W sobotę popołudniu ulicami centrum Poznania przeszedł po raz piąty Marsz Równości. Wzięło w nim udział około 200 osób, którzy protestowali przeciwko dyskryminacji różnych grup społecznych – osób innego koloru skóry, wyznania, orientacji seksualnej, niepełnosprawnych, głuchych i głuchoniemych.
W marszu równości szli ludzie młodzi, niepełnosprawni, obcokrajowcy. Uwagę zwracała Camilla – jedyna poznańska drag queen. Wśród manifestujących była też niezbyt liczna grupa gejów i lesbijek, wśród nich para skinheadów-gejów. Wśród uczestników był radny SDPL Dominik Heberholz, którzy pojawił się na marszu wraz ze swoim synem.
Marsz równości ochraniało dwukrotnie więcej policjantów niż było jego uczestników. 400 funkcjonariuszy, wśród których byli policjanci z psami oraz patrol konny uniemożliwiło dostanie się pseudokibicom i chuliganom do uczestników demonstrancji.
Manifestacja przebiegła spokojnie. Marsz po godzinie dotarł z Placu Wolności ulicami Św.Marcin i Marcinkowskiego na Plac Wolności, gdzie Grupa Twórcza "Bez Vat" przygotowała happening. Demonstracji przyglądał się Maciej Szcząska-Wójcik – wysłannik Rzecznika Praw Obywatelskich. Na marszu nie pojawił się Tomasz Raczek – były naczelny "Playboya" i krytyk filmowy, który miał otrzymać wyróżnienie przyznawane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Gejów i Kultury na rzecz Kultury.
Policja zatrzymała cztery osoby, które obrażały obelgami uczestników marszu i były agresywne. Jedna z nich demonstrowała plakat "Zakaz pedałowania". Przeciwnicy marszu pobili tuż po jego zakończeniu na al.Marcinkowskiego kilkuosobową grupę członków Federacji Młodych Socjaldemokratów. Kontrdemonstranci skandowali hasła: "Wyp...ć", "Kto nie skacze jest pedałem".
Marsz Równości został zorganizowany dzień przed Międzynarodowym Dniem Tolerancji ustanowionym przez UNESCO oraz w ramach Dni Równości i Tolerancji, które odbyły się w dniach 10-16 listopada.
Po raz pierwszy marsz równości odbył się w Poznaniu w 2004 roku, jednak przeszedł jedynie 200 metrów, ponieważ został zatrzymany przez kontrdemonstrantów, którzy rzucali kamieniami, jajkami, petardami i butelkami. Marsz musiał zawrócić. Doszło też do starć chuliganów z policją. Rok później zakazu marszu wydał prezydent Poznania w obawie przed zagrożeniem dla mieszkańców, gdyż marsz miał iść z pod Starego Browaru ulicą Półwiejską. Mimo zakazu marszu doszło do demonstracji i kontramanifestacji. Na ulicy Półwiejskiej obie grupy obrzuciły się wyzwiskami. Pseudokibice, chuligani i członkowie Młodzieży Wszechpolskiej krzyczeli: "Pedały do gazu" i "Zrobimy z wami, co Hitler zrobił z Żydami". Interweniowała wtedy policja, która odgrodziła uczestników marszu od jego przeciwników. Sprawa marszu z 2005 roku wywołała poruszenie w Polsce i na świecie oraz trafiła do Sekretariat Międzynarodowy Amnesty International. Od 2006 roku w połowie listopada marsz równości spokojnie maszeruje z Placu Mickiewicza na Plac Wolności wywołując sporo kontrowersji.
Tegoroczny marsz równości sparaliżował też trochę życie poznaniakom. Przez godzinę tramwaje i samochody nie mogły jeździć ulicą Św. Marcin i przez Plac Wolności. Przechodnie mieli też problem z poruszaniu się po centrum, gdyż ruch zablokowała policja.
Poznań słynie z marszów, parad i demonstracji. W lutym grupa blisko 150 osób przeszła w marszu protestacyjnym przeciwko sprzedaży zajezdni pryz ulicy Gajowej spod siedziby PO ulicami Zwierzyniecką, Rondem Kaponiera, Św. Marcin, Wrocławską i Gołębią pod Urząd Miasta, gdzie pod poznańskim magistratem spalili symboliczną makietę "marketu", który miałby stanąć według nich na Gajowej. Co roku ulicą Św.Marcin wyrusza tradycyjna historyczna parada świętomarcińska, a od trzech lat w czerwcu odbywa się na Łazarzu Parada Łazarska.
Czy Poznań jest miastem tolerancyjnym? Czy przeszkadzają nam osoby o innych wyznaniu, kolorze skóry, pochodzeniu etnicznym, geje i lesbijki, niepełnosprawni? Podobne demonstracje odbywają się w wielu europejskim miastach: Sztokholmie, Londynie, Berlinie czy Barcelonie. Miliony osób pojawiają się też co roku na paradzie gejów i lesbijek w Rio de Janeiro. U nas wygląda to dość skromnie, ale Marsz Równości co roku budzi kontrowersje i wiele emocji.Czekamy na Państwa opinie.
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Czołowe zderzenie samochodów na skrzyżowaniu Arciszewskiego/Reymonta/Grochowska
(23-01-2025 09:23)
· Już od ponad 60 lat obchodzimy Dzień Babci
(21-01-2025 18:10)
· Wybieramy najważniejsze wydarzenie minionego roku {PLEBISCYT Z NAGRODAMI}
(21-01-2025 08:16)
· Matejki zamknięta! Autobusy "164" kursują objazdem przez Rondo Jeziorańskiego
(20-01-2025 14:47)
· 64-letni mężczyzna zmarł na Moście Dworcowym
(20-01-2025 14:18)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Już od ponad 60 lat obchodzimy Dzień Babci
(21-01-2025 18:10)
Niezapominajka |
sty
18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Modlitwo Jedność Chrześcijan - nabożeństwo centralne, kazanie wygłosi abp. Stanisław Gądecki
sty
do 25-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Agro Premiery
sty
Polska * Poznań * Łazarz
33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - "dla onkologii i hematologii dziecięcej"
11:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
"Barwy organów Poznania" - koncert w wykonaniu Koła Artystyczno-Naukowego Organistów Akademii Muzycznej w Poznaniu
- w programie m.in. J.S. Bach czy F. Mendelsshon
lut
18:00
I Liceum Ogólnokształcące ul. Bukowska 16
TEDxMarcinekSchool
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: