Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada Osiedla Św. Łazarz będzie rządzić o rok dłużej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada Osiedla Św. Łazarz będzie rządzić o rok dłużej
08-04-2022 01:18   Janusz Ludwiczak
Nie do 24 marca 2023, a do 21 kwietnia 2024 r. trwać będzie kadencja Rady Osiedla Św. Łazarz, podobnie jak pozostałych 41 samorządów pomocniczych miasta Poznania.

O wydłużeniu kadencji rad osiedli zdecydowała podczas wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania.

– Do czasu wspomnianej zmiany ustawy o samorządzie gminnym, wybory do rad osiedli odbywały się kilka miesięcy po wyborach samorządowych. Taka korelacja miała pozytywnie wpływać na zainteresowanie mieszkańców wyborami do organów stanowiących jednostek pomocniczych. Od 2018 roku kadencja samorządów trwa 5 lat, a rad osiedli wciąż 4, stąd wydłużenie ich kadencji. Poprosiliśmy o opinie wszystkie rady osiedli, 28 z nich wydało pozytywną, 8 negatywną. Pozostałe nie odpowiedziały – tłumaczyła Monika Danelska, przewodnicząca Komisji Współpracy Lokalnej Rady Miasta Poznania.

Cześć poznańskich radnych miała jednak duże zastrzeżenia do wydłużenia kadencji w trakcie jej trwania.

– Nie podzielam tego postulatu wydłużenia do 5 lat. Dotychczasowy system sprawdził się w ostatnich latach – wskazywał radny Paweł Sowa z klubu Wspólny Poznań.

– Tak ważna uchwała nie powinna być nagle wrzucona do porządku obrad. Nie każdy jest w podkomisji. Nie jest to sprawa tak pilna, byśmy musieli już podejmować decyzję. Nie mamy 100% pewności, że wybory samorządowe odbędą się jesienią 2023 r. Co wtedy będziemy się spotykać i przedłużać kolejny raz kadencję radom osiedli? – zauważyła radna Klaudia Strzelecka, przewodnicząca klubu radnych PiS.

Pomysłu bronił przewodniczący Podkomisji ds. Ewaluacji i Reformy Jednostek Pomocniczych Miasta Poznania.
– Chodzi o zrównanie kadencji rady miasta z radami osiedli. Zawsze wybory do rad osiedli odbywały się tuż po wyborach do rady miasta – wskazywał radny Filip Olszak.

– 5-letnie rady osiedli należałoby zrobić od nowej kadencji. Po za tym zmian ma być więcej, czy nie możemy ich wprowadzić kompleksowo za jednym razem? – zaznaczył radny Łukasz Kapustka, wiceprzewodniczący Klubu Radnych Wspólny Poznań.

– Za chwilę kończę 60 lat i postanowiłem już nie kandydować ani do rady miasta ani do rady osiedla. Uchwała ta mi to wydłuży, choć mógłbym wypoczywać już w ciepłych krajach, ale oczywiście zawsze mogę zrezygnować. Wybory do rad osiedli powinny być pół roku po wyborach samorządowych, tak by dało się uniknąć cwaniaczków, którzy nie dostali się do rady miasta. Nie dostali się, a potem nie chodzą na sesje rad osiedli i są problemy z kworum – powiedział radny PiS, Michał Grześ.

Cześć poznańskich radnych pytała też, czy będąc radnymi osiedlowymi i miejskimi mogą zagłosować nad projektem uchwały dotyczącym wydłużeniu kadencji rad osiedli.

W radach osiedli zasiada 13 poznańskich radnych: Wojciech Chudy (Chartowo), Małgorzata Woźniak (Kiekrz), Przemysłąw Polcyn (Krzyżowniki-Smochowice), Paweł Matuszak (Morasko-Radojewo), Paweł Sowa (Naramowice), Mateusz Rozmiarek (Nowe Winogrady Południe), Anna Wilczewska (Ogrody), Ewa Jemielity (Piątkowo), Andrzej Rataj (Stare Miasto), Halina Owsianna (Stare Winogrady), Michał Grześ (Warszawskie-Pomet-Maltańskie), Dorota Bonk-Hammermeister (Wilda), Łukasz Kapustka (Żegrze).

– Zastrzeżenie na pewno dotyczy interesu prawnego radnego. W mojej ocenie nie ma konfliktu nad głosowaniem. Mam tylko pewne wątpliwości odnośnie projektu uchwały, czy nie powinien być on zostać skonsultowany z mieszkańcami – wskazywała mecenas Justyna Gliszczyńska-Gniewek.

– To nie jest zmiana statusu rad osiedli. Sprawdzali to nasi prawnicy. Rada miasta może wydłużyć kadencję rad osiedli w trakcie jej trwania. Ostatnio wydłużenie kadencji rad osiedli nastąpiło w Katowicach i tam nie były przeprowadzane konsultacje. Uchwały rady miasta nie zakwestionował wojewoda – tłumaczył Arkadiusz Bujak, dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta.

Radny Paweł Sowa wnioskował najpierw o wycofanie projektu uchwały. Za było 13 radnych, przeciw 14, 2 osoby wstrzymały się od głosu, a po dalszej dyskusji pojawił się wniosek formalny również radnego Pawła Sowy o odroczeniu punktu do kolejnej sesji. Za było 13 radnych (głównie z klubu PiS i Wspólny Poznań, za głosował także Tomasz Stachowiak z Koalicji Obywatelskiej), przeciw było 20 radnych.

Ostateczni poznańscy radni zdecydowali się na wydłużenie o rok kadencji rad osiedli. Za było 20 radnych (głównie z Koalicji Obywatelskiej), przeciw głosowało 10 radnych (PiS i Wspólny Poznań). Od głosu wstrzymały się 3 osoby.

Oznacza to, że kadencja Rady Osiedla Święty Łazarz została wydłużona do 24 kwietnia 2024 r., a kolejne wybory odbędą się dopiero za dwa lata (choć pierwotnie miało to być wiosną przyszłego roku).


Komentarze (8)

14-04-2022 12:12:16
M.
@w zasadzie RO jest niepotrzebna, wystarczy jej przewodniczący. Nawet jeżeli ktoś ma inne zdanie niż on, to jego zwolennicy i tak głosują jak trzeba.
12-04-2022 16:44:31
ada
Proponuję aby Szanowna Rada przegłosowała że będzie rządzić dożywotnio! to już robi się kabaret
12-04-2022 09:55:59
Irena
Czy Łazarz to wytrzyma - coraz więcej miejsc parkingowych zabranych i ta słupkoza - wyludnianie się - wyprowadzka mieszkańców?
09-04-2022 16:58:22
Egregor
Wybieraliśmy na cztery lata...a nie na pięć; więc wydłużenie wydaje się nielegalne; może organ nadzorczy uchyli tę uchwałę. W przyszłości można tak zmienić przepisy, żeby radni osiedlowi nie mogli być jednocześnie miejskimi, czy wojewódzkimi, albo parlamentarzystami; podobnie jak radni miejscy nie mogą być radnymi sejmiku, czy posłami/senatorami.
09-04-2022 14:45:01
emeryt
Proponuję dożywotnią kadencję a pieniądze zaoszczędzone na wyborach przeznaczyć na diety dla radnych.
09-04-2022 14:07:00
Lolo
A w komentarzach - towarzystwo wzajemnej adoracji
09-04-2022 05:06:21
szczun zez łazarza
Ło matko , jeszcze jeden rok idiotycznych pomysłów rowerowych i zwężania jezdni oraz zabierania miejsc parkingowych ....
08-04-2022 17:52:54
adas
towarzystwo wzajemnej adoracji
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: