Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarz w obiektywie śp. Jana Kurka – Kalendarz łazarski 2023 - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarz w obiektywie śp. Jana Kurka – Kalendarz łazarski 2023
31-12-2022 23:23   Janusz Ludwiczak
Od lat 60` fotografował codzienne życie mieszkańców Łazarza i rejestrował codzienne wydarzenia uliczne. Dzięki jego zdjęciom możemy zobaczyć jak wyglądał Łazarz ponad pół wieku temu. W 17. edycji naszego "Kalendarza Łazarskiego" na 2023 rok przedstawiamy fotografie Jana Kurka, który zmarł w czerwcu 2022 r.

To już nasza tradycja, zapoczątkowana od 2007 roku. Po raz kolejny przygotowaliśmy noworoczny prezent: 14-stronicowy, ilustrowany zdjęciami "Kalendarz łazarski 2023", tym razem zilustrowany zdjęciami śp. Jana Kurka.

– Gdy wiosną 1965 roku wraz z żoną i synkiem zamieszkałem w bloku spółdzielni "Radiowiec" na rogu ówczesnej ulicy Rutkowskiego i Lodowej znalazłem się niespodziewanie na skrzyżowaniu różnych światów i kultur, można powiedzieć, na jakichś mini - Kresach. Ruszając ze swego domu sto metrów na zachód wchodziłem w miasto, z jego ruchem, tramwajami, hałasem, znajdowałem się wśród modnie ubranych przechodniów. O sto metrów na południe zaczynała się wieś - ogromna, wielusetmetrowa łąka ulicy Hetmańskiej, otoczona ciszą i zielenią ogródków działkowych i sadami wokół małych domków, które były tam, gdzie dziś puszą się dumnie wieżowce Osiedla Hetmańskiego. Na północ, też o sto metrów, był Rynek Łazarski, miejsce spotkania świata miasta i wsi. Łączył on dwa strumienie ludzi - tych normalnych, którzy napływali z dalszych kwartałów dzielnicy, aby taniej niż w sklepach zrobić codzienne domowe zakupy - i tych nieco innych, przybywających z południa, którzy na wszelkiego typu wozach i wózkach dostarczali potrzebne towary – opowiadał Jan Kurek, którego zdjęcia można było oglądać na plenerowej wystawie "Mój Łazarz 1967".

Jan Kurek urodził się 1 października 1940 roku. Od 1965 roku mieszkał na Łazarzu. W latach 1964-1993 pracował w TVP Poznań. Fotografował od 1950 roku. Jego pierwszy aparatem była „Idioten-kamera” po zmarłym w 1949 roku ojcu. Jan Kurek, fotografował i dokumentował spacery po ulicach Łazarza z lat 60 i 70. Rejestrował codzienne wydarzenia uliczne. Nie ma tam doniosłych wydarzeń, nie ma ilustracji problemów politycznych, nie ma postaci zasługujących na upamiętnienie. Dzięki jego zdjęciom możemy zobaczyć jak wyglądał Łazarz ponad pół wieku temu. W 2007 roku otrzymał tytuł Przyjaciel Łazarza, w roku 2017 Nagrodę Specjalną Klubu Krąg. W grudniu 2021 r., podczas otwarcia nowego Rynku Łazarskiego otrzymał tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2021". Zmarł 15 czerwca 2022 r.

14-stronicowy, ilustrowany zdjęciami "Kalendarz łazarski 2023" można pobrać, wydrukować i powiesić na ścianie w pokoju czy w kuchni i już mamy kalendarz na całe 365 dni i 52 tygodnie 2023 roku.

Dla naszych Czytelników będziemy mieli do rozdania kilka takich kalendarzy. Będzie można go zdobyć w naszym plebiscycie "ŁAZARZ 2022 - dzielnicowe podsumowanie roku", który ogłosimy po Nowym Roku, w którym będzie można wygrać kalendarze.KALENDARZ ŁAZARSKI 2023 - pobierz [4,90 MB] (plik pdf)


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
09

sie

16:30
Park Wilsona
XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE - Warsztaty haftu koralikowego

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert inauguracyjny "Biesiada Ludowa" - XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE 2024

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: