Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Proboszcz na kadencję? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Proboszcz na kadencję?
25-08-2008 19:21   Janusz Ludwiczak
Być może już wkrótce proboszcz wybierany będzie na siedmio lub dziewięcioletnią kadencję. Czy oznacza to, że nasi proboszczowie nie będę już gospodarzami świątyń na czas nieokreślony? Czy jesteśmy zadowoleni ze swoich proboszczów?

Rada Stałej Konferencji Episkopatu Polski rozważa wprowadzenie kadencyjności proboszczów. Prawo kanoniczne dopuszcza takie rozwiązanie, jednak wymaga potwierdzenia przez Watykan.

Po zmianach proboszczowie pełniliby funkcje administratora parafii na czas określony. Jaki? O tym mają zdecydować na Jasnej Górze biskupi. Nie wykluczone, że kadencja byłaby przedłużana.
Obecnie proboszczowie są mianowani przez biskupa ordynariusza diecezji na czas nieokreślony.

Problemy nie ma w kościołach protestanckich. Wierni wybierają w wyborach nowego proboszcza na 10 lat. Jeżeli gospodarz parafii ewangelicko-augsburskiej sprawdzi się, może kontynuować posługę.

Na Łazarzu znajdują się cztery parafie: Michała Archanioła, gdzie proboszczem jest ks. Roman Poźniak, Matki Boskiej Bolesnej (od 2003 roku proboszcz ks.Prałat Eugeniusz Antkowiak), Św.Anny (od 2006 roku ks.Paweł Minta) oraz nowoutworzona dwa lata temu pw.Chrystusa Sługi (proboszcz – ks.Marian Ciesielski).

Czy jesteśmy zadowoleni z naszych proboszczów? Czy proboszczowie podobnie jak pozostali księża w parafii powinni mieć określoną kadencję? Jesteśmy ciekawi Państwa opinii.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (2)

25-08-2008 21:18:45
wierny
Powinno być tak jak piszę red. u protestantów - proboszcz wybierany w wyborach przez wiernych. Kadencja nie powinna być dłuższa niż dwukrotność, tak jak w wyborach prezydenckich. A co do kadencji nie do pomyślenia jest sytuacja, aby prezydent miasta miał więcej niż dwie kadencje. Mam nadzieję, że Pan Grobelny nie będzie startował po raz czwarty.
25-08-2008 19:36:10
Jacek_P
Kadencyjność to nic nowego w Kościele. Dominikanie znają ją już od wieków średnich. Klasztory wybierają przeora, prowincje zakonne prowincjała, a przedstawiciele prowincji zakonnych wybierają generała. Zwykle funkcje te są pełnione przez najwyżej dwie kadencje. Dlatego dobrym dodatkowym elementem byłoby wprowadzenie zapisu o ograniczonej liczbie kadencji, przez którą funkcję proboszcza można pełnić (bez tego de facto kadencyjność nic nowego nie wprowadzi). Drugie pytanie: kto będzie wybierał proboszcza lub kto będzie go mianował? Warto uzyskać odpowiedź na to pytanie.
Aktualności
Niezapominajka
12

lis

19:00
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
Koncert Pedagogów

13

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Rumunia - impreza z cyklu: "Przez żołądek do kultury". Spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu.
Impreza organizowana przez Klub Krąg, we

15

lis

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Finał konkursu piosenki obcojęzycznej

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Jak w przedwojennym kabarecie" - spektakl muzyczny dla dorosłych
Scenariusz i wykonanie: Michał Grudziński i Andrzej Lajborek (aktorzy Teatru Nowego). Spektakl w ramach projektu "W Łazarskim Kręg

16

lis

do 17-11-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Hobby" - spotkania ludzi z pasją

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: