Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Polacy, Ukraińcy i Rosjanie protestowali przed konsulatem przeciwko agresywnej polityce Rosji - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Polacy, Ukraińcy i Rosjanie protestowali przed konsulatem przeciwko agresywnej polityce Rosji
03-03-2014 00:25   Janusz Ludwiczak
W niedzielę w samo południe około 50-osobowa grupa poznaniaków zebrała się pod konsulatem Federacji Rosyjskiej przy ul. Bukowskiej by wyrazić swój protest przeciwko atakom Rosji na Ukrainę.

Demonstranci, wśród których byli zarówno Polacy, ale także Ukraińcy i Rosjanie trzymali ze sobą transparenty z napisami: "Stop wojnie", "Putin, ręce precz do Ukrainy" czy "Jestem z Rosji, nie chcę wojny". Część osób miała ze sobą niebiesko-żółte flagi, w ten sposób solidaryzowali się z naszymi południowowschodnimi sąsiadami.

O godz. 9 otrzymałem sms. Zdążyłem przyjść i przygotować flagi. Chcemy pokazać, że jesteśmy solidarni, że Polakom nie jest wszystko jedno, że ich wspieramy. Nie wiemy, co będzie dalej. Jesteśmy za reakcją Europy, która zwyczajnie daje się zwodzić. Przecież to już jest wojna, skoro Rosjanie atakują ukraińskie posterunki wojskowe - powiedział Tomasz Maciejczuk, jeden z uczestników.

Wśród demonstrujących byli również obywatele Ukrainy i Rosji.

Jestem obywatelem Polski, ale jestem też Ukraińcem. Po całej Ukrainie mam rozsianą rodzinę i znajomych. Jestem rozdarty razem z nimi. Gdy przyszedłem do konsulatu byłem zszokowany, że Polacy są solidarni i przygotowali tyle darów. Spodziewaliśmy się, że będzie to mały busik i parę worków, a okazało się, że konsulat był pełen darów. Jestem w stałym kontakcie z rodziną, dobrze, że jest skype - powiedział Konstanty Mazur, Ukrainiec mieszkający w Poznaniu.

Trzeba o tym mówić, nie można tego zostawić. Nie obawiam się, że zostanę uznana za opozycjonistkę. To spontaniczna akcja. Jest mi wstyd za Putina, za to co robi. W Rosji jest więcej osób, które tak myślą. Myślimy, ale nie mówimy i o to chyba również chodzi, aby zacząć mówić - uważa Marina Golubshka Bulavina, która pochodzi z Moskwy, a w Poznaniu studiuje na School of Form.

Uczestnicy demonstracji chcieli wręczyć Konsulowi Generalnemu Federacji Rosyjskiej w Poznaniu petycję, w której chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec agresywnej polityki Rosji w stosunku do Ukrainy - niepodległego państwa sąsiedniego.

"Uważamy, że w cywilizowanej Europie nie ma miejsca na agresywne działania względem niezawisłego, uznanego na arenie międzynarodowej państwa. Apelujemy o zaprzestanie zaczepnych działań. Mamy nadzieję, że Federacja Rosyjska, kierując się uszanowaniem podpisanych układów międzynarodowych i gwarancji danych Ukrainie, szacunkiem dla niepodległości i terytorialnej jedności Ukrainy oraz ogólnoludzkich wartości, wstrzyma się od dalszych agresywnych działań" - czytamy w liście skierowanym do Władymira Tkaczewa, Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej w Poznaniu.

Nikt z konsulatu nie wyszedł do demonstrujących i nie odebrał petycji. Została ona zostawiona w skrzynce na listy.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

19

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

22

sie

tymczasowe targowisko Rynek Łazarski (boisko Zespołu Szkół Muzycznych)
Ekotargowisko - warsztaty tworzenia doniczek z materiałów recyklingowych. Uczestnicy spotkania będą mogli zabrać do domu wykonaną doniczkę wraz z nasionami, by stworzyć swój własny zielnik

do 23-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Instal Moto Expo" - Zjazd pojazdów branżowych

11:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: