Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Pomysł powstania kościoła na pograniczu Górczyna i Łazarza był już w latach 80." - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Pomysł powstania kościoła na pograniczu Górczyna i Łazarza był już w latach 80."
02-12-2013 01:12   Janusz Ludwiczak
Parafia Chrystusa Sługi ma już 10 lat. Zanim jednak przy ul. Palacza 7 powstał kościół nabożeństwa sprawowano w blaszaku. Okazuje się, że plany wybudowania świątyni sięgają lat 80.

Równo 10 lat temu, 30 listopada 2003 roku utworzono nową Parafię Chrystusa Sługi. Z tej okazji w ubiegłą niedzielę odbył się uroczysty koncert chórku parafialnego w towarzystwie perkusisty i gitarzysty. Po każdej mszy św. powstał "Portret parafii". Dzieci, a także dorośli pisali życzenia dla Parafii. W tym tygodniu na wieży kościoła przy ul. Palacza 7 pojawiła się również czerwona wstążka z kokardką, symbolizująca 10-lecie Parafii Chrystusa Sługi.

Z kolei 1 grudnia o godz. 12:15 została odprawiona msza św. dziękczynna koncelebrowana z byłymi wikariuszami - ks. Dariuszem Walkowiakiem i ks. Tomaszem Tarczyńskim wspólnie z obecnym wikariuszem ks. Krzysztofem Stefańskim, ks. Ryszardem Bała i proboszczem, ks. Marianem Ciesielskim. Po każdej mszy św. wierni spotkali się przy kawie i herbacie, a po południu odbyło się spotkanie wspomnieniowe, w trakcie którego oglądano archiwalne zdjęcia i filmy z życia parafii. Z okazji jubileuszu wydany został również autor "Między wczoraj a dziś..."

Pierwsze plany wybudowania świątyni i utworzenia nowej parafii pojawiły się już w latach 80.

Pomysł powstania kościoła na pograniczu Górczyna i Łazarza był już w latach 80. Wtedy nie było terenu, na którym świątynia mogłaby powstać. Dopiero jak diecezja weszła w posiadanie działki przy ul. Palacza przez wymianę gruntów to wtedy możliwe było utworzenie naszej parafii - powiedział ks. Marian Ciesielski, proboszcz Parafii Chrystusa Sługi i budowniczy kościoła przy ul. Palacza 7.

Parafia Chrystusa Sługi została utworzona 30 listopada 2003 r., jednak już 31 sierpnia na działce przy ul. Palacza 7 odprawiono pierwszą msze świętą (pod chmurką). Kilka dni później rozpoczęto odprawiać nabożeństwa w prowizorycznej kaplicy, która mieściła się w blaszaku.

Rok po utworzeniu parafii, jesienią 2004 roku zakończyła się budowa domu parafialnego i nowej kaplicy, a w kwietniu 2005 roku rozpoczęto budowę kościoła. Miesiąc później ks. arcybiskup Stanisław Gądecki poświęcił kamień węgielny pod nową świątynie.

Parafia Chrystusa Sługi liczy 6 277 mieszkańców, a jej terytorium obejmuje ulice: Arciszewskiego 1-17, Biedrzyckiego, Cybulskiego, Dmowskiego od nr 79, Drobna, Duszna, Dwatory, Działkowa, Głogowska nr parz. 142-170, nr niep.147-177, Górczyńska, Górecka nr parz. 16-106, Górki, Jarochowskiego nr niep.53-105, parz.62-70, Kasprzaka nr 57, 50-64, Knapowskiego, Kosynierską, Krauthofera nr niep.36-86, Kuźnicza, Nehringa, Palacza nr niep.do 95, parz.8-38, Rogalińskiego i Wiklera.

Proboszczem parafii Chrystusa Sługi jest ks. Marian Ciesielski, który przez trzy lata był wikariuszem w parafii Matki Boskiej Bolesnej przy ulicy Głogowskiej. Ks. Marian jest też głównym budowniczym kościoła, nie raz mieszkańcy mogli go więc zobaczyć w roboczej odzieży przy prowadzonych pracach. Na zakończenie XIX Dni Łazarza ks. Marian Ciesielski otrzymał statuetkę "Człowieka Roku 2008 Osiedla Łazarz".

A czego życzyć Parafii Chrystusa Sługi na kolejne 10-lecie?

Do ukończenia pozostało jeszcze prezbiterium. Myślę, że niebawem nastąpi konsekracja kościoła. Czego życzyć na kolejne 10 lat? Żebyśmy stawali się wspólnotą wiary i miłości - mówi ks. Marian Ciesielski, proboszcz Parafii Chrystusa Sługi.


R E K L A M A

Komentarze (1)

04-12-2013 19:00:12
as
na a kiedys tam baraki były... no pamiętam... pamiętam
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

paź

do 21-10-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - targi 50+

20

paź

19:00
Kino w bramie ul. Matejki 46
Trzy oblicza starego Łazarza - film oraz wystawa fotografii

21

paź

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

23

paź

do 25-10-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Pol-Eco System - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska

24

paź

18:30
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
Koncert z okazji 169. urodzin Fryderyka Chopina

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: