Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Miasto zniesie opłaty targowe. Wkrótce opracują koncepcję przebudowy Rynku Łazarskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Miasto zniesie opłaty targowe. Wkrótce opracują koncepcję przebudowy Rynku Łazarskiego
15-09-2015 00:23   Janusz Ludwiczak
Z początkiem 2016 roku miasto zniesie opłaty targowe – zadeklarował prezydent Jacek Jaśkowiak. Oznacza to, że kupcy zapłacą mniej za handlowanie owocami, warzywami, odzieżą i innymi artykułami. W październiku mają rozpocząć się również prace związane z przygotowaniem projektu remontu Rynku Łazarskiego.

Od 1 stycznia w Poznaniu zostanie zniesiona opłata targowa. Obiecuję, że zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby targowiska nie zniknęły z Poznania. Chcemy, aby przedsiębiorcy, którzy każdego dnia muszą wstać o 4 rano i dostarczyć mieszkańcom warzywa czy owoce, mieli lżej w swojej i tak już trudnej pracy – zadeklarował w poniedziałek na Rynku Jeżyckim prezydent Jacek Jaśkowiak.

Sprzedawcy do tej pory musieli wnosić dwie opłaty: czynsz za dzień pracy na danym straganie i opłatę za użytkowanie energii elektrycznej, a także opłatę targową, która była formą podatku wpływającego do budżetu miasta.

Będzie to duża ulga dla kupców. Opłata targowa jest dla sprzedawców dużym obciążeniem, stanowi prawie 50 proc. kosztów. Wpływy do miasta z opłaty targowej są coraz mniejsze, obecnie na poziomie 1,4 mln zł, jest tak, bo kupców jest coraz mniej. Chcemy zatrzymać kupców i przyciągnąć nowych – dodaje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Zniesienie opłaty targowej umożliwia uchwalona przez sejm ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw. Od stycznia to gmina będzie decydować o pobieraniu opłat lokalnych. Kupcy będą płacić tylko czynsz, zależny od wielkości straganu. Spółka Targowiska nie planuje podwyżki opłat.

W październiku mają rozpocząć się prace związane z przygotowaniem projektu remontu Rynku Łazarskiego.

Na początku października odbędzie się pierwsze posiedzenie zespołu w sprawie wypracowania koncepcji przebudowy Rynku Łazarskiego. Planujemy przeprowadzenie konsultacji społecznych – powiedział Krzysztof Janowski, prezes spółki Targowiska.

Otrzymaliśmy 500 tysięcy złotych na renowację śródmiejskich ryneczków. Wiadomo już, że 60 tys. zł przekazane zostanie na wykonanie opracowania nowej koncepcji przebudowy Rynku Łazarskiego. Będę chciał przeprowadzić rozmowy z mieszkańcami Łazarza, kupcami. Na podstawie tego sporządzona zostanie koncepcja, ale już przez pracownie architektoniczne. Następnie ogłosimy przetarg. Rynek Łazarski wymaga remontu, chciałbym by rozpoczął się jak najszybciej. Inwestycja może być sfinansowana z budżetu miasta, programów unijnych na latach 2014-2020. Remont może być zrealizowany również z pieniędzy pochodzących z kredytu, ale to niebezpieczna droga, gdyż znacznie też podwyższy koszt inwestycji - dodaje Krzysztof Janowski, prezes spółki Targowiska.


R E K L A M A

Komentarze (3)

16-10-2015 22:39:15
Bazyli
Już tyle razy obiecywano zmianę wizerunku Rynku Łazarskiego, wielkie nadzieje na remont rozmyły się mieszkańcom 2-3 lata temu, gdy tylko załatano fragment nawierzchni, a OHYDNYCH straszących brzydotą i brudem straganów (z "płachetkami" - "plandekami" z nawisami wody w trakcie deszczu i girlandami nad głowami) nie usunięto. Chciałby uwierzyć, że tym razem NAPRAWDĘ się zmieni rynek, bo WSTYD, że odkąd Polska jest w EU, to miejsce w środku miasta (blisko dworca PKP) wygląda jak slumsy!!! I do tego ten brud, który niestety muszę z sąsiadami z okien oglądać całe popołudnia i wieczór. Po remoncie (jeśli się naprawdę odbędzie) teren targowiska powinien zostać ogrodzony, by nie dewastowano nowych straganów i by nie przesiadywali tam całe wieczory a nawet noce (i całe niedziele) osoby pijące alkohol, wykrzykujące wulgaryzmy i grające w kości ( o czym Straż Miejska woli nie wiedzieć)
15-09-2015 08:51:41
morlock
Ps. Jak rozumiem ulga to forma kiełbachy wyborczej. Mięcho na straganach? Co na to Sanepid?
15-09-2015 08:44:30
morlock
No i fajnie z tym remontem, "wielgi" czas. Jezdem ciekaw jak będzie wyglądał Łazarek podpiwniczony parkingiem dla użytkowników targowiska. ;-) No, ale żarty na bok. Obawiam się tylko że obiecane 6 dych starczy jedynie na ustalenie kolorystyki przyszłych straganów. A jako ostatnie ogniwo w łańcuchu pokarmowym, zastanawiam się jak ulga dla "targowiczan" przełoży się na ceny oferowanych produktów spożywczych, papci roboczych i bateryjek R6 [ oraz jak na wpomniane ceny wpłynie wprowadzenie SOP na Łazarzu (ale to inna bajka)].☮
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

wrz

do 26-09-2021
Park Wilsona
Poznań Wood Festival - festiwal rzeźby
W programie: - warsztaty malowania w drewnie
- warsztaty rzeźby w glinie>br> - licytacje drewnianych rzeźb
- konkurs główny

24

wrz

do 26-09-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Tour Salon" - Targi Regionów i Produktów Turystycznych
Targi kamperów i przyczep kempingowych oraz wyposażenia
Targ mieszkań i domów (25-26.09.)
9. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert Dominiki Dobrosielskiej "Moje serce to jest muzyk"
(w przypadku deszczu koncert odbędzie się w sali domu kultury Klub "Krąg")

26

wrz

Koszary Kultury ul. Matejki 62
Babi Targ
w godz. 12:00-15:00

27

wrz

13:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Zdrowy kręgosłup" - gimnastyka dla grupy 60+
"Zumba gold" - gimnastyka dla grupy 60+

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: