Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Podczas przebudowy ul. Matyi znaleziono ponad 700 ludzkich szczątków - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Podczas przebudowy ul. Matyi znaleziono ponad 700 ludzkich szczątków
27-04-2013 01:03   Janusz Ludwiczak
Okazuje się, że przez wiele lat tramwaje kursujące ulicą Towarową jeździły po... grobach. Obecny Park Marcinkowskiego był cmentarzem parafialnym. Podczas przebudowy ulicy Matyi odnaleziono ludzkie szczątki. Do tej pory archeolodzy natrafili na prawie 750 mogił.

Na przełomie stycznia i lutego podczas przebudowy ulicy Matyi odnaleziono ludzkie szczątki. Okazuje się, że na tym terenie znajdował się kiedyś cmentarz Parafii Św. Marcina, a tramwaje jeździły po grobach.

Archeolodzy znaleźli do tej pory ponad 700 szczątków. Odkryto również 20 sarkofagów, a także monety, grzebienie i fragment pruskiej gazety.

Cmentarz parafii Św. Marcina w okolicach ulicy Towarowej i na terenie dzisiejszego Parku Marcinkowskiego powstał w połowie XIX wieku. W latach 1911-1923 znajdował się tutaj także grób Karola Marcinkowskiego. Spoczywał tutaj również Hipolit Cegielski. W czasie II wojny światowej cmentarz został zlikwidowany przez Niemców, a ciała zostały ekshumowane, jednak okazuje się, że nie wszystkie.

Wszystkie odnalezione szczątki zostaną pochowane na jednym z cmentarzy.


Komentarze (1)

27-04-2013 18:11:28
hubert
jaja ładna trumna, zapewne z recytlingu bo taka trwała
Aktualności
Niezapominajka
17

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Kazachstan" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

18

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz" - impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach p

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Koziołek Matołek" - spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Krokodyl

20

cze

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Ogrodniczy
wstęp bezpłatny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: