Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wybory do Rady Osiedla dopiero jesienią 2024? Po raz kolejny wydłużą kadencję? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wybory do Rady Osiedla dopiero jesienią 2024? Po raz kolejny wydłużą kadencję?
28-03-2023 17:26   Janusz Ludwiczak
Pierwotnie w ubiegłą niedzielę miały odbyć się wybory do rad osiedli. Jednak rok temu Rada Miasta Poznania zdecydowała o przedłużeniu kadencji samorządów pomocniczych do kwietnia 2024 r. Wszystko wskazuje na to, że kadencja Rady Osiedla Św. Łazarz podobnie jak innych 41 jednostek będzie znów wydłużona o kolejne pół roku – tym razem do końca października 2024. Radni Koalicji Obywatelskiej przekonują, że wszystko z powodu nałożonych na siebie wyborów samorządowych, które mają odbyć się wiosną przyszłego roku, oraz miesiąc później wyborów do Parlamentu Europejskiego, a tym samym wielu prowadzonych kampanii wyborczych.

Przypomnimy. Gdy równo cztery lata temu, 24 marca 2019 odbywały się wybory do rad osiedli ich kadencja miała trwać cztery lata – wybory odbyłyby się zapewne w minioną niedzielę – 19 marca 2023. Rok temu Rada Miasta Poznania zdecydowała o przedłużeniu kadencji rad osiedli z 24 marca 2023 do 21 kwietnia 2024.

– Do czasu wspomnianej zmiany ustawy o samorządzie gminnym, wybory do rad osiedli odbywały się kilka miesięcy po wyborach samorządowych. Taka korelacja miała pozytywnie wpływać na zainteresowanie mieszkańców wyborami do organów stanowiących jednostek pomocniczych. Od 2018 roku kadencja samorządów trwa 5 lat, a rad osiedli wciąż 4, stąd wydłużenie ich kadencji. Poprosiliśmy o opinie wszystkie rady osiedli, 28 z nich wydało pozytywną, 8 negatywną. Pozostałe nie odpowiedziały – tłumaczyła wówczas Monika Danelska, przewodnicząca Komisji Współpracy Lokalnej Rady Miasta Poznania.

Teraz kadencja samorządów pomocniczych miasta miałaby zostać wydłużona o kolejne pół roku, a wybory do Rady Osiedla Święty Łazarz i pozostałych 41 rad osiedli odbyłyby się dopiero w październiku 2024 r.

– Jak wiemy kadencja samorządów została przedłużona do kwietnia przyszłego roku. Przeprowadzenie wyborów do rad osiedli może spowodować pewne komplikacje – nałożenie się kampanii w wyborach samorządowych oraz w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nakładają nam się terminy wyborów. Ta kumulacja powoduje, że nie byłoby to czytelne dla mieszkańców – mówi Monika Danelska, przewodnicząca Komisji Współpracy Lokalnej Rady Miasta Poznania.

– Chciałbym przypomnieć, że nie jest żadne zaskoczenie, że wybory osiedlowe nakładają się z wyborami samorządowymi. Jako radni klubu Wspólny Poznań ostrzegaliśmy o tym rok temu. To Państwo z Platformy Obywatelskiej byliście za tym, by taką uchwałę podjąć i naważyliście tego piwa. Twierdzenie, że prezydent RP przedłużył kadencję samorządów jest niezrozumiałe. Kadencja rad osiedli powinna trwać cztery lata i powinna zakończyć się teraz na wiosnę i nie byłoby żadnego problemu. Obserwując pracę rad osiedli widzimy brak kworum i zmęczenie – zaznaczył radny Łukasz Kapustka z klubu Wspólny Poznań, wiceprzewodniczący Komisji Współpracy Lokalnej.

– Podejmując decyzję opieraliśmy się na obowiązującymi wówczas przepisami. Nie wiedzieliśmy na 100%, że wybory samorządowe będą przesunięte. Nie chcemy jednak, by wybory do rad osiedli zlewały się wyborami do rady miasta. W tym samym czasie prowadzone byłoby na raz dwie kampanie wyborcze. Proponujemy, by był odstęp pomiędzy wyborami – zaznaczył Filip Olszak, radny miasta Poznania i przewodniczący Podkomisji ds. Ewaluacji i Reformy Jednostek Pomocniczych Miasta Poznania.

– Więcej wiary w poznanianki i poznaniaków. Nic by się nie stało, gdyby wybory odbyły się w kwietniu, tydzień później od wyborów samorządowych. Dużo większa byłaby też frekwencja. Jestem za tym, by nie przedłużać po raz kolejny tej kadencji. Rady osiedli wybierane jesienią odziedziczą budżety uchwalane przez poprzednie rady. Obawiam się też, że jesienią będzie znacznie niższa frekwencja, gdyż będzie po całym maratonie wyborczym – wskazywał Przemysław Czechowski, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla Piątkowo Północ.

Podobnego zdania była łazarska radna.

– Ten pomysł nie będzie korzystny dla nas jako osiedlowców. Kandydując i będą wybranym do rady osiedla podpisywaliśmy pewną umowę z mieszkańcami, która już została złamana i będziemy rok dłużej. Teraz mamy być jeszcze o pół roku dłużej. Obawiam się też o frekwencję. Mieszkańcy będą już zmęczeni wyborami. Nie byłoby złym pomysłem połączenie wyborów osiedlowych z wyborami do Rady Miasta – przekonywała Agnieszka Michalak-Pietkiewicz z Rady Osiedla Św. Łazarz.

Na razie nie wiadomo kiedy dokładnie odbędą się wybory do Rady Miasta i na prezydenta Poznania.

– My jeszcze nie znamy dat. Prezydent RP zarządza wybory do jednostek samorządu terytorialnego krótko przed samymi wyborami. Podobnie prezydent miasta zarządza wybory do jednostek pomocniczych, my o tym dowiemy się praktycznie na ostatnią chwilę. Jest duże prawdopodobieństwo, że te wybory będą się nakładały. My nie możemy przeprowadzić wyborów w tym samym terminie, co byłoby optymalnym rozwiązaniem. Parlament zabronił łączenia wyborów do jednostek pomocniczych [rady osiedla] z wyborami do jednostek samorządu terytorialnego [rady miasta] – tłumaczył Arkadiusz Bujak, dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta.

Wybory samorządowe mogą odbyć się 7, 14 lub 21 kwietnia 2024 r.

– To jest olbrzymie przedsięwzięcie i przeprowadzenie dwóch takich dużych wyborów będzie bardzo trudne, o ile niemożliwe. W obecnych statutach rad osiedli mamy przepis, który mówi, że na miesiąc, w którym mamy przeprowadzić wybory organów do jednostek pomocniczych zostaną przeprowadzone inne wybory ogólnopolskie Rada Miasta Poznania na wniosek komisji lub prezydenta Poznania może te wybory przełożyć – argumentował dyrektor Arkadiusz Bujak, który zwrócił również uwagę na problemy z finansowaniem kampanii wyborczych.

– W przypadku wyborów do rad osiedli nie ma żadnych ograniczeń w finansowaniu kampanii. W przypadku wyborów samorządowych, jak i innych wyborów ogólnopolskich takie limity są. Bardzo trudne będzie ustalić czy dany kandydat nie nadużywa prawa, reklamując się i może przekroczyć limity w ustawie dla poszczególnych komitetów wyborczych. To może być powodem protestów wyborczych – dodaje Arkadiusz Bujak.

Na kolejne problemy zwrócił uwagę również sekretarz miasta.

– Wybory w Poznaniu przygotowuje około 800 osób i jest to ponad 40 tysięcy nadgodzin. To jest bardzo skomplikowana operacja, w której doświadczenie i wiedza pracowników Wydziału Wspierania Jednostek jest bardzo istotna. Przygotowania do wyborów samorządowych trwa 6 miesięcy, a bezpośrednio harmonogram prac nałożonych przez Państwową Komisję Wyborczą to są 3 miesiące. Stąd prośba, by rozsunąć te wybory w czasie. Wybory, które są prowadzone nie mogą być w sprzeczności z kodeksem pracy. Przewiduje duże problemy, by zachęcić pracowników do tak dużej pracy, gdy wybory będą co kilka tygodni. Przypomnę, że 26 maja odbędą się jeszcze wybory do Parlamentu Europejskiego – zaznaczył Stanisław Tamm, Sekretarz Miasta.

Komisja Współpracy Lokalnej 5 głosami za i 2 przeciw pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady Miasta Poznania, który mówi o przedłużeniu kadencji rad osiedli do 31 października 2024 roku.

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie jednak cała Rada Miasta Poznania podczas jednej z najbliższych sesji. Wcześniej jednak opinie w tej sprawie podejmą wszystkie 42 rady osiedli w Poznaniu.

Dodajmy, że to nie jedyne zmiany, które mają być wprowadzone w funkcjonowaniu rad osiedli.

– Wprowadzone miałby zostać okręgi wyborcze. Miałyby też nastąpić zmiany w sposobie wybierania samych kandydatów, na zasadzie 50% +1 – objaśnia Filip Olszak, radny miasta Poznania i przewodniczący Podkomisji ds. Ewaluacji i Reformy Jednostek Pomocniczych Miasta Poznania.

Oznacza to, że Łazarz zostałby podzielony na 2 lub 3 okręgi wyborcze, w których przydałoby od 5 do 11 mandatów. Obecnie w wyborach Łazarz jest jednym okręgiem wyborczym, w którym mieszkańcy głosują maksymalnie na tyle kandydatów ile przypada mandatów – czyli mogą zaznaczyć maksymalnie 21 "x" przy takiej samej ilości kandydatów.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: