Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

758-lecie lokacji Poznania. Miasto zapomniało o rocznicy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
758-lecie lokacji Poznania. Miasto zapomniało o rocznicy
24-04-2011 23:35   Janusz Ludwiczak
23 kwietnia 1253 roku Poznań otrzymał prawa miejskie. Osiem lat temu Poznań obchodził rok jubileuszowy, którego szczytowym punktem była wielka parada lokacyjna, jaka przeszła ulicami miasta. W sobotę przypadła 758.rocznica lokacji Poznania. Niestety miasto zapomniało o tej miłej rocznicy - nadania praw miejskich.

23 kwietnia 1253 roku Książe Wielkopolski, Przemysław I dokonał lokacji Poznania na prawie niemieckim. Tym samym Poznań otrzymał prawa miejskie.

Dziewięć lat temu miasto powołało Fundację 750-lecia lokacji miasta Poznania, która sfinansowała i przygotowała m.in. koncerty Mercedes Sosy, Carli Blay i Karin Krog.

W 2003 roku odbył się też spektakl "Niebo nad Poznaniem", biennale grafiki studenckiej, plenerowe przedstawienia teatralne. Ponadto piekarze w czasie targów wypiekli wielką, 750 kilogramową chałkę.

Fundacja 750-lecia lokacji miasta Poznania przyczyniła się też do powstania makiety dawnego Poznania, którą do dziś można oglądać w klasztorze Ojców Franciszkanów na Górze Przemysława. Z okazji roku jubileuszowego wydane zostały specjalne znaczki i kartki pocztowe, a mennica państwowa wybiła pamiątkowe monety.

Najbardziej kulminacyjnym punktem była jednak wielka parada lokacyjna, która spod placu Mickiewicza ulicami Św. Marcin i Garbary dotarła na Stary Rynek. W paradzie, podobnej do tej świętomarcińskiej maszerowali piekarze, cukiernicy oraz przedstawiciele instytucji przybliżając widzom całą, 750-letnią historię miasta oraz jego dotychczasowy dorobek. Na jednej z platform znalazły się chociażby Targi, a na kolejnej makiety Ratusza, kamienic na Starym Rynku, Katedry czy Iglicy . W Paradzie Lokacyjnej udział wzięły także tramwaje i autobusy poznańskiego MPK - także te zabytkowe.

W sobotę, przypada 758. rocznica lokacji Poznania. Miasto niestety zapomniało o tej jakże miłej rocznicy. Nawet wzmianka na ten temat nie pojawiła się na oficjalnej stronie miasta - www.poznan.pl. Miejmy nadzieję, że POZnan* - miasto know-how znów hucznie będzie obchodzić swój jubileusz podczas 760. rocznicy lokacji - nadania praw miejskich, która przypadnie w 2013 roku.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak/archiwum lazarz.pl
Zdjęcia monet: NBP i Mennica Polska. Zdjęcia pocztówek: Poczta Polska

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: