Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"85 lat od zorganizowania PeWuKi" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"85 lat od zorganizowania PeWuKi"
07-04-2014 13:41   Janusz Ludwiczak
W szpitalu klinicznym przy ul. Grunwaldzkiej mieścił się kiedyś hotel, a Collegium Chemicum było niegdyś Pałacem Rządowym. O Powszechnej Wystawie Krajowej, która odbyła się 85 lat temu i zgromadziła 4,5 miliona zwiedzających opowiadali w niedzielę przewodnicy PTTK.

Przewodnicy z Koła Przewodników Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Marcelego Mottego zaprosili w niedzielę na wycieczkę zatytułowaną "85 lat od zorganizowania PeWuKi".

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy przed pawilonem przy zbiegu ulic Bukowskiej i Roosevelta, w którym otwarto Powszechną Wystawę Krajową. Była to Hala Reprezentacyjna. Przeszliśmy też obok Collegium Chemicum. W czasie PeWuKi był to Pałac Rządowy. Przybliżyliśmy również historię Hotelu Polonia, który obecnie jest szpitalem, a także miejsca i budynki, które powstały specjalnie na PeWuKę - powiedział Krzysztof Wawrzyniak z Koła Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego.

Przez 138 dni, od 16 maja do 30 września 1929 roku Poznań i Łazarz tętnił życiem od rana do wieczorem. Na 65 hektarach, powierzchni trzy razy większej od dzisiejszych Targów odbywała się Powszechna Wystawa Krajowa, zwana "PeWuKą".

Wystawa na ogromną skalę została zorganizowana w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a miała na celu pokazać dorobek odrodzonego państwa. Honorowy patronat nad PeWuKą objął Ignacy Mościcki, a na czele Komitetu stanął sam Józef Piłsudzki.

Ekspozycja PeWuKi, która prezentowana była w 112 obiektach prezentowała polskie dokonania w dziedzinie przemysłu, handlu, rolnictwa, opieki społecznej, wychowania fizycznego, higieny, sportu, kultury, sztuki i nauki. Na PeWuCe zaprezentowało się prawie 1,5 tysiąca wystawców, a przez prawie cztery miesiące wystawę odwiedziło ponad 4,5 miliona zwiedzających.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

cze

21:30
Rynek Łazarski
DuoTopia - pokaz ognia

23

cze

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

24

cze

12:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Powitanie Lata dla seniorów, w programie : ogień z pieczeniem kiełbasek , zawody rekreacyjne : Rzut Beretem , przeciąganie liny i elementy jogi na świeżym powietrzu

25

cze

16:30
Rynek Łazarski
"Łazarz pamięta" - obchody 69. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956
• koncert zespołu Klub Szyderców Bis
- wydarzenie ma na celu uczczenie pamięci uczestników pierwszego w PRL zrywu ro

26

cze

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż wystawy studentów Pracowni Wydziału Artystycznego Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych
- zaprezentowane zostaną prace z zakresu rysunku i malarstwa, będące efektem całorocznej pracy mł

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: