Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Jak w Poznaniu traktowane są muzułmanki? Tego można było się dowiedzieć na Biedrzyckiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Jak w Poznaniu traktowane są muzułmanki? Tego można było się dowiedzieć na Biedrzyckiego
12-01-2013 00:53   Janusz Ludwiczak
W Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym przy ul. Biedrzyckiego odbył się wykład "Kobieta w islamie", podczas którego można było się dowiedzieć m.in. czy muzułmanki w Poznaniu chodzą z zakrytymi twarzami.

W ramach cyklu spotkań "Poznaj islam", które odbyło się w czwartek, w Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowego przy ul. Biedrzyckiego można było się dowiedzieć jak kobiety traktowane są przez wyznawców Koranu.

Kobiety na pewno nie są gorzej traktowane niż mężczyźni. Islam daje kobietom bardzo wiele praw. Sam Koran mówi, że kara jak i nagrody są takie same zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet - zapewnia Monika Oweira z Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego.

A czy muzułmanki muszą chodzić z zakrytymi twarzami?

Nie ma nakazu, żeby zakrywać twarz. Chodzenie w nikabie, czyli z zasłoniętą twarzą wynika z tradycji i kultury. Islam mówi nam, że mamy się zakrywać i ubierać się skromnie. Nie chodzi tutaj tylko o wygląd, ale również o zachowanie. Na pewno kobiet z zasłoniętą twarzą nie spotkamy w meczetach. Jeżeli kobieta się modli, to musi mieć odsłoniętą twarz - objaśnia Monika Oweira, poznańska muzułmanka.

W Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy w Afganistanie kobiety nie mogą głosować i nie mogą mieć prawa jazdy. Czy to prawda?

To nie ma nic wspólnego z islamem. Są to być może zasady króla. Z tego co wiem np. w parlamencie Maroko jest więcej kobiet niż mężczyzn. Również w Egipcie czy w Syrii kobiety mają takie same prawa jak mężczyźni - twierdzi Monika Oweira.

A czy Polacy są tolerancyjni wobec muzułmanek i jak reagują poznaniacy, gdy widzą kobietę idącą w chuście owiniętej wokół twarzy?

Gdy noszę chustę przechodnie różnie reagują, patrzą się ostentacyjnie i nie mogą spuścić ze mnie wzroku. Musimy przyznać, że Polska jest dosyć nietolerancyjna. Ja osobiście nie spotkałam się z żadnymi atakami na moją osobę, jednak koleżanki mówiły mi, że ciężko było im znaleźć pracę czy były nawet obrażane na ulicach. Jedna z koleżanek miała również sytuację, że gdy robiła zakupy w sklepie sprzedawca powiedział, że nie obsługuje terrorystów - mówi Monika Oweira.

Mężczyźni muzułmanie mogą mieć również kilka żon. Czy nie są one o siebie zazdrosne?

Teoretycznie mężczyźni muzułmanie mogą mieć do czterech żon. Nie wzięło się to z tego, że tak chcieli i takie dostali prawa, tylko dlatego, że było więcej kobiet, które np. w czasie wojny zostawały same z dziećmi, nie miał kto się nimi opiekować. Mężczyzna, który ma wiele żon musi być zamożny, by móc je utrzymać. Musi być dla nich sprawiedliwy, tak samo je traktować, tak samo się opiekować i być tak samo uprzejmy.
Jeżeli kobieta podczas zawierania ślubu powie mężowi, że ona na to się nie zgadza, to w czasie trwania ich małżeństwa mężczyzna nie może mieć kolejnej żony. Może się wydawać to dziwne, ale przynajmniej żony te są szanowane w przeciwieństwie do kochanek czy kobiet na boku
- wskazuje Monika Oweira.

Na świecie jest 1,5 miliarda muzułmanów. W Polsce szacuje się ich od 30 do 50 tysięcy osób, co stanowi 0,06% społeczeństwa. W Wielkopolsce mieszka ok. tysiąca muzułmanów, z czego w Poznaniu i okolicach ok. 800.


Komentarze (5)

24-06-2016 15:57:52
POLONIA ANGIELSKA
To nie jest prawda. Polki , ktore przechodza na islam robia to tylko dla meza , on nie robi nic. A najgorsze jest to ,ze nie przeczytaly nawet nowego testamentu a pomimo tego zmienily religie i kulture . CALA ta islamska religia jest falszywa i polega na kontroli kobiety, ktora nie moze wiele zeczy w imie allaha.Sek w tym ,ze ten muzulmanski maz 5tez niewiele robi ,oprocz kolejnych dzieci. Cala ta arabska kultura nigdy niczego sie nie dorobila oprocz shedy po innej egipskiej cywilizacji. Jak zyli w namiotach ,tak zyja do dzisiaj.Jezeli polowa spoleczenstwa , czyli kobiety nie pracuja a mezowie prowadza handelek i taksowki , to do czego ma dojsc ta cywilizacja . MUZULMANIE B CHETNIE KORZYSTAJA Z WSZELKICH nowosci np najnowsze smartfony a wiezia swoje kobiety.
29-07-2014 14:37:37
Gość
Interesujące rzeczy wypisuje pani Monika. Chyba to jakiś nowy odłam islamu ;) W Koranie jak i hadisach prawa kobiet są wyraźnie określone i niestety, ale twierdzenie, że Koran daje kobietom wiele praw, a kary są równe dla mężczyzn i kobiet jest po prostu kłamstwem albo niewiedzą. Kilka cytatów z Koranu: "mężczyzna przewyższa kobietę" (Koran, sura 2:228) "kobieta ma połowę tych praw, co ma mężczyzna - w sądzie (sura 2:282) i w dziedziczeniu (sura 4:11) "Jeżeli żony okazują brak posłuszeństwa, karzcie je, nie dzielcie z nimi łóżka i bijcie je..." (sura 4:34) "Jeżeli żony okazują brak posłuszeństwa, karzcie je, nie dzielcie z nimi łóżka i bijcie je..." (sura 4:34) hadis Bukhariego przekazujący słowa Proroka: "Nie spotkałem nikogo bardziej obdartego z rozumu i pobożności niż kobiety" (Bukhari 2:541) Itd. itp. Rzeczywiście, pełna równość :)
20-02-2013 08:43:14
Celtic
Ale ładne kłamstwa, tzw. taqiyya. Szariat, czyli zbrodnicze prawo koraniczne w Arabii Saudyjskiej nie ma nic wspólnego z islamem? Bajki dla dzieci... Może coś więcej by opowiedzieć na temat mutah lub misyar (małżeństwa tymczasowe - prostytucja np. z dziećmi) ? Może coś więcej o żywności typu halal (ubój rytualny)? A historycznie? Cóż, Przypomnę tylko osoby: Władysław Warneńczyk, Zawisza Czarny, Żółkiewski, Sobieski. Nasza "wymiana kulturalna" z islamem w okresie 1241(Legnica)-1683(Wiedeń)., po drodze jeszcze Chocim. Wiele naszej krwi przelali, wielu Polaków trafiło w niewolę... Ale uchroniliśmy się przed dżizją i charadżem - "podatkami" płaconymi przez niewiernych muzułmanom. O tym wszystkim jakoś cisza.
12-01-2013 23:37:14
ahmed
A w Tunisie tez. W parlamencie sa polowie stanowia kopiete I maja takie same prawa jak mężczyźni.
12-01-2013 21:46:11
Leda
ten brak tolerancji ze strony ludzi w Polsce to efekt zamachów terrorystycznych i niestety mediów, Polska zawsze była krajem tolerancyjnym na co jest dowód jak wiele przedstawicieli różnych wyznań szukało u nas schronienia od prześladowań, np Husyci, Arianie a po za tym od wieków u nas mieszkają muzułmanie potomkowie dawnych koczowników - Tatarzy Polscy, oni są muzułmanami, zawsze byli szanowani, wielu z nich było czy jest zasłużonych dla Polski
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

13

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: