Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"19" i "20" będą jeździć ul. Reymonta. W muzeum MPK pokażą 115 lat tramwaju elektrycznego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"19" i "20" będą jeździć ul. Reymonta. W muzeum MPK pokażą 115 lat tramwaju elektrycznego
15-03-2013 01:12   Janusz Ludwiczak
6 marca 1898 roku na ulice Poznania po raz pierwszy wyjechał tramwaj elektryczny. Z okazji 115-lecia bimb, które zasilane są z sieci trakcyjnej, kursować będą zabytkowe tramwaje po historycznych trasach. I tak w niedzielę ulicami Reymonta i Hetmańską znów będą jeździć "dziewiętnastka" i "dwudziestka". Natomiast w Muzeum Komunikacji przy ul. Głogowskiej będzie można zobaczyć wystawę obrazującą początki i rozwój komunikacji tramwajowej.

Obchody 115-lecia tramwajów elektrycznych w Poznaniu rozpoczną się w niedzielę o godz. 11 przy pierwszej i już nieistniejącej zajezdni przy ul. Gajowej, gdzie zaczęła się historia poznańskiej komunikacji.

W godz. 11:00 - 11:40 zaprezentujemy tam zabytkowe tramwaje, wśród których po raz pierwszy pojawi się sanocki wagon doczepny ND nr 436. To nasz najświeższy nabytek wśród historycznych wagonów, które zostały przez nas odrestaurowane. Sanocki wagon będzie miał swoją premierę w najlepszym towarzystwie. W trójskładzie z wagonami N i ND. Oprócz nich wyeksponujemy także wagony 102N, 105N i 102Na-71 - mówi Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK.

Później zabytkowe bimby zawiozą chętnych na Ogrody, skąd przez trzy godziny (od 12 do 15) będą jeździć po historycznych trasach. I tak ulicami Reymonta i Hetmańską znów pojadą jak jeszcze 20 lat temu "dziewiętnastka" i "dwudziestka". Będzie można również zobaczyć okolicznościową wystawę w Muzeum Komunikacji, które znajduje się na terenie zajezdni przy ul. Głogowskiej.

Tramwaje w samo południe podróż historycznymi trasami, jak za dawnych lat: "kanciak" (102N), oznaczony jako linia 19, zawiezie pasażerów z Ogrodów na Starołękę, "szpinakowe słoneczko" (194+193), nazwany tak przez jedną z naszych motorniczych, skieruje się z Ogrodów na Dębiec jako linia 20, a z pokładu "księżniczki" (102Na) będzie można obejrzeć centrum Poznania i dotrzeć do Muzeum Komunikacji Miejskiej w zajezdni przy ul. Głogowskiej, gdzie pokażemy wystawę poświęconą początkom tramwajów elektrycznych w Poznaniu. Dla zwiedzających przygotowaliśmy okolicznościowe kartki, opatrzone pamiątkową pieczęcią - wyjaśnia Iwona Gajdzińska z MPK.

ZOBACZ TAKŻE: 114 lat temu na Łazarz dojechał pierwszy tramwaj elektryczny


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

wrz

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert "Zielono mi" w wykonaniu Klubu Szyderców Bis

22

wrz

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

24

wrz

do 26-09-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Tour Salon" - Targi Regionów i Produktów Turystycznych
Targi kamperów i przyczep kempingowych oraz wyposażenia
Targ mieszkań i domów (25-26.09.)
9. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert Dominiki Dobrosielskiej "Moje serce to jest muzyk"
(w przypadku deszczu koncert odbędzie się w sali domu kultury Klub "Krąg")

26

wrz

Koszary Kultury ul. Matejki 62
Babi Targ
w godz. 12:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: