Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przy Parku Wilsona stanęła stacja rowerów miejskich - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przy Parku Wilsona stanęła stacja rowerów miejskich
06-06-2014 13:52   Janusz Ludwiczak
Przy skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Berwińskiego pojawiła się wypożyczalnia jednośladów. Pierwotnie stacja rowerów miejskich miała stanąć przed wejściem głównym do Parku Wilsona. Na to nie zgodziła się miejska konserwator zabytków. Urzędnicy rozważali ulokowanie rowerów przy wejściu do Parku Wilsona od strony ul. Matejki. Później ZTM zdecydował, że stacja stanie na ulicy Szylinga. W końcu po posiedzeniu Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania zapadła decyzja o zlokalizowaniu wypożyczalni jednośladów znów w pobliżu Parku Wilsona.

W tym roku pojawiły się dziewięć nowych wypożyczalni jednośladów w ramach systemu Poznański Rower Miejski. W lutym przez dwa tygodnie poznaniacy mogli wskazać 8 nowych lokalizacji spośród 18 miejsc, które przygotował Urząd Miasta wraz z Zarządem Transportu Miejskiego. Wśród proponowanych lokalizacji były m.in. Rynek Wildecki, Rynek Jeżycki, Plac Bernardyński, Ogrody czy Plac Kolegiacki. Pojawiły się również trzy lokalizacje na Łazarzu, m.in. skrzyżowanie ulic Szylinga i Grunwaldzkiej, przy Komendzie Miejskiej Policji. Najwięcej głosów - 3240 oddano na Ogrody oraz na Rynek Jeżycki (3216 głosów).

Nowa stacja roweru miejskiego miała pojawić się pojawić się przed wejściem głównym do Parku Wilsona. Taką lokalizację urzędnicy wskazywali przy konsultacjach społecznych. Na to rozwiązanie nie zgodziła się jednak Miejska Konserwator Zabytków.

Stacja rowerów przed wejściem do Parku Wilsona nie może się pojawić, gdyż wiele lat walczyliśmy, by zniknęły kioski i kwiaciarnie. Chcieliśmy odsłonić ogrodzenie przed Parkiem Wilsona, na którym mamy bardzo interesujące grupy rzeźbiarskie - tłumaczy Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków.

Urzędnicy zaproponowali początkowo, by rowery miejskie stanęły przy wejściu do Parku Wilsona, ale od strony ulicy Matejki. Natomiast Rada Osiedla Św. Łazarz zasugerowała, by wypożyczalnia jednośladów stanęła przy skrzyżowaniu Berwińskiego i Głogowskiej (od strony Górczyna).Zarząd Transportu Miejskiego uznał jednak, że najlepszą lokalizacją będzie ulica Szylinga.

W oparciu o ich wyniki, uzyskane konieczne pozwolenia i zgody dokonano wyboru lokalizacji ul. Matejki/Szylinga, w zastępstwie Parku Wilsona - 3. miejsce w konsultacjach, gdzie nie uzyskano wymaganej zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków). Lokalizacja Matejki/Szylinga zajęła 11. miejsce w konsultacjach, ale znajduje się w pobliżu Parku Wilsona, co uzasadnia ten wybór) - tłumaczył Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego.

Podczas majowego posiedzenia Komisji Rewitalizacji, na którym byli obecni również przedstawiciele ZTM i Miejska Konserwator Zabytków udało osiągnąć się porozumienie.

Na Komisji Rewitalizacji Rady Miasta udało nam się otrzymać pozytywną opinię pani konserwator zabytków. Stacja rowerów nie będzie przy samym wejściu do Parku Wilsona, tylko po drugiej stronie, na łuku Berwińskiego/Głogowska - wskazuje Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Na nową lokalizację stacji rowerów miejskich zgodził się dyrektor ZTM Bogusław Bajoński i wicedyrektor Rafał Kupś, którzy byli obecni na posiedzeniu Komisji Rewitalizacji. Cieszę się, że udało się osiągnąć porozumienie. Ulica Szylinga jest dobrą lokalizacją, ale w późniejszych etapach. W pierwszej kolejności stacja rowerów powinna powstać jednak na ul. Głogowskiej, tym bardziej, że chcemy ratować tą ulic - powiedział Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.

W czwartek stacja rowerów miejskich została zamontowana na chodniku, przy skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Berwińskiego (od strony Górczyna). Do dyspozycji będzie do 10 rowerów.

Przypomnijmy, że od niedzieli stacja rowerów miejskich znajduje się również przy skrzyżowaniu ulic Przybyszewskiego i Bukowskiej - obok Centrum Stomatologii i kampusu Uniwersytetu Medycznego. W planach jest również przeniesienie wypożyczalni rowerów z ulicy Dworcowej w rejon Dworca Zachodniego (od strony ul. Głogowskiej lub Zachodniej).

Obecnie system Poznańskiego Roweru Miejskiego składa się z 16 stacji i 170 rowerów. To o 9 stacji i 90 rowerów więcej niż w ub. roku. Cykliści mogą także korzystać z wypożyczalni rowerów Zarządu Transportu Miejskiego znajdującej się na Dworcu Sobieskiego.

Pierwsze 20 minut jazdy na rowerze miejskim jest bezpłatne, za pierwszą pełną godzinę zapłacimy 2 złote, za kolejną 4 złote. Aby skorzystać z Poznańskiego Roweru Miejskiego trzeba się wcześniej jednak zarejestrować na stronie www.nextbike.pl i wpłacić opłatę inicjalną w kwocie 10 złotych. Od czasu inauguracji Poznańskiego Roweru Miejskiego w systemie zarejestrowało się 7 847 osób, przynajmniej raz wypożyczyło rower. Do tej pory jednoślady wypożyczono ponad 113 tysięcy razy.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
10

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
„Całą noc padał śnieg” - widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy polskie piosenki"z udziałem: Kabaretu "Klub Szyderców Bis".
- w programie pojawią się w szczególności piosenki nawiązujące do świąt Bo

11

gru

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl pt."Ściana" w wykonaniu grupy teatralnej Klubu Krąg na zakończenie projektu

12

gru

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
"Krzysztof Markowski Prywatny zapis objawień natury rzeczy" - wernisaż wystawy

13

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W zasadzie tak" - spotkanie z satyrykiem Jackiem Fedorowiczem, który opowie m.in. o wielu komicznych sytuacjach z życia w PRL-u

14

gru

do 15-12-2019
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Giełda Minerałów, Muszli i Wyrobów Jubilerskich

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: