Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Forcie VII harcerze uczcili pamięć twórcy Szarych Szeregów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Forcie VII harcerze uczcili pamięć twórcy Szarych Szeregów
20-02-2011 02:21   redakcja, Grzegorz Maciejewski
W Forcie VII w Poznaniu rodzina i harcerze uczcili pamięć Floriana Marciniaka - twórcy i naczelnika Szarych Szeregów. W 1943 roku Gestapo więziło go w tym miejscu, w celi 66.

Marciniak zginął rok później, w lutym w obozie w Gross-Rosen. Nieznana jest dokładna data śmierci, ale przypuszczalnie był to 20 lutego. Co roku, w tym czasie, Wielkopolska Chorągiew ZHP obchodzi Dzień Pamięci.

Symboliczne prochy Naczelnika jesienią ubiegłego roku złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. O uhonorowanie Floriana Marciniaka zabiegali seniorzy harcerscy z Kręgu Szarych Szeregów. "To jeden z największych synów tej ziemi"- mówił wtedy druh Kazimierz Kwiatkowski, który szczególnie zaangażował się w to przedsięwzięcie. W sobotę po południu zgromadzeni w Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII podczas uroczystego apelu, przypomnieli postać harcmistrza Marciniaka, a także 23 instruktorów harcerskich zamordowanych w obozie koncentracyjnym w Gross-Rosen.

Twórca Szarych Szeregów urodził się w 1915 r. we wsi Gorzyce koło Czempinia. Ukończył Państwowe Gimnazjum im. Jana Kantego w Poznaniu, dziś III Liceum Ogólnokształcące. Później studiował prawo na poznańskim Uniwersytecie. Od najwcześniejszych lat należał do harcerstwa. Latem 1939 r. był z grupą instruktorów na wycieczce we Francji, do kraju wrócił jednym z ostatnich pociągów. Pracował w Pogotowiu Harcerzy w Poznaniu. Po wyjeździe do Warszawy mianowano go komendantem Pogotowia Harcerzy, a później Naczelnikiem Harcerzy. Był twórcą i organizatorem Szarych Szeregów. W maju 1943 roku został aresztowany w Warszawie przez specjalną, poznańską grupę Gestapo. Podczas transportu do Poznania próbował ucieczki. Został ujęty i uwięziony.

Czuwaj!
Hm. Grzegorz Maciejewski


Fot: Hm. Grzegorz Maciejewski

Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
18

paź

do 21-10-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Sport Expo" - targi sportowe

do 20-10-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA - Poznań Game Arena. Targi gier i multimediów

19

paź

do 20-10-2019
Palmiarnia Park Wilsona
Wystawa storczyków

20

paź

Poznań * Łazarz
20. Poznań Maraton

25

paź

do 26-10-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva seniorzy" - targi dla osób 50+

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: