Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co nas czeka i co się wydarzy w 2012 roku? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co nas czeka i co się wydarzy w 2012 roku?
02-01-2012 01:35   Janusz Ludwiczak
Jaki będzie 2012 rok dla Łazarza? Z pewnością oddanych zostanie wiele inwestycji.

Dłuuuugi weekend i aż trzy piątki trzynastego

W tym roku okazji do wypoczynku nie zabraknie. Gdy na przełomie kwietnia i maja weźmiemy trzy dni wolnego będziemy mieli rekordowy dłuuugi weekend, który będzie trwał aż dziewięć dni od 28 kwietnia do 6 maja. Stanie się tak dlatego, gdyż oba święta majowe wypadają w środku tygodnia (1 maja we wtorek, 3 maja w czwartek).
Kolejny długi weekend możemy mieć w listopadzie. Wystarczy, że nie będziemy pracować w piątek 2 listopada, wtedy zyskamy cztery dni wolnego (oczywiście, jeśli nie pracujemy też w same weekendy).
Dłuższe weekendy możemy mieć też w dniach: 6-8 stycznia (Trzech Króli), 7-9 kwietnia (Wielkanoc), 7-10 czerwca (Boże Ciało), 22-26 grudnia (Boże Narodzenie). 15 sierpnia wypada w środę, zaś 11 listopada w niedzielę.
W tym roku przypadną aż trzy piątki 13-go: w styczniu, kwietniu i lipcu, czyli najwięcej ile w roku jest możliwe.
W końcu urodzin doczekają się osoby, które urodziły się 29 lutego, a to dlatego, że 2012 rok jest rokiem przestępnym i ma 366 dni. Ciekawe, czy osoby, które urodziły się tego dnia starzeją się co cztery lata?

Wydarzenia:

 • Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem roku będzie Euro 2012. 10 czerwca o godz. 20:45 Irlandia zagra z Chorwacją, cztery dni później o godz. 18:00 Chorwacja zagra z Włochami, zaś 18 czerwca o godz. 20:45 Włochy zmierza się z reprezentacją Irlandii.
 • W czerwcu naukę przy Głogowskiej 92 zakończą uczniowie VIII LO. Miasta nie stać na płacenie kolosalnego czynszu kurii za wynajem budynku. Nie wiadomo jeszcze dokąd zostanie od września przeniesiona "ósemka".

Sport:

 • Otwarcie Orlika przy Arenie, na terenie Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych (przełom stycznia i lutego). Na razie nie wiadomo czy wstęgę przetnie premier Donald Tusk, a pierwszą bramkę strzeli prezydent Ryszard Grobelny.
 • Od 8 do 20 czerwca w Parku Kasprowicza i w Arenie będzie funkcjonować będzie miasteczko dla kibiców. W samym parku powstanie pole namiotowe, zaś w Arenie kibice będą mogli na telebimach oglądać mecze piłkarskich mistrzostw Europy.
 • Od 2 do 4 listopada w Arenie odbędzie się Grundfos Cup Poznań - międzynarodowy turniej piłki ręcznej hala Arena

Inwestycje:

 • Otwarcie Orlika przy Arenie, na terenie Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych (przełom stycznia i lutego). Na razie nie wiadomo czy wstęgę przetnie premier Donald Tusk, a pierwszą bramkę strzeli prezydent Ryszard Grobelny.
 • Koniec remontu Ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego (koniec kwietnia). Na Grunwald powrócą tramwaje linii nr 1, 6, 13 i 15, a "siódemką" będzie można znów dojechać na Ogrody.
 • Do Euro2012 ma być gotowy budynek nowego Dworca Głównego.
 • Przed Euro2012 zakończy się I etap przebudowy Kaponiery, czyli ul. Roosevelta. Jednak już w sierpniu ekipy budowlane wejdą na same rondo. Tramwaje nie będą kursować ulicą Roosevelta, pomiędzy Mostem Teatralnym, a Grunwaldzką.
 • Pod koniec roku do Dworca Zachodniego i dalej do ulicy Głogowskiej dojedzie pierwsza "dwunastka" i "czternastka".
 • Latem rozpocznie się remont "desek" - bloków mieszkalnych przy ul. Dmowskiego 5/7 oraz Stablewskiego 6. Będzie to historyczna inwestycja w dziejach Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald".
 • W Parku Nowakowskiego (położonego przy Rondzie Jeziorańskiego, w obrębie ulic: Przybyszewskiego, Grunwaldzka, Niecała, Biała) rozpocznie się budowa boiska do gry w piłkę
 • Rozpoczną się prace przy zagospodarowaniu Placu Wyspiańskiego.
 • Rozpocznie się budowa placu zabaw w Parku Kasprowicza i przy ul. Dmowskiego.
 • Rozbudowany zostanie też plac zabaw w Parku Wilsona.

Komunikacja:

  Od kwietnia "jedynką" będziemy mogli dojechać na os. Rusa, do Ikei i M1. Otwarta zostanie nowa trasa tramwajowa na Franowo.
 • W maju na tory wyjedzie ostatni z 45 nowych tramwajów Solaris Tramino.
 • W wakacje przez ok. tydzień w związku z przedłużeniem trasy PST do Dworca Zachodniego tramwaje linii nr 14 i 15 nie będą dojeżdżać na Piątkowo. Natomiast przez miesiąc dla ruchu tramwajowego zamknięta będzie ulica Głogowska. Pasażerów wozić będą tramwaje wahadłowe lub autobusy "za tramwaj". Zmiany w organizacji ruchu czekać będą też kierowców.
 • To nie jedyne utrudnienia, jakie będą czekać pasażerów MPK. W sierpniu rozpocząć ma się II etap przebudowy Kaponiery - remont samego ronda. Tramwaje nie będą jeździć ulicą Roosevelta przez kolejne pół roku.
 • ZDM przy dofinansowaniu środków z budżetu Rady Osiedla Św. Łazarz przeprowadzi remont chodników w ciągu ulicy Chłodnej i Konopnickiej. Prace prowadzone będą również na ulicy Kolejowej.

Kultura:

 • Rock in Arena (11 lutego, hala Arena)
 • Od 24 do 28 maja odbędą się 23. Dni Łazarza
 • Targi gier PGA powrócą znów do Poznania. Na MTP odbędą się w dniach od 28 do 30 września.

Ekologia:

 • Gratowóz będzie częściej odwiedzał Łazarz. W tym roku pod Areną pojawi się 18 lutego, 21 kwietnia, 16 czerwca, 20 października, 18 listopada i 15 grudnia. Niestety mieszkańcy nie będą mogli w nim pozostawić baterii, farb i przeterminowanych leków, a jedynie zużyty sprzęt elektryczny (czyli monitory, komputery, drukarki, telewizory, suszarki, żelazka). Pozostałe trudne odpady będzie można pozostawić na Gratowisku przy ul. 28 Czerwca oraz Wrzesińskiej na Miłostowie.
 • 1 kwietnia wystartuje Poznański Rower Miejski, z którego będzie można korzystać m.in. przy Dworcu Zachodnim.


Komentarze (6)

02-01-2012 19:31:13
basia
az trzy piatki trzynastego, no coz jakos to przezyje
02-01-2012 18:21:31
karol
No to zobaczymy, czy Trigranit zdąży wybudować nowy dworzec przed Euro2012. Zaczynam w to wątpić.
02-01-2012 17:34:40
@AmiiHp
Skoro z kina Wilda zrobili Biedronkę jest to całkiem możliwe.
02-01-2012 17:10:37
AmiiHp
A z hali Arena zrobia Lidla
02-01-2012 16:11:19
kaśka
Faktycznie czeka nas rok inwestycji. Wolę nie myśleć co będzie jak całkowicie zamkną Kaponierę i na dodatek Głogowską.
02-01-2012 09:08:22
.
Ładne zestawienie. Dziękujemy Redakcji!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

lut

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Jubileusz 50-lecia Klubu Górskiego Grań

04

lut

do 07-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi budownictwa "Budma"

27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: