Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Podsumowujemy kadencje prezydenta Poznania - plusy i minusy rządów Ryszarda Grobelnego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Podsumowujemy kadencje prezydenta Poznania - plusy i minusy rządów Ryszarda Grobelnego
25-11-2014 23:53   Janusz Ludwiczak
Ryszard Grobelny rządzi Poznaniem od 1998 roku. Obecny prezydent Poznania ubiega się o piątą kadencję. Podsumowujemy jego kandencje i pracę podległych mu urzędników.

14 grudnia 1998 roku Rada Miasta Poznania III kadencji rada wybrała Ryszarda Grobelnego na urząd prezydenta miasta. Dzień później ustępujący prezydent Wojciech Szczęsny Kaczmarek przekazał insygnia władzy nowemu prezydentowi Ryszardowi Grobelnemu.

Ryszard Grobelny jest gospodarzem miasta już od 16 lat. W poprzednich wyborach, które odbyły się na przełomie listopada i grudnia 2010 roku został wybrany na IV kadencję. Wtedy uzyskał 66,26% (69 533) głosów pokonując Grzegorza Ganowicza, który zdobył 33,74% (35 400) głosów. Dla porównania w I turze na Ryszarda Grobelnego zagłosowało 49,52% (81 341) wyborców.

Podsumowanie kadencji Ryszarda Grobelnego, prezydenta Poznania
oraz podległemu jemu magistratu

PLUSY

MINUSY

 • PeSTka została przedłużona do Dworca Zachodniego. Dzięki temu z Łazarza na Piątkowo można dojechać o kilka minut szybciej. Inwestycja została jednak oddana do użytku z dużym opóźnieniem, dopiero po Euro 2012.

 • Udało się przeprowadzić remont pływalni letniej w Parku Kasprowicza, dzięki temu obiekt był już udostępniony latem tego roku.

 • Wprowadzono system PEKA - Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna. Co prawda na początku panował chaos, a do punktów ZTM ustawiały się ogromne korki, to podstawową zaletą systemu PEKA jest to, że zapłacimy za ilość przejechanych przystanków a nie czas przejazdu, który nie zawsze wykorzystamy.

 • Powstały Termy Maltańskie, największy aquapark w Polsce. W końcu Poznań doczekał się swojego parku wodnego.

 • Przebudowano Rondo Jeziorańskiego, ulicę Roosevelta i Grunwaldzką.

 • Na Franowo, m.in. do Ikea czy M1 możemy w końcu dojechać tramwajem.

 • Reforma rad osiedli - na Łazarzu powstała jedna, wspólna rada osiedla po połączeniu Osiedla Targowego z Osiedlem Świętego Łazarza w Osiedle Święty Łazarz. 

 • Nowe tramwaje i autobusy.

 • Doprowadzenie do wyprowadzki 8 LO z ul. Głogowskiej i zapłacenie wielomilionowego odszkodowania Kurii.

 • Poznań Główny - powstanie niefukcjonalnego dworca kolejowego, upór z powstaniem przejścia naziemnego przez Most Dworcowy.

 • Nie udało się wybudować krytego lodowiska w Parku Kasprowicza. Do dziś stoją tylko fundamenty;

 • Wiadukty widmo na ul. Grunwaldzkiej i Bukowskiej.

 • Wybudowanie kolejnego centrum handlowego - Poznań City Center. Poznań jest pierwszym miastem w Polsce pod względem powierzchni handlowych, przez co wymierają ulice handlowe jak np. Głogowska czy Św. Marcin

 • Brak tarasu widokowego - wciąż turystom nie można pokazać panoramy Poznania "z lotu ptaka".

 • "Poznań miasto know-how" - odejście od symboli miasta, które zastąpiono niebieską gwiazdką. Usuwano herb miasta z tramwajów i autobusów.

 • Rynek Łazarski wciąż przypomina XIX-wieczny jarmark.

 • Dopuszczono do wyburzenia resztek zabytkowych trybun dawnego stadionu Energetyk (przyp. strażakom udało się ugasić pożar i uratować część trybun);

 • Remont kamienicy przy ul. Matejki dla siedziby ZTM, który kosztował 14 mln zł;

 • Nie udało się przeprowadzić remontu ul. Kolejowej, o co od lat ubiegają się mieszkańcy.


Fot: Janusz Ludwiczak/archiwum lazarz.pl

Komentarze (6)

26-11-2014 11:39:03
jacek jaśkowiak
termy, grunwaldzka, tramwaj na franowo są totalnymi porażkami. raczej na minus. przewymiarowane, przepłacone. niepotrzebne!
24-11-2014 16:18:46
MINUS
a stadion za 700 mln złotych w dzielnicy domków jednorodzinnych, bez dojazdu koleją, co powoduje zamykanie ulic w czasie meczu???? a można było zbudować pod Poznaniem na taniej działce, z dojazdem autostradą i koleją...
24-11-2014 15:48:54
sicilpol
Także jestem za tym, ze PEKA to porażka, używałam latem i jestem w tyle co najmniej 20zl za złe naliczanie przystanków, złożona reklamacja nigdy nie doczekała się odpowiedzi.... A fakt, iż po wyjściu z tramwaju zapominając odpikac skutkuje zaplata za jazdę aż do końca linii, to sprawa dla rzecznika praw obywatelskich....
23-11-2014 12:58:13
Mieszkaniec Kolejowej
Nie rozumiem uporu prezydenta w sprawie generalnego remontu ul. Kolejowej, powstał projekt, na który przeznaczono znaczne nakłady finansowe i leży sobie, czekając na lepsze czasy ponieważ prezydent powiedział NIE - DLACZEGO ???
14-11-2014 15:17:43
krscp
To do tych "plusów ujemnych" Anki dodam: - koszt budowy Term przekroczył planowany o ok. 80 mln, czyli o ponad 1/3. Za 80 mln. Dla porównania pływalnię na Batorego wybudowano za 11 mln zł. Ile małych pływalni można byłoby wybudować za 80 mln? - na wyremontowanej Roosevelta pomimo umieszczenia 7 pasów ruchu nie znaleziono miejsca na drogę dla rowerów i nie zaprojektowano tam ani grama zieleni. A minusy to rozumiem dotyczą wyłącznie Łazarza i okolic, bo coś ich mało. Choćby wspomnieć aktualny bojkot przez prezydenta wcześniej obiecywanego tramwaju na Naramowice...
14-11-2014 14:21:09
Anka
Ja bym się w kilku plusach jednak minusów doszukiwała. Nie czepiam się, ale po prostu dla mnie osobiście mało "plusowe" są. Na przykład PEKA... nadal są z nią problemy (gdybym tylko ja je miała, ale docierają do mnie też głosy znajomych o tym bublu). Zdecydowanie za późno ją zaczęto wprowadzać, patrząc na terminy dofinansowań oraz na tzw. testowanie. Na Termach nie byłam i nie będę, bo po prostu za drogo (może gdy Tarnowo wykończy drugie termy to będą lepsze ceny)... Euro 2012 było jedyną imprezą na dłuuugie lata, ponieważ bardzo duże pieniądze włożono w stadion (niefunkcjonalny z różnych względów min. murawę, brak możliwości organizacji imprez w sezonie zimowym/wiosenno-jesiennym itp.). Poza tym huczna rewitalizacja Głogowskiej podobno ma się ku końcowi, a ja jakoś zmiany nie widzę poza kilkoma skrawkami zadbanej zieleni. A co z centrum handlowym przy Hetmańskiej/Krauthofera? Bo to kolejny gwóźdź do trumny dla Głogowskiej (o ile jeszcze nie jest za późno)...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

lip

17:30
Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
IV sesja (budżetowa) Rady Osiedla Święty Łazarz
► porządek obrad

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Kochając Pabla, nienawidząc Escobara" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

18

lip

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cudowny chłopak" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

19

lip

do 20-07-2019
20:00
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni
(w godz. 20:00-2:00)

24

lip

10:00
Palmiarnia Park Wilsona
Pokazy filmu "Był sobie las"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: