Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przystanek jak malowany również na Łazarzu? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przystanek jak malowany również na Łazarzu?
10-08-2015 08:31   Janusz Ludwiczak
Warzywa na wiacie przystanku przy Rynku Łazarskim, rośliny na wiatach przy Parku Wilsona - proponuje Roman Modrzyński, motorniczy i łazarski radny.

Każdego roku MPK i ZTM przeznaczają blisko 300 tysięcy złotych na usuwanie skutków wandalizmu. Środki te można by przeznaczyć na zakup kilkunastu nowych wiat. Próbą przeciwdziałania wybrykom chuligańskim i sposobem na ukształtowanie świadomości młodzieży jest akcja edukacyjno-wychowawcza "Przystanek jak malowany". Młodzież szkolna uzbrojona w farby i pędzle w czerwcu odnawiała wiaty przystankowe, które zamieniły się w dzieła sztuki.

W pierwszym półroczu 2013 roku musieliśmy wymienić na przystankach prawie 2 tysiące zniszczonych lub rozkradzionych rozkładów jazdy. Wandale uszkadzają gabloty przeznaczone na informację pasażerską, niszczą kosze na śmieci, wybijają szyby, a do dewastacji wykorzystują coraz bardziej innowacyjne metody. Na likwidację skutków zniszczeń na przystankach przeznaczać musimy ogromne kwoty. To są nasze wspólne pieniądze i nasze wspólne przystanki. Za ich naprawę płacimy wszyscy, my podatnicy – wyjaśnia Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK.

Skala zjawiska stała się inspiracją dla członków Grupy Inicjatywnej Mieszkańców "Przystanek Folwarczna" do podjęcia akcji "Przystanek jak malowany", w ramach której uczniowie ratajskich szkół mieli chwycić za pędzle i farby, a następnie według własnego projektu pomalować przystanki i ozdobić wiaty.

Wiaty były ciągle dewastowane i niszczone. Dlatego najpierw na Kobylepolu ogłosiliśmy konkurs na zaprojektowanie nowego wyglądu przystanków. Była to próba przekazania młodemu pokoleniu odpowiedzialności za przestrzeń, w której funkcjonują – wyjaśnia Krzysztof Bartosiak z "Przystanku Folwarczna".

Gdy nasz projekt na Kobylepolu się sprawdził, podjęliśmy kolejne działania na trasie Kórnickiej, gdzie równo rok temu odnowionych zostało trzynaście przystanków. Przez rok farba zdołała się wytrzeć, dlatego młodzież w sobotę na nowo pomalowała przystanki na węźle Kórnickiej i Jana Pawła II oraz trasie tramwajowej w stronę os. Lecha – dodaje Krzysztof Bartosiak.

Niedawno na Kobylepolu powstały kolejne przystanki "jak malowane". Roman Modrzyński, motorniczy MPK i członek Rady Osiedla Św. Łazarz zaproponował, by podobne przystanki pojawiły się również na Łazarzu.

Przystanek Rynek Łazarski z warzywami, przystanek Park Wilsona z roślinami z Palmiarni. Takie kolorowe przystanki mogłyby znaleźć się na Łazarzu – sugeruje Roman Modrzyński.

A co Państwo sądzą o tym pomyśle? Czy na wiatach na przystanku "Głogowska/Hetmańska" powinno znaleźć się miasto Głogów lub Hetman albo na wiatach na przystanku "Matejki" słynny polski malarz?


Komentarze (8)

11-08-2015 17:55:13
Roman Modrzynski
Można to połączyć myślę np projekt, zarysy zrobią fachowcy, dzieci tylko pomaluja. Można wykorzystać stare fotografie jako wzór. Najtrudniejsze będzie uzyskać zgodę od ZTM, wiele przystanków ma reklamy na wiatach. Trzeba spróbować
11-08-2015 13:12:33
caro_mark
pomalowane w pstre wzory-kolory w dziecięcym stylu ratajskie wiaty przystankowe szpecą i nie mają nic wspólnego z estetyką miasta, okolicy. Popieram pomysł, aby projektem zajęli się przyszli wykształceniu kierunkowo artyści-plastycy. Ja osobiscie widziałabym tam fotografie starego Poznania - konkretnej okolicy, ulicy dziś i jak kiedyś wyglądała.
10-08-2015 23:27:11
mm
Na przystanku dworzec Zachodni mogłyby się znaleźć motywy związane z koleją. Przystanki o wyglądzie związanym z okolicą to nie jest głupi pomysł, bo podróżując przez Poznań można np. dowiedzieć się co znajduje się w danej okolicy. - idąc tym tropem to w okolicach Junikowa i Miłostowa proponuję przystanki przyozdobić rysunkami grobowców, krzyży, szarf, wieńców i zniczy......
10-08-2015 21:40:37
Miki
A czy to jest uzgodnione z miejskim plastykiem??? Uważam ,że pacykowanie przez dzieci wiat rysunkami warzyw i kwiatków jest niepoważne. Te na zdjęciach są po prostu stare i dlatego MPK pozwoliło na ich pomalowanie. Całkowicie zgadzam się Zenonem Kubiakiem i ujaranym.
10-08-2015 17:01:58
Hania
Mamy bardzo utalentowane dzieci, brawo ! Bardzo podobaja mi sie pomalowane przez dzieci przystanki. Jestem za pomyslem aby dzieci malowaly przystanki, od razu czlowiekowi poprawia sie humor :)
10-08-2015 16:13:56
wolf
Na przystanku dworzec Zachodni mogłyby się znaleźć motywy związane z koleją. Przystanki o wyglądzie związanym z okolicą to nie jest głupi pomysł, bo podróżując przez Poznań można np. dowiedzieć sie co znajduje się w danej okolicy.
10-08-2015 10:53:40
Zenon Kubiak
Mamy na Łazarzu School of Form. Myślę, że studenci designu mieliby szansę stworzyć coś naprawdę unikatowego i ładnego. Nie wiem, co jest fajnego w tym, że dzieci pomażą przystanek - one będą miały frajdę, ale czy takie przystanki jak na Kórnickiej to naprawdę ozdoba?
10-08-2015 10:14:29
ujarany
a nie wystarczy, że dzieci pobazgrzą sobie na kartkach papieru, a malowanie wiat zostawi się np studentom asp? Przystanki pomalowane przez dzieci wyglądają brzydko.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

21:45
Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge" (reż.Baz Luhrmann)
- Łazarski Przegląd Filmowy
wstęp wolny

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: