Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Lekcja samorządności - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Lekcja samorządności
28-05-2010 10:33   Janusz Ludwiczak
W środę w ławach sali sesyjnej zamiast 37 miejskich radnych zasiadło 37 młodych samorządowców z łazarskich i grunwaldzkich szkół, którzy poznali pracę Rady Miasta i Prezydenta Poznania, a także dowiedzieli się jak funkcjonuje magistrat.

W ten sposób młodzi samorządowcy z czterech łazarskich szkół podstawowych (SP9, SP26, SP69, SP77) i trzech grunwaldzkich podstawówek (SP7, SP80 i SP90) dowiedzieli się jak funkcjonuje Rada Miasta, a także w jakich komisjach działają poznańscy radni. W sumie w kończącej się już kadencji Rady Miasta działa 15 komisji, m.in. Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, Kultury i Nauki, Polityki Przestrzennej, Samorządowa, d/s Wyborów Osiedlowych czy Komisja Oświaty i Wychowania.

Uczniowie dowiedzieli się też, że praca prezydenta miasta nie należy do łatwych. Dzień prezydenta zaczyna się o 8, a kończy niekiedy o 22.

Pewnie sami Poznaniacy nawet nie wiedzą, że Prezydent Poznania ma czterech zastępców, którzy odpowiedzialni są za sport, kulturę, oświatę czy bezpieczeństwo.

"Kalendarz Prezydenta to są miejsca zaczernione i wypełnione" - mówił Andrzej Soboń z Gabinetu Prezydenta, który opowiedział młodym samorządowcom o tym jak wygląda praca prezydenta miasta.

Dzieci z łazarskich i grunwaldzkich podstawówek dowiedziały się też jakie są różnice pomiędzy radnymi, a prezydentem, jaki jest zakres ich obowiązków, jak są wybierani i czym się dokładnie zajmują.

W trakcie spotkania Radny Miasta Poznania Wojciech Wośkowiak, który zorganizował spotkanie z młodymi samorządowcami opowiedział o miastach partnerskich Poznania, których w tej chwili jest 12. Wśród nich są chociażby Hanower, Charków, Toledo czy Rennes. Najwcześniejszym miastem partnerskim Poznania zostało w 1967 r. czeskie Brno.

Lekcje samorządności odbywają się dla uczniów szkół podstawowych, którzy realizują się w szkołach poprzez działania na rzecz samorządu szkolnego. Tradycja spotkań sięga 2003 roku - powiedział Wojciech Wośkowiak, Radny Miasta Poznania.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
29

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
In memoriam Sat- Poz- Łazarski Wieczór Zaduszkowy poświęcony pamięci Zygmunta Dreżewskiego i innym zacnym mieszkańcomODWOŁANE

03

lis

do 06-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje Technologie Maszyny
"3D Solutions" - Targi Druku i Skanu Trójwymiarowego
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
ODWOŁANE

08

lis

11:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
XX Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej - koncert festiwalowy: motyw Stabat Mater w kompozycjach Bacha, Pergolesiego i Koszewskiego
Ze względu na ograniczenia związane z „czerwoną strefą” w konc

17

lis

do 20-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Stone" - targi kamieniarskie
"Glass" - targi szkła
ODWOŁANE

18

lis

do 20-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Instalacyjne
Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa
"Poznań Drone Expo"
ODWOŁANE

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: