Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Jest coraz mniej rdzennych mieszkańców" – wybrano "Człowieka Roku Łazarza {►FILM} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Jest coraz mniej rdzennych mieszkańców" – wybrano "Człowieka Roku Łazarza {►FILM}
11-12-2021 04:49   Janusz Ludwiczak
Podczas uroczystego otwarcia Rynku Łazarskiego wręczone zostały nagrody "Człowiek Roku Łazarza". Wyróżnienie za ubiegły rok otrzymał Zdzisław Nowak, który od 40 lat pracuje w administracji "Osiedla Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald, wspierając potrzebujących mieszkańców, zaś tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2021" przyznano Janowi Kurkowi – operatorowi i reżyserowi telewizyjnemu, który od lat 60. fotografował codzienne życie mieszkańców Łazarza.

Od blisko 30 lat przyznawana jest nagroda "Człowiek Roku Łazarza". Przez miesiąc mieszkańcy mogli zgłaszać wartościowych i zasłużonych ludzi, którzy od lat robią coś dobrego dla Łazarza i jego mieszkańców.

– Celem inicjatorów plebiscytu jest wyróżnienie osób wyjątkowych, które swoją pracą zawodową, działalnością społeczną, zaangażowaniem, czy też dorobkiem życiowym zaznaczyły się w krajobrazie tej dzielnicy. Często bywa tak, że są to osoby skromne, które nie szukają poklasku, których nikt do tej pory nie zauważył. Chcemy przy wyróżnieniu zwrócić uwagę na osoby nie tylko popularne, rozpoznawalne, ale przede wszystkim na ciche i spokojne osoby, które od lat robią coś dobrego dla Łazarza i jego mieszkańców – wyjaśnia Janusz Heller, kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg".

Jak już informowaliśmy w andrzejkowy wieczór członkowie kapituły w 14-osobowym składzie, wśród których byli dotychczasowi laureaci nagrody "Człowiek Roku Łazarza", a także przedstawiciele Rady Osiedla Św. Łazarz (jednostki pomocniczej miasta) oraz Rady "Osiedla Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald po trwającej niespełna półtoragodzinnej naradzie wybrali laureatów spośród trzech otrzymanych kandydatur.

W minioną sobotę, 4 grudnia podczas uroczystego otwarcia Rynku Łazarskiego wręczone zostały nagrody "Człowiek Roku Łazarza". Wyróżnienie za ubiegły rok otrzymał Zdzisław Nowak.

Zdzisław Nowak (ur. 1957 r. w Zaniemyślu) – uzyskał technik elektryka, ukończył Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu. Od ponad 40 lat pracuje w administracji "Osiedla Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald, od 1995 roku jest zastępcą kierownika, a od 2014 r. kierownikiem.

"Jest osobą pracowitą, znający problemy mieszkańców. Doskonały i doświadczony fachowiec, świetnie znający całą strukturę mieszkaniową osiedla. Zawsze zainteresowany oraz osobiście uczestniczący w realizacji wszelkich działań remontowych, inwestycyjnych i przeglądach. Cieszy się uznaniem, jest lubiany i szanowany przez mieszkańców Łazarza" – czytamy w uzasadnieniu.

Janusz Ludwiczak, portal Lazarz.pl: Od dawna jest Pan związany z Łazarzem?
Zdzisław Nowak, Człowiek Roku Łazarza 2020: Od prawie 42 lat, nie tylko jako pracownik i od 7 lat kierownik "Osiedla Łazarz", ale również jako mieszkaniec Łazarza. Miałem okazje codziennie obserwować zmieniający się Rynek Łazarski, który robi wrażenie.

Z jakimi problemami najczęściej się Pan boryka jako kierownik administracji liczącego kilka tysięcy mieszkańców osiedla?
Niestety muszę przyznać, że coraz mniej jest rdzennych mieszkańców. Sporo lokali mieszkalnych jest wynajmowanych, a to komplikuje sprawy związane z usuwaniem awarii, nie zawsze obecni są lokatorzy danego mieszania. Mamy też spory problem z parkowaniem na podwórkach, mimo iż jest dużo miejsc w strefie płatnego parkowania.

Wiem, że dużą operacją dla Was była wymiana wind we wszystkich blokach.
Tak, prace trwały ponad 10 lat, w sumie do wymiany były 33 windy, a koszt takiego jednego dźwigu to 140 tys. zł. Kolejnym naszym priorytetem jest likwidacja "Junkersów", a w sumie mamy 2,6 tys. mieszkań.

Z kolei tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2021" otrzymał Jan Kurek – operator filmowy i reżyser telewizyjny. W latach 1964-1993 pracował w TVP Poznań. Na Łazarzu mieszka od 1965 roku. Zapisał się do Spółdzielni „Radiowiec” i właśnie tam, na Łazarzu dostał mieszkanie w bloku na rogu ulic Potockiej i Lodowej. Fotografował od 1950 roku. Jego pierwszy aparatem była „Idioten-kamera” po zmarłym w 1949 roku ojcu. Jan Kurek, fotografował i dokumentował przedpołudniowe spacery po ulicach Łazarza z lat 1967-1969. Rejestrował codzienne wydarzenia uliczne. Nie ma tam doniosłych wydarzeń, nie ma ilustracji problemów politycznych, nie ma postaci zasługujących na upamiętnienie. Dzięki jego zdjęciom możemy zobaczyć jak wyglądał Łazarz ponad pół wieku temu. Jego pasji fotograficznej zawdzięczamy powstanie wielkiej plenerowej wystawy "Mój Łazarz 1967", towarzyszącej XVIII Dniom Łazarza. W 2007 roku otrzymał tytuł Przyjaciel Łazarza, w roku 2017 Nagrodę Specjalną Klubu Krąg.

Ze względów zdrowotnych laureat nie odebrał nagrody. Statuetkę odebrał zięć, Remigiusz Koziński, wieloletni dziennikarz "Gazety Wyborczej", później Telewizji WTK, obecnie kierownik działu edukacji i promocji poznańskiego ZOO.

Dodajmy, że laureatami tej nagrody są m.in. śp. ks. Prałat Bolesław Exler (1998), Krzysztof Antkowiak (2000), Maria Łazarz (2001), Wojciech Wośkowiak (2004), Lidia Dudziak (2005), ks. Prałat Eugeniusz Antkowiak (2006), ks. Marcin Ciesielski (2008) - były proboszcz Parafii Chrystusa Sługi, harcmistrz Stanisław Kruk (2009), Kazimierz Rafalik - rzeźbiarz, fotografik i publicysta (2013) czy Jacek Hałasik – nieżyjący już redaktor Radia Merkury (obecnie Radia Poznań), znawca gwary poznańskiej (2014). Poprzednio (czyli w 2019 r.) nagrodę tą otrzymała Maria Paradowska, dyrektorka Dziennego Domu Pomocy nr 1 przy ul. Konopnickiej. Z kolei trzecią osobą nominowaną do nagrody "Człowiek Roku Łazarza 2021" była Sylwia Badzińska z Rady Osiedla Św. Łazarz, zaangażowana w działalność i Stowarzyszenie "Łazarz Pomaga".


Komentarze (1)

18-12-2021 08:29:55
Iwona
Pana Kierownika znam od lat.... wyjątkowo konktretny, rzeczowy, szczery i bardzo oddany pracy i mieszkańcom Łazarza człowiek. Uśmiechnięty, charyzmatyczny, zawsze gotowy pomóc. Wyrazy szacunku Panie Kierowniku i słowa podziękowania od mieszkańców Głogowskiej. Duża zdrowia!!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: