Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

13. Poznań Maraton (prze)biegł przez Łazarz {GALERIA ZDJĘĆ, WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
13. Poznań Maraton (prze)biegł przez Łazarz {GALERIA ZDJĘĆ, WIDEO}
15-10-2012 01:19   Janusz Ludwiczak
Rekordowa liczba zawodników - ponad 5700 zawodników zmierzyła się w niedzielę z dystansem 42 kilometrów i 195 metrów. Po raz pierwszy w historii poznańskiego maratonu trasa miała jedną pętlę i prowadziła przez Łazarz- przez Rondo Jeziorańskiego, Grunwaldzką, Arciszewskiego, Hetmańską oraz Mostem Dworcowym, Roosevelta i Bukowską na Plac Marka, na MTP gdzie zlokalizowana była meta.

W niedzielę, punktualnie o godz. 9:00 już po raz trzynasty wystartował poznański maraton biegowy ulicami miasta. Start zlokalizowany był na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości pomnika Tadeusza Kościuszki. Z dystansem 42 kilometrów i 195 metrów postanowiło się zmierzyć ponad 5700 biegaczy z 31 państw (m.in. z Egiptu, Etiopii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Izraela, Kanady, Kataru, Kenii, Lubii, RPA, Rosji, Rumunii, Serbii , USA i oczywiście z Polski).

Wśród biegaczy byli m.in. prezydent Poznania Ryszard Grobelny i jego zastępca Mirosław Kruszyński, posłanka i kick-boxerka Iwona Guzowska czy prezes MTP Andrzej Byrt. Nie zabrakło również słynnej biegaczki, 73-letniej Marii Pańczak, która razem ze swoją parasolką bierze udział prawie we wszystkich biegach długodystansowych w Polsce. Nic tylko pozazdrościć formy.

To dobrze, że trasa maratonu prowadzi wkoło Poznania, choć pewnie jak skończymy remont Kaponiery to zostanie ona trochę zmodyfikowana. Część z biegaczy domaga się jednak, by trasa przechodziła trochę przez centrum, przez te najbardziej zabytkowe i znane fragmenty Poznania. To też jest sposób zwiedzania miasta. Widać, że co roku liczba osób, które biegają się zwiększa, nie tylko w poznańskim maratonie - powiedział tuż przed rozpoczęciem maratonu Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

Biegam już od paru lat. Jest to mój dziesiąty udział w poznańskim maratonie. Warto biegać dla zdrowia, dla siebie, kondycji, dobrego samopoczucia i dlatego, żeby dobrze się czuć w pewnych sytuacjach, to daje takiej pewności siebie - dodaje prezydent Ryszard Grobelny.

W 13. Poznań Maraton pobiegła również grupa sportowa Spartanie Dzieciom niepełnosprawnym, która tym razem pobiegła na rzecz poznańskiego "Orzeszka".

Jednym z maratończyków był również ks. Adam Pawłowski - wikariusz parafii Maryi Królowej przy Rynku Wildeckim, który pobiegł w... sutannie. Nie brakowało też ojców, którzy biegli ze swoimi małymi pociechami w wózkach. Był też zawodnik, który pobiegł razem ze swoim owczarkiem.

Niestety tym razem trzynastka okazała się pechowa. Jeden z biegaczy zmarł na trasie maratonu.

Ta tragiczna sytuacja miała miejsce ok. godz. 12:05 na 14 kilometrze. Uczestnik miał 37 lat. Czynności reanimacyjne zostały podjęte natychmiast, mimo tego nie udało się uratować życia temu zawodnikowi. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy w poznańskim maratonie - wyjaśnia Monika Prendke z biura prasowego 13. Poznań Maraton.

Jako pierwszy do mety w czasie 2:16:16 dobiegł Kenijczyk Edwin Yator z Kenii z czasem 2:16:16, drugi na mecie był również Kenijczyk Edwin Kirui (z czasem 02:17:38). Trzeci bieg ukończył Polak, Polak Adam Draczyński (02:18:30).

Wśród kobiet pierwsza na mecie była Svietlana Kouhan z Białorusi, która pobiła o 20 sekund najlepszy dotychczasowy wynik wśród pań (2:35:08).

Na mecie, na wszystkich maratończyków czekał medal, upamiętniający obchody 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego w Wielkopolsce. Wśród uczestników biegu rozlosowane zostały nagrody. Szczęśliwym posiadaczem nagrody głównej - samochodu Volvo V40 został Andrzej Maldzis z Poznania, który dystans maratoński pokonał w czasie 04:55:59 (numer startowy 4751). Do Tokyo w przyszłym roku pojedzie Beata Nienadowska z Elbląga a uroczy weekend w Lizbonie spędzi Cezary Czajka z Jankowic, który jako 2012 wbiegł na metę.

Na mecie zameldowało się w sumie 5420 z czego 573 kobiet i 4847 mężczyzn. Najstarszy zawodnik miał 79 lat i przebiegł maraton z czasem 5:03:07.

Portal lazarz.pl relacjonował na żywo 13. Poznań Maraton - zapis można przeczytać w artykule: 13. Poznań Maraton biegnie przez Łazarz {RELACJA MINUTA PO MINUCIE}.

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
09

sie

16:30
Park Wilsona
XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE - Warsztaty haftu koralikowego

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert inauguracyjny "Biesiada Ludowa" - XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE 2024

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: