Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Taki dzień tylko raz na cztery lata - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Taki dzień tylko raz na cztery lata
29-02-2012 06:34   Janusz Ludwiczak
O osobach urodzonych 29 lutego mówi się, że starzeją się raz na cztery lata. Dziś przypada dzień, który jest tylko w latach przestępnych.

Luty ma 28 dni, jednak raz na cztery lata rok kalendarzowy ma nie 365, lecz 366 dni. Dodatkowy dzień ma na celu umożliwiać dopasowanie roku kalendarzowego do roku zwrotnikowego.

Jednak dodatkowy dzień w roku przestępnym przypada między 23 a 24 lutego. Dodanie dnia powoduje przesunięcie numeracji następnych dni do końca miesiąca.

29 lutego jako ten sam dzień tygodnia powtarza się co 28 lat. Środa 29 lutego przypada w 2012 roku, ale przypadnie również w 2040 roku.

Zdarzyło się jednak, że kilkukrotnie istniał dzień... 30 lutego. Sytuacje takie miały jednak wyłącznie charakter lokalny, tj. dotyczyły każdorazowo tylko jednego kraju.

W roku 1712 w Szwecji, w związku z rezygnacją z przejścia przez ten kraj na kalendarz gregoriański i wyrównaniem wynikłej z tej próby zmiany kalendarza różnicy w rachubie czasu, luty miał 30 dni.W ZSRR dwukrotnie luty miał 30 dni. Miało to miejsce w latach 1930 i 1931 i było związane z wprowadzeniem w tym kraju w 1929 roku nowego, rewolucyjnego kalendarza, wg którego każdy miesiąc, w tym luty, trwał 30 dni. W roku 1932 zrezygnowano częściowo z odmiennej rachuby czasu i powrócono do takiej długości miesięcy, jaka stosowana jest w kalendarzu gregoriańskim.

O osobach, które urodziły się 29 lutego mówi się żartobliwie, że starzeją się raz na cztery lata. A więc urodzony 29 lutego 1980 r. zamiast kończyć 32 lata powinien świętować dziś 8. urodziny. Osoby, które urodziły się 29 lutego są rozsądne i opanowane. Lubią wypoczywać, wiele poświęcają dla swej wygody i korzyści. Mało aktywne, są za to przenikliwe, serdeczne, sympatyczne i mają wielu przyjaciół. Urodzeni 29 lutego mają niezwykłą intuicję, która pozwala im osiągnąć postawiony cel lub wyjść obronną ręką z każdej sytuacji. Prawdomówni, zrażają się i bezpowrotnie tracą zaufanie do osób, które ich zawiodły.

29 lutego raz na cztery lata imieniny obchodzą Antonia, August, Dobrosiodł, Oswald i Roman.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
20

lis

do 23-11-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi branży kamieniarskiej "Stone"
Targi branży szklarskiej "Glass"

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty kulinarne dla Aktywnych 60+- zdrowy posiłek- jesienne menu

18:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
IX sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Święty Łazarz
► porządek obrad

22

lis

17:30
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
"Jesienne warsztaty plastyczne z okazji Dnia Kredki" - dla dzieci szkolnych

27

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: