Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Scenie Roboczej odbyła się premiera "Pism Teatralnych" i świętowano 67. urodziny Lecha Raczaka - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Scenie Roboczej odbyła się premiera "Pism Teatralnych" i świętowano 67. urodziny Lecha Raczaka
26-01-2013 23:44   Janusz Ludwiczak
Premiera trzech tomów "Pism Teatralnych" Lecha Raczaka odbyła się w sobotę w Scenie Roboczej, mieszczącej się przy ul. Grunwaldzkiej, w pobliżu Ronda Jeziorańskiego. Równocześnie obchodzono 67. urodziny współzałożyciela Teatru Ósmego Dnia, aktora i reżysera.

"Nie znoszę eksperymentów pozornych, nie znoszę odkrywania języka, który został wynaleziony 20 czy wręcz 40 lat temu, a przede wszystkim nie cierpię, kiedy ten język się prezentuje jako nowe odkrycie. Denerwuje mnie zastępowanie publicystyką nieco głębszych rozważań. Denerwuje mnie wciskanie nam takiego konceptu teatru, że dyskusja i myślenie jest podstawą przedstawienia. Podstawą teatru jest zawsze emocja. Teatr, który nie wytworzy emocji, nie jest teatrem" - tak mówi o sobie Lech Raczak.

Lech Maria Raczak urodził się 27 stycznia 1946 r. w Poznaniu. W 1969 roku ukończył Wydział Polonistyki Uniwersytetu Poznańskiego (obecnie UAM). Jest współzałożycielem Teatru Ósmego Dnia, aktorem i reżyserem w teatrach dramatycznych i i eksperymentalnych, prowadzi warsztaty aktorskie i reżyserskie, jest profesorem wizytującym w pracowni Zjawisk Teatralnych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

W latach 1995-1998 był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu, w latach 1993-2012 był szefem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta (obecnie maltafestival).

W sobotę w Scenie Roboczej, która mieści się przy ul. Grunwaldzkiej 55 odbyła się również premiera trzech tomów "Pism Teatralnych", które ukazały się nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Publikacje zatytułowane: "Więcej niż jedno życie. Kreacje zbiorowe Teatru Ósmego Dnia (1977-1985). Postazapisy", "Plac Wolności i inne scenariusze teatralne 1982-2010" oraz "Szaleństwo i metoda. 48 tekstów o teatrze" są zapisem twórczych dokonań Lecha Raczaka, jakie dokonał w polskiej sztuce w latach 70. ubiegłego wieku, a także w latach późniejszych.

W ramach spotkania odbyły się również prezentacje filmów dokumentalnych poświęconych twórczości artysty oraz dyskusje na temat twórczości Lecha Raczaka.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Białoruś" - spotkanie międzykulturowe - obcokrajowców mieszkających w PoznaniuODWOŁANE

29

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
In memoriam Sat- Poz- Łazarski Wieczór Zaduszkowy poświęcony pamięci Zygmunta Dreżewskiego i innym zacnym mieszkańcomODWOŁANE

03

lis

do 06-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje Technologie Maszyny
"3D Solutions" - Targi Druku i Skanu Trójwymiarowego
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
ODWOŁANE

08

lis

11:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
XX Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej - koncert festiwalowy: motyw Stabat Mater w kompozycjach Bacha, Pergolesiego i Koszewskiego
Ze względu na ograniczenia związane z „czerwoną strefą” w konc

17

lis

do 20-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Stone" - targi kamieniarskie
"Glass" - targi szkła
ODWOŁANE

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: