Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Willa Radia Merkury wyróżniona - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Willa Radia Merkury wyróżniona
10-06-2014 00:48   Janusz Ludwiczak
Zabytkowa willa Radia Merkury, mieszcząca się przy zbiegu ulic Berwińskiego i Matejki została wyróżniona w kategorii "Budynek po renowacji" w konkursie Fasada Roku.

Wyróżnienie przyznano za szczególną dbałość o detale, przywrócenie pierwotnego wyglądu budynku i poszanowanie historii i tradycji. Konkurs Fasada Roku organizowany jest przez firmę Baumit. W tym roku do konkursu zgłoszono ponad dwieście obiektów. Jury przyznało cztery nagrody główne i dziewięć wyróżnień.

Remont willi przy ul. Berwińskiego 5 przeprowadzono jesienią zeszłego roku. Wykonawcą nowej elewacji był Zakład Sztukatorski Renowacja Obiektów Zabytkowych Witold Damian Domaniecki. Autorem projektu renowacji był Tomasz Kczmarek z firmy Innovi Jóźwiak Kaczmarek. Inwestycja kosztowała pół miliona złotych.

Czterokondygnacyjna willa w stylu klasycystycznym przy ul. Berwińskiego 5 została zbudowana w 1908 roku. Jej projektantem był Paul Genge. Willa ta ma rozbudowaną bryłę, z przybudówkami i tarasami.

Budynek ten został zbudowany dla prawnika Paula Ueckera. W okresie międzywojennym należała do znanego fabrykanta wódek i likierów, Artura Gaede, później mieścił się tu konsulat francuski.

W czasie okupacji willa była siedzibą Arthura Greisera, hitlerowskiego namiestnika Kraju Warty, niemieckiego polityka narodowosocjalistycznego, a także prezydenta Senatu Wolnego Miasta Gdańska.

Zaraz po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku rozpoczęła stąd nadawać poznańska rozgłośnia Polskiego Radia. Obecnie mieści się tutaj siedziba Radia Merkury i MC Radio.


R E K L A M A

Komentarze (15)

12-06-2014 18:55:47
M.
Miki, litości! Nikt nie mówi o betonowym klepisku, ale o zatroszczeniu się o drzewa. I dosadzeniu roślin płożących (cieniolubnych), które zadarniłyby poszycie pod wyższymi roślinami. Teren biologicznie aktywny wokół budynku został ostatnimi laty mocno okrojony, a wy chcecie żeby był tak samo zagospodarowany jak przed wojną. Jeszcze 30 lat temu to było piękne przedłużenie parku, dzisiaj zaledwie kilka marniejących drzew.
12-06-2014 14:26:26
MIKI
@M - litości !!!! Winnobluszcz jest oczywiście bardzo dekoracyjny (szczególnie trójklapowy) ale tylko jesienią kiedy się przebarwia na złoty i czerwony kolor. ale najlepiej w słonecznych miejscach, a tam akurat nie ma go za dużo - dlatego mądrzy przedwojenni ogrodnicy posadzili bluszcz pospolity - zielony przez caly rok !!! Najgorsze jest to, takie uwagi jak M i Iwona to miód na uszy i oczy administarcji Radia Merkury, ktora głucha i ślepa na bardzo mądre i rozważne wpisy JS - znów zrobi tzw porządki i tajemniczy ogród przy pięknej willi zamieni się w betonowe klepisko.
12-06-2014 08:39:07
M
Podążając moim tokiem rozumowania, należy dostosować nasadzenia roślin do zastanych warunków. Jeżeli jest mało miejsca, to dobieramy rośliny tak, żeby wszystkie mogły się rozwijać. Jeżeli jesteś takim fanem roślin pnących, to wiesz że np. winobluszcze są mniej inwazyjne, a znacznie bardziej dekoracyjne. I jeszcze wyjaśnienie dot. odmiany bluszczu, który doprowadził mnie do lekarza. Był to bluszcz pospolity. Sąsiad postanowił przyciąć nadmiernie rozrośnięte pędy oplatające drewutnię, wiatę samochodową, itd. Dla mnie skończyło się to kiepsko.
10-06-2014 23:27:47
JS
A roślinka, która spowodowała Twoje kłopoty zdrowotne to Toxidendron radicans tzw. bluszcz jadowity, zwany dawniej sumakiem, który nic wspólnego z bluszczem nie ma. Bluszcze to rząd selerowców, a ten, którego tak się obawiasz należy do mydleńcowców.
10-06-2014 23:21:31
JS
@M. Podążając za Twoim tokiem myślenia, powinno się wytłuc wszystkie pszczoły. Użądlenie mnie latającego osobnika spowoduje moją niechybną śmierć. Postuluję również zlikwidowanie wszystkich traw i większości drzew. Tak, jestem alergikiem ale to nie znaczy, że moja ułomność ma spowodować tak drastyczne zmiany. A tak swoją drogą, co Cię sprowokowało do konsumpcji bluszczu???
10-06-2014 21:41:43
M.
Zgadza się że bluszcz nie czerpie sił witalnych z drzew, po których się pnie. Ale za to potrafi skutecznie zdominować swojego nosiciela. Nikt nie mówi, żeby wszystko zabetonować i sadzić tylko kwiatki na rabatkach. Za to można dobrać rośliny, które dobrze rosną w warunkach miejskich, nie wymagają zbyt wielkich nakładów na pielęgnację (bo na to jak zwykle nie ma pieniędzy), dobrze wyglądają i ładnie się rozrastają. I jeszcze jedno, podobno bluszcz aż tak bardzo nie szkodzi. Tylko dlaczego mój bliższy kontakt z takowym musiał się skończyć pilnym podaniem leków?
10-06-2014 15:29:07
MIKI
Brawo !! JS - myślimy tak samo - to dobrze, że są tacy ludzie !!! bo chwilami tracę nadzieję....
10-06-2014 15:11:25
MIKI
wszystkie odmiany bluszczu są trujące dla ludzi i wszystie, ktore trafią na przeszkodę typu drzewo, płot,murek, ściana itp. to się po niej pną , wytwarzają korzenie czepne, które nie uszkadzają podłożą ani nie czerpią z nich "sił witalnych" jeśli to akurat jest drzewo lub inny krzew. To wszystko jest do sprawdzenia w internecie lub u doświadczonych ogrodnikow.
10-06-2014 15:07:58
JS
@M Bluszcz rośnie w taki sposób od lat trzydziestych. Jakoś przez tyle lat nikt się nie otruł, drzewa nie wyginęły. Na zdjęciu z przed wojny widać wyraźnie bluszcz oplatający drzewka. Ostatnimi czasy nastała moda na wycinanie wszystkiego co rośnie żywiołowo. Wszystko musi być równe, ładne i pod sztance. No i niestety wokół radia jest teraz po prostu "nowocześnie". Specyficzny klimat bezpowrotnie stracony. Cieszę się, że radiowy budynek w Bydgoszczy - równie piękny jak nasz, a wewnątrz jeszcze ładniejszy, oparł się nowoczesności i remont przeprowadzono tam z poszanowaniem historii budynku.
10-06-2014 14:31:51
M.
Do Miki: Bluszcz bluszczowi nie równy. Są odmiany płożące, które ładnie zadarniają przestrzeń (vide Sołacz). Natomiast tutaj rosną odmiany pnące. Spójrz z łaski swojej na zupełnie stłamszony cis. Dodam jeszcze, że ten konkretny bluszcz jest trujący - powoduje obkurcz oskrzeli.
10-06-2014 14:15:51
Iwona
Do Miki. Ja sobie wypraszam, ja nie bredzę. A propo's drzew, pożyjemy, zobaczymy.
10-06-2014 13:00:00
MIKI
do M i Iwony - znów to bredzenie głupot o szkodliwości bluszczu - juz na ten temat pisałam poprzednio - w starcy parkach - jak np na Sołaczu jest mnóstwo drzew oplecionych bluszczem i nikt ich nie zamierza wycinać. A całkowicie popieram JS - bzu żal .. jak innych drzew wyciętych i przyciętych bezrozumnie , nadal nie jest uorządkowany teren wokół nowego płotu, brakuje bluszczu, który tak ładnie zakrywał betonowy cokół.
10-06-2014 11:33:05
M.
Być może drzewo jeszcze ma szanse na regenerację i przeżycie jeszcze kilku lat. Niewątpliwie bluszcz powinien zostać usunięty zanim zadusi kolejne drzewa i znowu zacznie wspinać się po elewacji budynku.
10-06-2014 11:05:18
Iwona
Ale to drzewo zabite przez bluszcz powinni usunąć, zanim się zwali na świeżo wyremontowaną kamienicę.
10-06-2014 01:06:12
JS
Szkoda tylko, że przez renowację zniknęło tyle zieleni okalającej budynek. Bzu rosnącego od strony Matejki nie ma już prawie w ogóle. Duża część drzew została wycięta lub brutalnie ogołocona z gałęzi. Było pięknie, zielono i tajemniczo. Jest ładnie, schludnie i betonowo. Ciekawe, gdzie jeszcze radiowcy wcisną się z pozbrukiem, który tak bardzo sobie upodobali.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

18

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: