Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Zajezdnia tramwajowa mieściła się przy ulicy Łazarskiej" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Zajezdnia tramwajowa mieściła się przy ulicy Łazarskiej"
03-06-2014 12:24   Janusz Ludwiczak
Stare mundury, w których niegdyś chodzili motorniczowie i konduktorzy, ale także dawne bilety, kasowniki, modele tramwajów i autobusów i wszelkiego rodzaju pamiątki można było zobaczyć w Muzeum Komunikacji, które mieści się na terenie zajezdni tramwajowej przy ul. Głogowskiej (która niegdyś zwała się Łazarską). Ponad 15-osobowa grupa poznaniaków postanowiła w poniedziałkowe popołudnie poznać historię komunikacji miejskiej w ramach wycieczki, która odbyła się w ramach 25. Dni Łazarza.

Kiedy mówimy o mieście myślimy również o komunikacji. Jedno bez drugiego, szczególnie w takim mieście jak Poznań nie ma prawa istnieć - mówi Bartosz Szymandera, motorniczy i przewodnik, który oprowadzał w poniedziałek po Muzeum Komunikacji.

Z okazji 25. Dni Łazarza w poniedziałek można było poznać historię miejskiej komunikacji. W Muzuem Komunikacji, które mieści się na terenie zajezdni przy ul. Głogowskiej można było zobaczyć nie tylko stare mundury, w których niegdyś chodzili motorniczowie i konduktorzy, ale także dawne bilety, kasowniki, modele tramwajów i autobusów i wszelkiego rodzaju pamiątki. Jedną z ekspozycji była wystawa z okazji 115. rocznicy uruchomienia tramwajów elektrycznych w Poznaniu. Najmłodsi najchętniej zasiadali za pulpitem repliki tramwaju, a także podziwiali makietę PeSTki, czyli Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Makieta w skali 1:87 przedstawiała fragment PeSTki i stację "Al. Solidarności". Autorzy makiety zachowali tak drobne detale jak biletomat, ławki czy sygnalizatory świetlne na wiadukcie w ciągu alei Solidarności.

Muzeum Komunikacji zostało otwarte w 2006 roku z okazji 100-lecia zajezdni tramwajowej przy ul. Głogowskiej oraz zbliżającej się wtedy 10. rocznicy uruchomienia Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Wśród prezentowanych eksponatów jest również wycinek szyny tramwajowej, której metr bieżący waży 60 kilogramów, a także przekrój szyny wypełniony otuliną z gumy. Torowisko w tej metodzie po raz pierwszy pojawiło się na trasie tramwajowej przez Most Św. Rocha. "Szyny szepczące" eliminują drgania oraz zmniejszają hałas.

W trakcie poniedziałkowej wycieczki można było poznać wiele ciekawostek.

Czy wiecie Państwo, że zajezdnia, w której się znajdujemy mieściła się kiedyś przy ulicy Łazarskiej? Jest to obecnie najstarsza czynna zajezdnia w Poznaniu - objaśniał przewodnik Bartosz Szymandera.

Było też do niedawna miejsce, które nie miało swojej oficjalnej nazwy, a mimo to termin ten przyjął się na dobre wśród poznaniaków. Był nawet taki przystanek. Mowa o Rondzie Przybyszewskiego. Przystanek ten wcześniej nosił nazwę "Grunwaldzka/Przybyszewskiego". Dopiero kilka lat temu rondo to otrzymało imię Jana Nowaka-Jeziorańskiego - tłumaczył Bartosz Szymandera.

W Muzeum Komunikacji znajdziemy również fragement tramwaju typu N. Obecnie pojazdy te w ruchu liniowym jeżdżą tylko w Bytomiu na linii nr 38. W Poznaniu "eNką" można przejechać się w każdą sobotę i niedzielę na linii turystycznej nr 0 - wskazywał Bartosz Szymandera.

Z okazji 25. Dni Łazarza zaplanowano również wycieczkę do Radia Merkury (dziś, tj. 3 czerwca o godz. 17:30), po Komendzie Miejskiej Policji (w środę o godz. 16:00 - zbiórka w holu komendy przy ul. Szylinga 2), a także spacer po Łazarzu, m.in. szlakiem secesji (początek o godz. 14:00, zbiórka przed II LO). Ponadto w sobotę odbędzie się wycieczka po Górnym Łazarzu i po koszarach.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festyn rodzinny "Bądźmy razem"

24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Srebrny Jubileusz Kapłaństwa ks. dyr. Piotra Kusia

27

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Legendy poznańskie - impreza dla dzieci

31

maj

do 03-06-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
"Modernlog 2022" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: