![](simg.php?f=aktfoto/15500/15689/00.jpg&roz=320&maxy=240)
Kandydaturę Wojciecha Wysockiego podczas poniedziałkowego posiedzenia pozytywnie zaopiniowała Rada Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.
– Po wysłuchaniu i przedstawieniu koncepcji funkcjonowania pozytywnie zaopiniowaliśmy kandydaturę Wojciecha Wysockiego na stanowisko nowego kierownika Klubu "KRĄG". Dziękujemy, odchodzącemu na emeryturę, jej dotychczasowemu kierownikowi Januszowi Hellerowi za wielki, blisko 40-letni, pełen oddania i pasji wkład w funkcjonowanie i działalność klubu, który dzięki jego zaangażowaniu jest wizytówką Łazarza i marką naszego Poznania. Następcy, a jednocześnie wychowankowi Janusza, życzymy powodzenia, realizacji planów i zamierzeń oraz dalszego rozwoju Klubu "Krąg" – komentuje Wojciech Wośkowiak, przewodniczący Rady Osiedla "Łazarz" SM Grunwald.
Nowego kierownika placówki musi jeszcze zatwierdzić Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald, jednak jest to tylko formalność.
Z końcem roku dotychczasowy kierownik "Kręgu" po 37 latach odejdzie na emeryturę.
– Rozpoczynając prace nie zdawałem sobie sprawy, że będzie ona do emerytury, na kilka lat. Uważałem, że w takim miejscu nie powinno się długo pracować, bo może nastąpić element wypalenia. Byłem przekonany, że służby bezpieczeństwa nie pozwolą mi długo pracować w tym miejscu – powiedział Janusz Heller, kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg".
Janusz Heller z Łazarzem związany jest jednak o wiele dłużej.
– W 1977 roku ukończyłem historię na UAM i w tym samym roku rozpocząłem pracę w VIII LO przy ul. Głogowskiej 92, związałem się ze Szczepem harcerskim "Poznańska Czarna 13". Międzyczasie stan wojenny zmienił naszą rzeczywistość, zdecydowanie w większy sposób niż trwająca obecnie pandemia. Znalazłem się w obiekcie zainteresowania Służby Bezpieczeństwa. W 1983 roku moja praca nauczyciela dobiegła końca. Obawialiśmy się o przyszłość naszego szczepu – wspomina Janusz Heller.
Nowy kierownik "Kręgu", Wojciech Wysocki ma 39 lat. Od 2007 roku pracuje w Klubie Osiedlowym "Krąg". Jest instruktorem kulturalno-oświatowym.
Od 2010 roku działał jako instruktor w Szczepie Łazarz prowadząc gromadę zuchową oraz drużynę harcerzy starszych. Był założycielem i pierwszym drużynowym Drużyny Wagabunda. W 2012 roku założył i prowadzi drużynę harcerzy starczych "Wagabunda". Ma stopień podharmistrza.
Wspiera również przedszkole dla dzieci z autyzmem. Pasjonuje się również fotografią, dokumentując działalność Klubu "Krąg" i Szczepu Łazarz oraz codzienne życie Łazarza. Pasjonat sportów ekstremalnych, maratończyk. Jest ojcem dwójki córek.
Przypominamy rozmowę z Wojciechem Wysockim, przeprowadzoną po wręczeniu nagrody "Człowiek Roku Łazarza 2017":
Jak zaczęła się Twoja przygoda z Łazarzem?
Urodziłem się na Łazarzu, tu mieszkała moja rodzina przy ul. Głogowskiej, następnie przeprowadziliśmy się na Hetmańską i już jako mały chłopiec biegałem po zakamarkach Łazarza.
W 1984 roku moja mama rozpoczęła pracę w Klubie "Krąg". Już w dzieciństwie stawiałem swoje pierwsze kroki w "Kregu", stąd to miejsce jest mi bardzo znane. Inmponował mi klub, że ludzie tutaj przychodzą, spełniają swoje pasje i zainteresowania. Jestem już od blisko 10 lat zawodowo związany z "Kręgiem", ale praca ta ma również charakter społeczny.
Prowadzisz Szczep Łazarz. Skąd zamiłowanie do harcerstwa, jak jest dziś z harcerstwem?
Jest to wciąż największa organizacja młodzieżowa w Polsce. Harcerstwo nie przyciąga już tyle osób co w latach ubiegłych. Dziś jest już więcej ofert. Teraz jest dużo alternatyw. Harcerstwo stało się w pewnym sensie elitarnym. Przychodzą osoby, które chcą naprawdę działać.
Również masz zamiłowanie do fotografii. Podczas 28. Dni Łazarza przygotowałeś wystawę "Zmiany" inspirując się zdjęciami Jana Kurka z 1967 roku. Jak udało Ci się zrobić zdjęcia w tych samych miejscach, ale pół wieku później?
Trzeba było poświęcić czas i dużo spacerować, żeby znaleźć podobne ujęcia, zapamiętać te, które fotografował pan Jan. Zdjęcia oddały tamtą rzeczywistość. Udało się odnaleźć podobne miejsca i sytuacje. Ludzie mają te same potrzeby.
Czy Twoim Łazarz mocno się zmienił?
Zmiany jakieś nastąpiły, ale potrzeby ludzi są te same.
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Kolejny spadek "Dwójki" – nie jest to już najlepsza szkoła w Wielkopolsce
(20-01-2025 06:05)
· Proboszcz parafii św. Michała Archanioła mianowany przez papieża prałatem
(19-01-2025 23:54)
· "Widzialność nawet poniżej 100 metrów" – uwaga na gęstą mgłę
(19-01-2025 22:58)
· Zespół Szkół Muzycznych powróci na Łazarz
(19-01-2025 02:17)
· Co dalej z budynkiem po konsulacie rosyjskim? Być może będzie tu Wydział Paszportowy
(19-01-2025 00:48)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· "Szóstka" nie będzie kursować
(24-11-2024 02:14)
Niezapominajka |
sty
17:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - nabożeństwo ekumeniczne
sty
18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Modlitwo Jedność Chrześcijan - nabożeństwo centralne, kazanie wygłosi abp. Stanisław Gądecki
sty
do 25-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Agro Premiery
sty
Polska * Poznań * Łazarz
33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - "dla onkologii i hematologii dziecięcej"
11:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
"Barwy organów Poznania" - koncert w wykonaniu Koła Artystyczno-Naukowego Organistów Akademii Muzycznej w Poznaniu
- w programie m.in. J.S. Bach czy F. Mendelsshon
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: