy ulic w grudniu. Do tego czasu Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego Geopoz ma przygotować projekt ulicy Lecha Kaczyńskiego na odcinku od Mostu Dworcowego do Ronda Kaponiera.

Ulica Roosevelta zabudowana jest jedynie po stronie zachodniej. Obecny patron został nadany dopiero w 1956 roku. Początkowo ulica ta zwała się Glogauerstrasse. Najstarszy budynek przy tej arterii powstał na przełomie lat 1928 i 1929 roku i był otwarciem poznańskiego Expo, czyli Powszechnej Wystawy Krajowej. Więcej o tej ulicy w 66. odcinku naszego cyklu "Spacer po Łazarzu - patroni naszych ulic".
ZOBACZ TAKŻE: Początkowo była przedłużeniem Głogowskiej, później patronował jej Marszałek Foch - ul. Roosevelta


R E K L A M A

Komentarze (6)

17-10-2015 19:33:27
M.
Dodam, że radni PISu nie poprzestali tylko na planie zmiany nazwy ul. Roosevelta. Padła jeszcze propozycja zmiana Kaponiery (radny uznał, że to nie jest polska nazwa i jemu kojarzy się z kapo) na rondo 1050-lecia chrztu Polski. Tak na marginesie - czy radny już nie pamięta z czyją pomocą przyjęliśmy chrześcijaństwo? :) A już szczytem była propozycja nazwania dojazdówki do spalarni śmieci. Pan wymyślił, że to powinna być ul. Oświęcimska. Po pół godzinie wycofał się z tego pomysłu tłumacząc, że to był tylko żart.
17-10-2015 17:36:57
@K.
Ulica Piłsudzkiego już jest w Poznaniu. Dojdzie PiS do władzy to będziecie mieli - pomniki smoleńskie, pomnik wdzięczności na placu Mickiewicza, aleję Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej, Rondo im. bohaterów katastrofy smoleńskiej.
17-10-2015 17:08:57
K.
Może Marszałek Piłsudski zamiast L. Kaczyńskiego?
17-10-2015 13:49:48
morlock
PO wyłączeniu Adblocka wszystko staję się jasne . Hehe
17-10-2015 10:32:36
xxx
STOP KACZYZMOWI
17-10-2015 08:46:40
Negatyw
Większość zapewne nie życzy sobie takiej zmiany. I słusznie.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Lato z zumbą W Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy mailowe: zap

14

lip

16:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
3 Hawajskie spotkania na Łazarzu-plecenie długiego wieńca lei przez mieszkańców Łazarza
(obowiązują zapisy tel.604417795, e-mail:hawajski.lazarz@gmail.com)

15

lip

18:30
Park Kasprowicza (przy wejściu na pływalnię)
15. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

16

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

17

lip

18:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"W stronę słońca" - koncert w wykonaniu zespołu "Projekt Kobieta"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: