Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Unieważniono przetarg na przebudowę Areny - oferty od 481,5 do nawet 600 mln zł! - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Unieważniono przetarg na przebudowę Areny - oferty od 481,5 do nawet 600 mln zł!
12-01-2024 01:04   Janusz Ludwiczak
W tym roku Arena skończy 50 lat. Jednak hala widowiskowo-sportowa w Parku Kasprowicza nie szybko doczeka się przebudowy. Oferty wykonawców okazały się znacznie wyższe od zakładanego budżetu – w przedziale od 481,5 do nawet 600 milionów złotych!

Przebudowa Areny miała rozpocząć się już w 2020 roku. Międzynarodowe Targi Poznańskie, które otrzymały halę w 20-letnie użytkowanie najpierw z powodu pandemii i opóźnienia w finansowaniu inwestycja odłożyły jej realizację. Dopiero pod koniec 2021 r. MTP pozyskały fundusze na tą inwestycje ze sprzedaży nieruchomości przy zbiegu ulic Matejki, Ułańskiej i Grunwaldzkiej, na której znajduje się m.in. parking. Za 5,5-hektarową działkę MTP otrzymały 114,5 mln zł.

Dopiero w lutym zeszłego roku ogłoszony został przetarg na realizację tej inwestycji. Swoją ofertę złożyły cztery firmy.

– Swoje oferty złożyło 4 oferentów. Po zakończeniu konkursu tj. najpóźniej do 24 września 2023 r. zamawiający poinformuje Wykonawców o jego wyniku – informowała w komunikacie Grupa MTP.

W grudniu zapytaliśmy Targi na jakim etapie jest inwestycja i czy udało się wyłonić wykonawcę.

– Generalny wykonawca modernizacji Hali Widowiskowo-Sportowej Arena Poznań nie został jeszcze wybrany. Grupa MTP prowadzi działania i uzgodnienia mające na celu jak najszybsze rozpoczęcie modernizacji – odpisała nam Karolina Nawrot z Grupy MTP.

Przetarg na przebudowę Areny został jednak unieważniony.

– Oferty opiewały na kwoty od 481,5 do 600 milionów złotych. Każda z nich przewyższała nasz budżet. Przez ponad pół roku staraliśmy się zbudować finansowanie Areny ponad budżet, który my mieliśmy. Mimo negocjacji z kontrahentami, tych cen nie udało się obniżyć, a targom poznańskim nie udało się ze środków własnych zmontować tego finansowania – powiedział Radiu Poznań Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP.

Do rozpoczęcia inwestycji zabrakło około 100 milionów złotych.

– Z uwagi na wysokie koszty inwestycji, to jest 460 mln zł, a więc i wartość ewentualnego zobowiązania, decyzja o udzieleniu poręczenia dla kredytu inwestycyjnego lub o innej formie zaangażowania miasta, powinna zostać podjęta przez prezydenta wybranego w najbliższych wyborach samorządowych przy akceptacji nowej Rady Miasta. Wymaga to też uzgodnień między miastem a Grupą MTP, dotyczących późniejszego finansowania obiektu i udostępnienia go miastu na różne wydarzenia dla mieszkańców – zaznacza Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Według ostatnich planów przebudowa Areny miała zakończyć się w połowie 2026 roku. Wiadomo już, że tak się jednak nie stanie.

Przypomnijmy. Inwestycja zakłada, że poziom podłogi Areny zostanie obniżony o 6 metrów. Zmieni się układ trybun. Hala w sercu Parku Kasprowicza będzie mogła pomieścić nawet do 9 tysięcy widzów. Do tej pory mogła pomieścić 4,2 tys. gości.

Po przebudowie Arena będzie miała 27,5 m wysokości, a jej średnica wyniesie 45,5 m. Hala będzie miała 21 900 m powierzchni, a jej kubatura wyniesie 182 820 m³.

– Projekt zakłada pozostawienie w niezmienionej formie elewacji budynku. Wejście do Areny od strony Placu Olimpijskiego zostanie obniżone w stosunku do obecnego. Zyska formę amfiteatru, który następnie poprzez lobby zaprowadzi uczestników wydarzeń na kondygnację "–1". Przestrzeń wyposażona w food courty będzie miejscem spotkań przed imprezami. Amfiteatr z charakterystycznymi stopniami będzie otwarty na co dzień, nawet jeśli w Arenie nie będą się odbywać żadne wydarzenie – tłumaczy Karolina Nawrot, rzeczniczka MTP.

Plany zakładają również budowę dwóch podziemnych parkingów – odpowiednio na 300 i 500 samochodów. Z kolei przed wejściem do Areny pojawi się plac z formie amfiteatru.

Koszt przebudowy Areny początkowo szacowany był na 100 mln zł.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
09

sie

16:30
Park Wilsona
XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE - Warsztaty haftu koralikowego

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert inauguracyjny "Biesiada Ludowa" - XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE 2024

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: