Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Odsłonięto tablicę upamiętniającą rozstrzelanych więźniów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Odsłonięto tablicę upamiętniającą rozstrzelanych więźniów
23-09-2008 12:01   Janusz Ludwiczak
Przy bramie Szpitala Św.Rodziny przy ulicy Jarochowskiego odsłonięto tablicę upamiętniającą więźniów, którzy w latach 1945-1947 byli rozstrzeliwani na terenie ówczesnej siedziby NKWD i MUBP.

W piątek na murze, przy bramie Szpitala Św.Rodziny, przy ulicy Jarochowskiego 18 odsłonięto tablicę upamiętniającą rozstrzelanych więźniów. Na uroczystości pojawili się byli więźniowie, którym udało się przeżyć i wydostać z miejsca kaźni, przedstawiciele miasta – wiceprezydent Poznania Maciej Frankiewicz, radni Wojciech Wośkowiak i Lidia Dudziak, prezes poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Ireneusz Adamski, związkowcy z NSZZ Solidarność przy ZNTK. Nie zabrakło także młodzieży z VIII Liceum Ogólnokształcącego. Poświęcenia tablicy dokonał proboszcz parafii Św.Anny, ks.Paweł Minta.

W czworoboku ulic: Niegolewskich, Bogusławskiego, Sczanieckiej i Jarochowskiego, na terenie obecnego Szpitala Św.Rodziny mieściła się od 1946 roku siedziba Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych ZSRR, czyli NKWD oraz Miejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (MUBP). Wcześniej znajdował się tutaj klasztor sióstr Klarysek.

W latach 1945-1947 w ogrodzie pod murem przy ulicy Bogusławskiego, tzw. "ścianą śmierci" rozstrzeliwano więźniów, a zwłoki zakopywano na miejscu. Na pierwsze szczątki ofiar natrafiono już w 1955 roku, a w latach 1960-1961 podczas prowadzenia prac przy budowie pralni szpitalnej odkryto mogiły zbiorowe.

Dzięki staraniom Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział Wielkopolska w okresie od 22 do 29 października 1991 roku przeprowadzono prace ekshumacyjne. W sumie odnaleziono ponad 80 szkieletów.

Tablicę odsłonięto w miejscu dawnej tablicy, która została ukradziona w grudniu 2007 roku. Poprzednia tablica została odsłonięta z udziałem władz miast 17 września 1991 roku. Do tej pory nie udało odnaleźć skradzionej tablicy, która prawdopodobnie trafiła na złom. Dzięki staraniom Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział Wielkopolska i miastu udało się znów upamiętnić "miejsce uświęcone krwią zamęczonych tu Polaków".

Po uroczystości byli więźniowie i goście uczestniczyli we mszy świętej za ojczyznę, rychłą beatyfikację ks.Jerzego Popiełuszki i kanonizację Jana Pawła II, która została odprawiona w kościele Matki Boskiej Bolesnej.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

wrz

do 22-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Common Future - Kongres Odbudowy Ukrainy

23

wrz

do 24-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze dla dzieci i rodziców/dziadków
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com - liczba miejsc ograniczona

29

wrz

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: