Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kaponiera Kolejowa zostanie udostępniona - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kaponiera Kolejowa zostanie udostępniona
27-06-2013 01:52   Janusz Ludwiczak
Jest duża szansa na to, że Kaponiera Kolejowa zostanie udostępniona dla turystów i mieszkańców, a także pasażerów PeSTki, bo pod Kaponierą ma znajdować się podziemna stacja szybkiego tramwaju.

Podczas środowego posiedzenia Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania wicedyrektor ZDM Kazimierz Skałecki przedstawił informacje dotyczące możliwych form wyeksponowania dawnego obiektu fortecznego "Kaponiery Kolejowej" w ramach trwającej modernizacji Ronda Kaponiera.

Wicedyrektor Kazimierz Skałecki potwierdził, zgodnie z przekazaną nam deklaracją z marca br., że ZDM sprawdził pod kątem konstrukcyjnym możliwość przebicia betonowej ściany z lat 70. oddzielającej obiekt forteczny Kaponiery od planowanego podziemnego przystanku tramwajowego PST i wycięcia w niej specjalnych wejść od przystanku do historycznych bram (drzwi) obiektu. Wejścia te zostaną przeszklone. Umożliwi to tym samym zagospodarowanie na cele użytkowe Kaponiery Kolejowej przez operatora, którego wyłoni ZTM dla całego ronda i tamtejszych pomieszczeń pod m. in. handel i usługi. Ta wiadomość cieszy tym bardziej, że w porę udało się zachować możliwość pokazania tego co kryje się pod rondem - wskazuje Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.

Warto wspomnieć, że najprawdopodobniej będzie także możliwość odsłonięcia południowej działobitni obiektu fortecznego. Będzie to jednak wymagało zbudowania specjalnej ściany zabezpieczającej przed osunięciem się gruntu. Prace powinny zostać przeprowadzone jeszcze podczas trwającej przebudowy Ronda Kaponiera. Za przykład może posłużyć berlińska stacja metra Zitadelle. ZTM wyłonić ma architekta, który się tym zajmie. Poprosiliśmy by skonsultowano te sprawy ze środowiskiem miłośników fortyfikacji - dodaje radny Mariusz Wiśniewski.

Kaponiera Kolejowa - samodzielny obiekt fortyfikacyjny, który znajduje się pod przejściem podziemnym pod Rondem Kaponiera, został zbudowany w 1872 roku, w celu osłaniania ogniem linii kolejowych prowadzących w kierunku Torunia i Stargardu Szczecińskiego. Kaponiera Kolejowa położona była pod drogą wylotową biegnącą od Bramy Berlińskiej w kierunku pierwszego dworca kolejowego przy ul. Gajowej.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

18

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: