Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarz zez tyndy do tamtyndy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Jak informuje MPK o godz. 13:20 wznowiono ruch tramwajowy na ulicy Głogowskiej. Tramwaje linii nr 3, 5, 8, 11 i 14 kursują już normalnie pomiędzy Mostem Dworcowym i Hetmańską. Kierowcy muszą jeszcze liczyć się z utrudnieniami na ulicy Głogowskiej, pomiędzy Śniadeckich i Berwińskiego do czasu naprawy nawierzchni.
Łazarz zez tyndy do tamtyndy
31-03-2014 00:47   Janusz Ludwiczak
Gdzie znajduje się cmentarz żydowski? W której willi mieszkał sołtys wsi Święty Łazarz? Dlaczego i kiedy tramwaje dojeżdżały do Parku Kasprowicza? - odpowiedzi na te i inne pytania mogli uzyskać uczestnicy wycieczki z okazji 114. rocznicy przyłączenia Łazarza do Poznania.

Z okazji 114. rocznicy włączenia Łazarza w granicę miasta Poznania przewodnicy z Grupy PoPoznaniu.pl zaprosili w sobotę na wycieczkę po znanych i nieznanych miejscach.

Spacer po dzielnicy rozpoczął się przed gmachem VIII LO, które za kilka tygodni wyprowadzi się z ulicy Głogowskiej po 90 latach funkcjonowania.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się na ul. Sczanieckiej, gdzie mogli się dowiedzieć, że już w 1929 r. uruchomiono linię tramwajową, która dojeżdżała do Parku Kasprowicza, który pełnił funkcję terenów wystawowych Powszechnej Wystawy Krajowej, tzw. PeWuKi. Kolejnym punktem spaceru po Łazarzu był szpital Św. Rodziny. Zanim zaczęli rodzić się tam poznaniacy mieścił się tutaj wpierw klasztor Karmelitek Bosych. W czasie okupacji Niemcy urządzili w pomieszczeniach klasztornych szkołę muzyczną. Później mieściła się katownia i Miejski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

Wycieczka prowadziła również do kościoła Św. Anny, w którym początkowo modlili się protestanci, a także na podwórze kamienicy przy ul. Głogowskiej 26, gdzie mieszczą się macewy rabinów. To tutaj mieścił się niegdyś cmentarz żydowski.

Przewodnik z grupy PoPoznaniu.pl w trakcie sobotniej wycieczki po Łazarzu wyjaśnił również dlaczego podpalane były meble w sylwestrową noc na ul. Małeckiego.

A jakie są najciekawsze i niezwykłe miejsca na Łazarzu?

Jest to na pewno jedna z najlepszych kopii Piety Michała Anioła. Moim zdaniem Park Wilsona jest najładniejszym parkiem w Poznaniu. Spacerując z koleżanką przewodniczką z naszej grupy wielokrotnie zachwycaliśmy się detalami łazarskich kamienic, które są piękne. Łazarz ma też swój klimat, jest takim mikrokosmosem, zamkniętym organizmem czego doświadczyliśmy przechodząc w sobotnie południe przez Rynek Łazarski - wskazuje Piotr Ciesielski z grupy przewodników PoPoznaniu.pl.

Wycieczka po Łazarzu odbyła się w dwóch cyklach. Na spacer o godz. 10 wybrało się prawie 100 osób, w wycieczce popołudniowej o godz. 15 wzięło udział ponad 65 osób.

Równocześnie Łazarz zamienił się w planszę do gry. Uczestnicy wycieczki mogli otrzymać kartę startową do gry "Tryptyk Miejski".

W grze miejskiej można brać cały udział. Kartę do gry można pobrać na stronie www.gramiejska.pl. Czas na rozwiązanie jest do 6 kwietnia. Gra jest intrygą kryminalną-szpiegowską. Wymaga odnajdywania konkretnych miejsc, spostrzegawczości i rozwiązywania zagadek. Przy okazji można się wiele dowiedzieć ciekawych rzeczy na Łazarzu. Nagrodą jest zwiedzanie jednego z niedostępnych miejsc. Jakie to jest miejsce - to na razie niespodzianka - zapowiada Piotr Ciesielski.

Gra Turystyczna "Tryptyk Miejski - Łazarz" {POBIERZ PDF}


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
„Dekoracje wiosenne” czyli … Międzykulturowe robótki ręczne

21

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
„Łazarskie Przedszkolaki - Łazarskim Seniorom”: "Wiosna , wiosenka" przedstawienie w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 89

22

mar

do 23-03-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Sakralia" - Targi Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
„ZIMY ŻAL”- widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy polskie piosenki" z udziałem: Kabaretu "Klub Szyderców Bis". Artyści wspólnie z publicznością wykonają utwory nawiązujące do przełomu zimy i wiosny. Go

24

mar

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
►WIĘCEJ: www.wybory2019.lazarz.pl
głosowanie w godz. 8:00-20:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: