Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Kręgu, Marcinku, na Targach i Uniwersytecie Medycznym zagrają "dla dzieci i dorosłych" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Kręgu, Marcinku, na Targach i Uniwersytecie Medycznym zagrają "dla dzieci i dorosłych"
27-01-2024 19:44   Janusz Ludwiczak
Pod hasłem "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!" już po raz 32. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku środki zbierane będą na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. WOŚP już po raz 18. zagra w Klubie Osiedlowym "Krąg", a także w I LO i na MTP. Do finału przyłączają się również studenci z Uniwersytetu Medycznego.

32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany będzie zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

– Po raz 32 będziemy razem, aby pomóc polskiej medycynie. Tym razem zajmiemy się naszymi płucami po pandemii. Fundacja planuje zakup urządzania dla diagnostyki ¬– m.in. rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne, przenośne spirometry, systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy czy sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc – wskazuje Jurek Owsiak, szef WOŚP.

Kwestować będą psiaki

Już po raz 18. WOŚP zagra w domu kultury Klub Osiedlowy "Krąg".

– Nasz sztab liczy 160 wolontariuszy, do tego 30 osób zaangażowanych i pomagających w samym sztabie. Na terenie Łazarza zlokalizowaliśmy 25 puszek stacjonarnych.
Już po raz kolejny kwestuje z nami Grupa Golden Retriever. Nasz sztab zyskał kolejnych czworożnych wolontariuszy – przyłączyła się do nas grupa Barneńskich Psów Pastewnych. Zagra z nami też grupa rekonstrukcyjna Smoki Sigurda
– zapowiada Wojciech Wysocki, szef łazarskiego sztabu WOŚP i zarazem kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg".

"Krąg" przygotował też na niedzielę program wydarzeń.

– Rozpoczniemy o godz. 11:00 występem dla dzieci Przemka Mazurka. W samo południe CIM Horyzonty zapraszają na "Baśnie zza siedmiu gór", czyli interaktywne opowieści historyczne wraz z warsztatami plastycznymi. Przybędą do nas też przyszli strażacy ze Szkoły Aspirantów PSP, którzy nauczą udzielania pierwszej pomocy. Przygotowaliśmy też pokazy walki, strojów i obyczajów w wykonaniu Słowian i Wikingów. Na zakończenie o godz. 20:00 światełko do nieba – będzie to pokaz fireshow – dodaje Wojciech Wysocki.

Zagra też "Marcinek"

Po raz kolejny z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy zagrają uczniowie I LO.

– W tym roku kwestować będzie 60 wolontariusz. W godz. od 11:00 do 15:00 przygotowaliśmy licytacje i koncerty – powiedział Łukasz Kornosz, szef sztabu WOŚP w Marcinku.

Przyłączają się przyszli medycy

Razem z WOŚP zagrają też studenci Uniwersytetu Medycznego.

– Kwestować będzie 75 osób. W samym kampusie Uniwersytetu Medycznego w godz. od 12:00 do 18:00 przygotowaliśmy kursy tańca, warsztaty, a także kącik medyczny – zapowiada Adrian Kostrzewa ze sztabu "Puls UM".

Na Targach

Ponadto miasto wraz ze Sztabem Ławica organizują poznański finał WOŚP na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Od godz. 10:00 odbywać będą się aukcje, wydarzenia sportowe, warsztaty, pokazy i koncerty. Wszystko to w Holu Wschodnim, Iglicy, na placu Powszechnej Wystawy Krajowej i w Poznań Congress Center (pawilon nr 15).

W przygotowanej przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania strefie zdrowia będzie można zrobić m.in. badania USG, skonsultować się z dietetykiem, sprawdzić słuch czy gęstość kości.

– Podobnie jak w ubiegłym roku nie zabraknie strefy ratowników i symulacji akcji ratunkowych z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu. Ciekawie zapowiada się też strefa warsztatowa, gdzie zobaczyć będzie można m.in. rakietę HEXA, wziąć udział zajęciach artystycznych albo wyizolować DNA jabłka. Stanie tam też stoisko Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP, na którym będzie można się dowiedzieć, jak samodzielnie wykonać torebki wielokrotnego użytku do owoców i warzyw, czy uszyć woreczki zapachowe do szaf i komód – informuje Urząd Miasta Poznania.

Na placu Powszechnej Wystawy Krajowej stanie scena główna, gdzie od samego południa będą trwały koncerty. Wystąpią m.in. TSA, Vabank czy Glasspop. Tam też chwilę po godz. 19:30 licytowane będzie Złote Serduszko. Nie zabraknie również wyjątkowego Światełka do Nieba, czyli "Tytki z Glancem". Uczestnicy otrzymają papierowe torebki z sercem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które podświetlą ok. godz. 20:00. Na zakończenie na głównej scenie poznaniacy będą mogli zobaczyć występ Izabeli Trojanowskiej.

Z okazji 32. finału WOŚP przygotowano też bieg "Policz się z cukrzycą", którego uczestnicy przebiegną 5 kilometrów, m.in. przez teren Parku Wilsona i Parku Kasprowicza. Chętni mogą zrobić trasę dwukrotnie, pokonując 10 kilometrów.

Start biegu zaplanowano na MTP od strony ulicy Śniadeckich i dalej trasą:
MTP – ulica Parkowa – Park Wilsona – ul. Matejki – ul. Wyspiańskiego (do. ul. Wojskowej) – Park Kasprowicza – teren dookoła hali Arena – ul. Jarochowskiego (wyjście z parku Kasprowicza pomiędzy ul. Potworowskiego i ul. Stablewskiego) – ul. Wyspiańskiego – ul. Matejki – Park Wilsona – ul. Parkowa – ul. Śniadeckich – MTP.

– Z uwagi na bieg trzeba się liczyć z chwilowymi wstrzymaniami kursów autobusów w rejonie Łazarza – tłumaczy Zarząd Transportu Miejskiego.

Oznacza to, że z tymczasowymi utrudnieniami muszą liczyć się pasażerowie autobusów linii nr 145 i 164.

Zamiast biletu – datek do puszki

Przez całą niedzielę na trasę "szóstki" wyjadą zabytkowe bimby.

– Historyczne tramwaje będą kursować w niedzielne popołudnie (od około godz. 15:30 do około 20:00) na trasie linii numer 6. Jednak inaczej, niż w przypadku wagonów na co dzień obsługujących linie komunikacyjne, w tym „szóstkę”, w historycznych wagonach nie będzie obowiązywała taryfa ZTM. W ich przypadku opłatą za przejazd będzie udział w zbiórce na rzecz WOŚP: na pokładzie każdego z wagonów – podobnie jak w minionych latach - będzie wolontariusz z odpowiednio oznaczoną puszką – tłumaczy Agnieszka Smogulecka, rzeczniczka MPK.

Wolontariusze pojadą tramwajami i autobusami za darmo

Przez całą niedzielę, na na podstawie identyfikatora z hologramem ZTM Poznań będą mogli podróżować komunikacją miejską nie tylko wolontariusze prowadzący zbiórkę, ale też pełnoletni opiekunowie podróżujący z wolontariuszem poniżej 16. roku życia.

– Jest to pierwsza zbiórka, podczas której obowiązują nowe zasady korzystania ze zwolnień z opłat za przejazdy komunikacją organizowaną przez ZTM dla wolontariuszy. W dniu finału - zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania - wolontariusze WOŚP będą mogli jeździć tramwajami oraz autobusami na liniach ZTM na podstawie specjalnego identyfikatora WOŚP z naklejonym hologramem ZTM. Zarząd Transportu Miejskiego wydał 2,3 tys. takich hologramów.
Tegoroczną nowością jest zwolnienie z opłat pełnoletnich opiekunów podróżujących z wolontariuszem który nie ukończył 16. roku życia. Wystarczy okazać dokument potwierdzający wiek wolontariusza
– objaśnia Bartosz Trzebiatowski, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.


W niedzielę kwestować będzie łącznie 455 wolontariuszy z czterech sztabów na Łazarzu. Podczas ubiegłorocznego finału na walkę z sepsą na Łazarzu zebrano ponad pół miliona złotych – to rekord (w sztabie Łazarz w Klubie "Krąg" zebrano w sumie 262 827,73 zł. Uczniowie "Marcinka" uzbierali 35 661,80 zł. Zaś na Targach Sztab Ławica przekazał na rzecz walki z sepsą 279 275,28 zł, z czego tylko w samych puszka 160 wolontariuszy zebrało ponad 165 tys. zł).


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
09

sie

16:30
Park Wilsona
XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE - Warsztaty haftu koralikowego

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert inauguracyjny "Biesiada Ludowa" - XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE 2024

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: