Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Otwarto nowy SOR i dwa pierwsze moduły szpitala "centralnego" {◎GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Otwarto nowy SOR i dwa pierwsze moduły szpitala "centralnego" {◎GALERIA ZDJĘĆ}
10-04-2024 15:34   Janusz Ludwiczak
Ma ponad 25 tys. m kw. powierzchni, a jego budowa kosztowała ponad 411 mln zł. Otwarto dwa pierwsze moduły Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, który początkowo będzie funkcjonować jako Izba Przyjęć, a od czerwca dopiero jako SOR.

Pierwsze plany budowy rozbudowy szpitala przy Przybyszewskiego pojawiły się już w latach 80.

– Projekt dla ówczesnej Akademii Medycznej przygotował architekt Janusz Wyżnikewicz. Przełom ustrojowy w Polsce spowodował porzucenie projektu i przez kolejnych 20 lat pozostawał martwy. Plan rozbudowy szpitala powrócił prawie 15 lat temu, na przełomie 2010 i 2011 roku. W gronie dyrekcji szpitala uznaliśmy wówczas, że tylko powrót do przeszłych zamierzeń zagwarantuje szpitalowi możliwość rozwoju w kolejnych latach – mówiła podczas uroczystości doktor Krystyna Mackiewicz, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.

Po uzyskaniu gruntu od miasta, uzyskania finansowania, wykonaniu projektów i uzyskaniu stosownych pozwoleń w lipcu 2021 roku ruszyła budowa Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego.

W miniony czwartek, 4 kwietnia po blisko trzech latach budowy otwarto pierwsze dwa moduły "szpitala centralnego", który będzie oficjalnie nosić nazwę Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

W dwóch budynkach o łącznej powierzchni 25 tys. m² znajdzie się Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) wraz z blokiem operacyjnym oraz oddziały – m.in. kliniczny, anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii jednego dnia, a także pracownia endoskopii oraz centralne laboratorium analityczno-biochemiczne.

– Przygotowania do budowy szpitala trwały aż 15 lat. Jest to bardzo nowoczesny obiekt, wyposażony w najnowsze aparaty leczenia pacjentów. Będzie działać SOR, jeszcze nie mamy go zakontraktowanego, dlatego na razie będzie działać będzie jako Izba Przyjęć. Mamy też lądowisko dla helikopterów – wyjaśnia dr Krystyna Mackiewicz, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Szpitalny Oddział Ratunkowy zacznie działać początkowo w formie Izby Przyjęć od 19 kwietnia.

– Dopiero od 1 czerwca będziemy mieli kontakt na działalność SOR. Pacjenci będą jednak mogli korzystać z Izby Przyjęć już od 19 kwietnia. Szpitalny Odział Ratunkowy jest imponujący, jego powierzchnia wynosi 3293 m², z 12-łóżkową salą obserwacji, 6-stanowiskową salą wstępnej intensywnej terapii i 2-stanowiskową salą zabiegowo-restutycyjną oraz licznymi gabinetami zabiegowymi. Blok operacyjny składa się z 15 sal operacyjnych, w tym dwóch nowoczesnych sal hybrydowych. Jedna z nich wyposażona jest w nowoczesny tomograf z neuronawigacją oraz jeden z dwóch w Polsce mikroskopów neuropatologicznych, wykorzystywany do oceny cyfrowej biopsji bez konieczności naruszalności tkanki – wyjaśnia prof. dr hab. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego.

– Zintegrowany oddział anestezjologii i intensywnej terapii liczyć będzie 50 łóżek. W module drugim ulokowano 146 łóżek na oddziałach: ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii ogólnej i transplantacyjnej, chirurgii endokrynologicznej i onkologii gastroenterologicznej, a docelowo także odział urologii – dodaje prof. dr hab. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego.

Budowa dwóch pierwszych modułów wraz z wyposażeniem kosztowała 411 milionów złotych, z czego 268 mln zł stanowi dotacja celowa z budżetu państwa, kolejne 79 mln zł pochodzi z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, a 63 mln zł wygospodarowano ze środków własnych uczelni i szpitala.

Do 2026 roku ma zakończyć się budowa kolejnych trzech modułów, w których znajdzie się m.in. kardiologia. Całkowita wartość inwestycji wynosi 860 milionów złotych.

Jednak przy ul. Grunwaldzkiej 53 powstanie aż 9 modułów.

– W tej chwili mamy zabezpieczenie finansowe na pięć modułów. Natomiast mamy teren na kolejne cztery moduły. W optymistycznym wariancie powstaną one do 2032 roku. Wszystko zależy jednak od finansowania – mówi portalowi Lazarz.pl prof. dr hab. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego.

Do nowego szpitala "centralnego" przeniesione mają zostać docelowo wszystkie oddziały ze szpitala przy ul. Grunwaldzkiej 16/18 (dawnego 111. szpitala wojskowego, który powstał jako Hotel Polonia na Powszechną Wystawę Krajową). Uniwersytet Medyczny docelowo chce sprzedać ten obiekt.

– Dzięki środkom ze sprzedaży będziemy mogli zasilić budowę kolejnych modułów, a koszt powstania takiego jednego budynku to ok. 100 mln zł – podsumowuje prof. dr hab. Andrzej Tykarski.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: