Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Ta dziura jest kluczowa dla wentylacji" – wywiad z projektantem nowego Rynku Łazarskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Ta dziura jest kluczowa dla wentylacji" – wywiad z projektantem nowego Rynku Łazarskiego
07-02-2022 01:07   Janusz Ludwiczak
Równo dwa lata temu, 4 lutego 2020 r. rozpoczęła się kosztująca 43 mln zł przebudowa Rynku Łazarskiego. Nowe targowisko działa już dwa miesiące. Jakie były założenia projektu? Po co powstała dziura w targowisku? Czy czegoś zabrało w projekcie? – oto pytamy Michała Bułata, architekta i autora projektu przebudowy Rynku Łazarskiego.

Janusz Ludwiczak, portal Lazarz.pl: Czy jest Pan zadowolony ze zrealizowanego projektu? Czy faktycznie nowy Rynek Łazarski jest zgodny z Pana wizją?
Michał Bułat, architekt, projektant nowego Rynku Łazarskiego: Jestem zadowolony. Projekt udało się zrealizować praktycznie w 100%. Przypomnę, że został on zrealizowany zgodnie z konkursem architektonicznym, po uwzględnieniu uwag z konsultacji społecznych z kupcami i mieszkańcami. 5 lat temu głównym postulatem mieszkańców była maksymalizacja ilości miejsc postojowych.
Cieszę się też, że wspólnie z wykonawcą i urzędem miasta udało się wprowadzić inne udogodnienia, między innymi dodatkową zieleń.

Rynek Łazarski jest określany przez wiele osób mianem "betonozy", co Pan na to?
Niestety nie mogę się z tym zgodzić. Mamy Skwer Kazimierza Nowaka, proszę zobaczyć ile zostało tutaj nasadzone zieleni niskiej i wysokiej. Na całym Rynku Łazarskim zieleń jest równomiernie rozmieszczona, jest jej znacznie więcej niż przed remontem. Na dodatek trzeba było zachować funkcję targową, wprowadzić miejsca postojowe no i przestrzeń do organizacji imprez, takich jak chociażby Betlejem Poznańskie. Udało się wykorzystać przestrzeń na wystawę zdjęć, karuzelę i scenę, a także dodatkowe budki.

Niezadowoleni są kupcy, ich zdaniem otworu w dachu nie powinno być, gdyż deszcz i śnieg częściowo pada na stoiska. Dlaczego w ogóle pojawiła się dziura w tych dachu?
Ta dziura jest kluczowa dla wentylacji, zwłaszcza w okresie letnim. Zadaszenie zapewni dużą izolację termiczną od słońca latem. Zastosowano nowoczesną membranę, a nie szkło lub poliwęglan, który jest zbyt kruchy i zbyt szybko żółknie. Z kolei szkło mogłoby popękać w przypadku gradu czy wichur i nie byłoby odporne na wandali. Rozwiązanie takie wprowadzono również dlatego, by nie używać sztucznego oświetlenia. Jestem przekonany, że gdy przyjdzie lato zarzut, że tu usmażą się truskawki razem z kupcami okaże się nietrafiony. Same poduszki dachu nadmuchiwane są od 2 do 4 godzin na dobę, jak wyliczyliśmy wychodzi to ok. 5-7 złotych dziennie. Koszty te nawet nie zbliżają się do zatrudnienia alpinistów, którzy musieliby umyć dach.
Nie należy się też obawiać, że dach pęknie jak balon. Ciśnienie w środku jest niewiele wyższe od tego, które mamy na zewnątrz, a w przypadku, gdyby pojawiła się dziura rozszczelnienie zakleja się za pomocą łatki, tak jak w oponie.

Jakie były w ogóle założenia nowego Rynku Łazarskiego?
To miało być miejsce wielofunkcyjne – miało być zarówno targowisko, zieleń, jak i też przestrzeń na organizację imprez i wydarzeń. To wszystko musieliśmy zmieścić w tej samej przestrzeni, co do tej pory. Mogliśmy tylko zmienić układ dróg i rozproszyć zieleń. Jest coś dla każdego, myślę, ze żadna grupa nie czuje się wykluczona. Każdy znajdzie coś dla siebie – i kupcy, i spacerowicze, i młodzież.
Już w trakcie budowy widzieliśmy jak kluczowe są ławki, sporo osób z nich korzysta. Sprawdziło się to chociażby przy Kąciku, gdzie wiele osób siada na chwilę z siatkami zakupowymi.

Czy żałuje Pan, że czegoś nie udało się uwzględnić? Czy czegoś zabrakło?
Ubolewam, że w ostatniej chwili z powodów budżetowych ograniczono ilość urządzeń na placu zabaw. Widzimy jak nawet zimą dzieci od rana do wieczora korzystają ze zjeżdżalni. Chciałbym, by targowisko działało codziennie dłużej, również w weekendy. Osobiście mieszkam niedaleko, przy ulicy Głogowskiej, często przychodzę na rynek na spacery z psem i widzę, że zagląda tutaj wielu młodych ludzi, również wieczorami. To dobrze, bo do tej pory mieliśmy wieczorem szarą przestrzeń zastawioną samochodami.

Były zarzuty, że nie powstał parking podziemny.
My też mieliśmy do miasta pretensje, że 5 lat temu, gdy był ogłaszany konkurs architektoniczny, nie zdecydowano się na budowę podziemnego parkingu. Jednak jako mieszkaniec Łazarza muszę przyznać, że wiele się zmieniło po wprowadzeniu strefy płatnego parkowania. Jest wiele wolnych miejsc.
Zaprojektowaliśmy na Rynku Łazarskim 160 miejsc postojowych. Może dobrze, że parking nie powstał, gdyż kosztowałby kolejne 40 mln zł, a te miejsca postojowe nie są do końca wypełnione.

Nie żal, że wyburzony został jeden schron, a drugi nie został udostępniony dla zwiedzających? Mogła to być mała atrakcja turystyczna.
Może trochę, ale schron ten miał szerokość 1,2 metra i 30-metrów długości. Nie byłoby w nim miejsca na ekspozycje. To co zyskaliśmy na powierzchni jest dużo cenniejsze.

Czy stworzył Pan już może koncepcję przebudowy innych tego typu przestrzeni?
Tak. Kilka lat temu wspólnie z ojcem Jackiem stworzyliśmy projekt przebudowy Rynku Staromiejskiego w Koszalinie. Przestrzeń była opustoszała, mieszkańcy niechętnie tam zaglądali. Projekt zakładał wybudowanie budynku usługowego z kawiarnią i miejscem na wystawy, jest też fontanna. Miejsce to zaczęło tętnić życiem, choć były obawy mieszkańców, że to się nie sprawdzi.

A co jeszcze udało się zrealizować?
Głównie obiekty użyteczności publicznej i place miejskie. Z budynków użyteczności publicznej według naszego projektu powstała Filharmonia Kaliska czy Filharmonia w Koszalinie, a także Teatr Wybrzeże w Gdańsku czy Biblioteka UAM (Collegium Maius). Teraz stworzyliśmy projekt rewitalizacji Parku Staszica w Czarnkowie, który zakłada m. in. powstanie nowoczesnego placu zabaw dla dzieci, montaż nowej fontanny oraz budowę toru dla rowerzystów i rolkarzy.


Przebudowa Rynku Łazarskiego i powierzchni 16 672 m kw. rozpoczęła się pod koniec stycznia 2020 r. W ramach wartej ponad 42,3 mln zł powstało zadaszone targowisko na planie koła, miejsce na wydarzenia kulturalne, fontanna, plac zabaw ze specjalną bezpieczną nawierzchnią o powierzchni 135 m².
Powierzchnia targowiska zajęła 3,6 tys. m², kupcy handlować będą na 90 stoiskach o pow. 5,73 m² (w zależności od prowadzonej branży czynsz będzie wynosił od 286,50 zł do 429,75 zł brutto miesięcznie) oraz w 13 pawilonach handlowych liczących 12,9 m² lub 14 m² (ceny najmu kształtują się od 1967,25 do 2391,20 zł brutto).

Zadaszenie targowiska składa się z dwóch poduszek jednokomorowych, dużej (1744 m²) i małej (492 m²) wznoszących się na 26 stalowych słupach. Cała stalowa konstrukcja waży aż 135 ton i liczy 2385 m² powierzchni.

W ramach inwestycji ułożono kilka tysięcy kostek i płyt kamiennych o łącznej powierzchni 16 537 m².

Ponadto posadzono 56 drzew (wcześniej rosły 33, po przebudowie jest ich 61), a także 1,2 tys. krzewów, 5500 byli i traw ozdobnych oraz 14 500 roślin cebulowych. Powierzchnia terenów zielonych wynosi 1442 m².

Wokół nowego targowiska przybyło też zieleni. Wcześniej w jego sąsiedztwie rosły 33 drzewa. Po przebudowie jest ich 61. Do tego dochodzi ok. 1200 krzewów, ok. 5500 bylin i traw ozdobnych oraz ok. 14500 roślin cebulowych. Nowo posadzoną zieleń w pełnej okazałości można będzie podziwiać wiosną i latem.

Kierowcy parkujący wokół Rynku Łazarskiego mają do dyspozycji 160 miejsc postojowych.


Komentarze (14)

14-06-2022 14:13:52
rynek
WIELKA BETONOZA!!!!!
13-02-2022 20:12:39
Marcin
@Czytelnik, napisz jak należy ulepszać ten rynek? Ile mamy ładować pieniędzy ciągle w te same inwestycje? To nie był remoncik za kila złotówek, który można uzupełnić za jeszcze kilka dodatkowych złotówek, tylko budowa i zagospodarowanie przyległego terenu od zera za grube miliony! Jeśli coś było do poprawy, to czas na to był na etapie projektowania a nie po zakończeniu wszystkich prac! Ale może właśnie o to chodzi - robić drogo i byle jak, żeby można było robić ciągle kolejne remonty i poprawki za kolejne miliony (taki miś)? W końcu kto by liczył publiczne pieniądze? To jest chyba ta słynna poznańska jakość i gospodarność tylko w lepszej, unowocześnionej formie dostosowanej do współczesnych Poznaniaków.
13-02-2022 20:02:59
Marcin
@Czytelnik, jakiej zieleni mamy dać szansę? Co wiosna ma do zagospodarowania terenu? Uważasz, że z przyjściem wiosny te zabetonowane place zmienią się w zielone trawniki?
12-02-2022 16:05:09
Czytelnik
Czytając te komentarze można odnieść nieodparte wrażenie, że lepiej było zostawić to co było, czyli syf, plandeki i dziadostwo. Ludzie zastanówcie się co piszecie bo żal jest to wszystko czytać. Jest wybudowany rynek, cieszmy się z tego i ulepszajmy go jak się da ale na miłość boską ile można czytać tego marudzenia i powtarzania wytartych sloganów jak np. betonoza. Dajcie tej zieleni szanse bo jeszcze nikt nie widział wiosny na tym rynku a malkontenctwo króluje. Niech każdy zacznie od siebie, od własnego kąta, balkonu i tam nasadzi zieleń a potem wiesza psy na innych ... ech.
12-02-2022 15:45:08
Marcin
1. Jak wyglądają konsultacje społeczne w tym mieście to widać po zadowoleniu kupców z nowych warunków, jakie im zgotowali urzędnicy. Jak ktoś uważa, że jest fajnie bo wygląd jest najważniejszy, to niech zamieni się na chwilę z kupcami, którzy tam stoją po kilka godzin przez cały rok w każdej pogodzie. Niech urzędnicy, pan projektant albo pracownicy Targowisk udostępnią kupcom swoje ciepłe pokoiki w biurowcach a sami popracują w tym cudzie, który tak zachwalają. To co się stało z Rynkiem, to jest totalne ignorowanie ludzi przez arogancką władzę. Ostatnio widać to coraz częściej. 2. Facet nie zgadza się, że to betonoza :) Wiadomo, że sam siebie nie będzie krytykował. A jak jest naprawdę, to widać szczególnie na zdjęciach „z lotu ptaka”. Mnóstwo zabetonowanej powierzchni i kilka korytek z zielenią. Korytka oczywiście też betonowe.
09-02-2022 23:09:09
Ala
Każdy jest mądry jak przyjdzie na chwilę na zakupy to ok. Ja stoję na rynku 23 lata obecnie opłaty są większe wzrosły dwukrotnie skrzynki trzeba nosić dość daleko obecnie jest zabroniony wjazd na rynek. Jak każdy taki mądry to zapraszam do noszenia ciężkich skrzynek od straganu kawał drogi do samochodu. No i oczywiście ta dziura jak moklismy tam tak i tu jak pada to i tak wszystko mokre. Niech nikt nie opowiada że jest lepiej bo dla nas jest gorzej oprócz dwukrotnego czynszu na miesiąc to za śmieci w tym miesiącu jest 480 zł. To mało plus opłata dzienna 25 zł wszystko w temacie. A na głowę i tak leci po prostu bubel
08-02-2022 21:36:19
poznanianka
Powstała jedna z najlepiej zaprojektowanych przestrzeni publicznych w Poznaniu. Fantastyczna forma dachu, super posadzka, ładnie zaprojektowane stoiska. Kolorystyka nowych elementów współgra z otoczeniem. Zieleń będzie zielona na wiosnę. Nareszcie mamy kawałek współczesnej architektury na miarę NY czy Madrytu. Ludzie ! Opamiętajcie się z tym krytykowaniem ! Chcecie powrotu do obskurnych bud przekrytych starymi plandekami?
08-02-2022 20:22:17
kupujący
zaoszczędzą na myciu dachu ale na prądzie to popłyną. dzień jak się należy a rynek ciągle oświetlony
08-02-2022 13:06:44
voit
Jak to się w Poznaniu mówiło: TYN TO JEST ARTYSTA :):):) Co by wszyscy nie powiedzieli, krytyka do adresata nie dotrze. Najważniejsze, to być dumnym ze swojego dzieła. Nawet jak inni twierdzą, że to bubel. Brak słów...
08-02-2022 09:43:15
Ania
Prawdziwą skuteczność tej betonowej inwestycji pokaże czas. Czy nadal będą kupcy i klienci - to proste i dobitnie życiowe. Poznań niestety trochę się zagalopował, zieleni jest zdecydowanie mniej niż to szerzą medialnie, natura to podstawa!
08-02-2022 00:44:48
Tomcio z Łazarza
No to kilka wniosków z tego reklamowego wywiadu: konsultacje społeczne odbyły się po łebkach i żadnych wniosków z nich nie wyciągnięto (jak zwykle); betonoza... cóż jeśli na Rynku o powierzchni 16 672 m kw. ułożono 16 537 m kw. kostki i płyt betonowych, to faktycznie przelicznik "niezabetonowanej" powierzchni jest spektakularny; powierzchnia zielona 1442 to 2 razy mniej, niż powierzchnia UFO nad straganami i nawet nie 1/10 całości; rozsianie jej po całym Rynku skutkuje optycznym "zniknięciem" zieleni - sorry, taka prawda objawia się właśnie szczególnie na skwerze Kazimierza Nowaka; płyty betonowe są "fantastycznie" śliskie przy lekkich opadach (psy wpadają w poślizg); dopiero latem przekonamy się ile butów się stopi na tych płytach; 160 miejsc parkingowych? w snach projektantów, bo nie są to miejsca wyznaczone (linie!!!), zatem pojemność zależy od fantazji parkujących; imprezy? Betlejem było, coś jeszcze się da tam zrobić poza... tymże Betlejem, czyli imprezą głównie handlową - jakoś nie widzę częstego ustawiania sceny na tych schodach; 56 drzew wielkości przerośniętych krzewów puszczy z Rynku nam nie zrobi... coś pominąłem?
07-02-2022 20:38:02
swojak
Ten Pan niestety nie rozumie że zamordował Rynek Łazarski i jego legendę. Obstawiam że przyjechał z daleka i nie rozumie czym był dla Poznania Rynek Łazarski.
07-02-2022 16:50:40
Głos z Małeckiego
Pytanie do Projektanta i zarządu spółki Targowiska: kiedy znikną te szpetne barierki zamykające z obu stron wjazd na rynek? Znów idziemy w dziadostwo. O ile dobrze pamiętam, w projekcie były słupki zamykane na kłódkę czy też jakieś podobne absurdalne w tym przypadku rozwiązanie. Widziałem, że przez chwilę takie słupki były od strony Małeckiego. Już ich nie ma - nie wiem czy zostały zdemontowane przez zbieraczy złomu czy przez Targowiska. Absurd i brak estetyki takiego rozwiązania zgłosiłem mailowo po spotkaniu konsultacyjnym z mieszkańcami, proponując zamiast tego słupki wysuwane z jezdni na pilota. Oczywiście nie zostało to wprowadzone, a teraz przy nowym rynku mamy te paskudne barierki. Ponawiam więc pytanie - kiedy to zostanie zmienione?
07-02-2022 11:38:12
KK
Przykro mi, ale ten Pan nie wie o czym mówi i zapewne nic z rynkiem, typowym rynkiem nie ma wspólnego. A skoro miejsc parkingowych tyle to ciekawe dlaczego jadąc do pracy właśnie na rynek w sobotę, jeździłam 30 min po okolicy, aby je znaleźć. Narzekają klienci, narzekają kupcy, nikt nie konsultował, wszystko ustawione - ma tak być i tyle. Nie wspominając o wszystkich utrudnieniach, nie można wjeżdżać z towarem, wynajmujesz miejsce , za które płacisz, a masz stać tyle ile Ci każą, nawet jeśli towar się skończy o godz. 10.... Żenada! Płacąc za wynajem sklepu - otwierasz go w takich godzinach, jak Tobie pasuje, a nie jak Tobie każą. Szkoda, ludzie którzy całe swoje życie sprzedawali i zarazem kupowali w tym miejscu, powoli odchodzą. Zostanie komplet radnych, planowaczy i architektów, którzy latem będą zjeżdżać wspólnie na jednej zjeżdżali wokół tych sfer zielonych, a zimą jeździć na karuzeli za miliony monet sprowadzonej z zagranicy... Bo przypomnijmy, ze Betlejem, które tu się odbyło miało się nijak do tego na placu Wolności... szkoda... naprawdę szkoda...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: