Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rynek Łazarski: Jest już fontanna. Przypomina koronawirusa? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rynek Łazarski: Jest już fontanna. Przypomina koronawirusa?
11-07-2021 20:07   Janusz Ludwiczak
Na placu budowy przebudowanego Rynku Łazarskiego pojawiła się już fontanna. Zdaniem niektórych nawiązuje do koronawirusa. Zamontowane zostały również ledowe latarnie. Prace budowlane mają zakończyć się na przełomie sierpnia i września. A kiedy ruszy samo targowisko?

Już półtora roku trwa przebudowa Rynku Łazarskiego. Jak już informowaliśmy gotowy jest już dach przyszłego targowiska. Zadaszenie składa się z 26 słupów i 3 ringów: wewnętrznego, który nie będzie zadaszony, oraz środkowego i zewnętrznego. Cała stalowa konstrukcja waży aż 135 ton.

– Dach składa się z 2 poduszek jednokomorowych, dużej (1744 m²) i małej (492 m²) wznoszących się na 26 stalowych słupach. W przypadku tak dużych poduszek jednokomorowych dużą część konstrukcji jest ukryta wewnątrz nich. Poduszki będą zasilane powietrzem przez 3 agregaty – wyjaśnia Piotr Subczak, dyrektor obszaru Budownictwa Inżynieryjnego spółki Skanska.

Kilka dni temu zamontowano fontannę. Zdaniem wielu osób wyglądem przypomina ona koronawirusa.

Na skwerze im. Kazimierza Nowaka zamontowano już ledowe latarnie. Rynek Łazarski będzie oświetlany białym światłem. Oświetlenie będzie sterowane cyfrowo.

Na przełomie sierpnia i września mają zakończyć się ostatnie prace budowlane.

– Po wakacjach rozpoczną się odbiory. Zakładamy, że Rynek Łazarski otworzymy i oddamy mieszkańcom pod koniec roku, prawdopodobnie jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Już teraz widać, że będzie to bardzo zupełnie nowa jakość przestrzeni zarówno w Poznaniu, jak i na samym Łazarzu. Rzeczą, która już przykuwa uwagę, a po oddaniu rynku z pewnością spowoduje, że ludzie z ciekawości będą odwiedzać centralny punkt dolnego Łazarza, to będzie niewątpliwie dach nad płytą rynku – przekonuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Na Skwerze im. Kazimierza Nowaka pojawi się niebawem plac zabaw.

– Poprosiliśmy, by póki drzewa nie będą dawać wystarczającego cienia zamontować nad placem żagiel zacieniający. Spotkało się to z pozytywną reakcją urzędników – informuje Rada Osiedla Św. Łazarz.

Przebudowa Rynku Łazarskiego jeszcze się nie zakończyła, ale nie wszystkim podoba się nowe oblicze targowiska. Jak już pisaliśmy na początku czerwca zdaniem wielu mieszkańców na Rynku Łazarskim będzie zbyt dużo betonu. Miasto przekonuje, że zieleni będzie więcej niż było wcześniej. Więcej o tym w artykule: Rynek "betonoza" Łazarski? "To nie jest funkcja parkowa".

– Od 2015 roku prowadzone były konsultacje społeczne – obejmujące badania ankietowe, warsztaty, spotkania z mieszkańcami, które określiły oczekiwania mieszkańców wobec tej przestrzeni. Rynek w oczach mieszkańców nie ma być tylko przestrzenią handlową, ale również miejscem spotkań, lokalnych festynów czy innych wydarzeń – dostępnym zarówno dla seniorów, jak i najmłodszych dzieci. Realizowany projekt łączy wszystkie te oczekiwania. Jest w nim targowisko, przestrzeń na festyny i szerokie amfiteatralne schody, które mogą pełnić funkcję widowni do przedstawień. Dodatkowo znajduje się tam fontanna i urządzenia dla dzieci oraz szeroki deptak wprowadzający na rynek z ul. Głogowskiej – przekonuje wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Przebudowa Rynku Łazarskiego, którą realizuje spółka Skansa kosztuje ponad 42,3 mln zł.


Komentarze (13)

20-07-2021 11:39:09
Qshu
hahahahahahahahahahahahaha heheheheheheheheheheheheheh - tyle powiem na to całe narzekanie na wprowadzanie strefy. Chcecie szerokich ulic i parkingów zamiast chodników? to zapraszamy na wschód. Spakować dobytek, wsiąść do tego swojego ukochanego samochodu i najbliższy przystanek na wschodniej granicy Polski. Tam to jest standard i tam zapraszamy.
19-07-2021 18:05:43
Cichy
Na Głogowskiej to jeszcze poduszki berlińskie niech zamontują co 200 metrów i po zawodach
19-07-2021 08:22:29
Mieszkańcy Głogowskiej
Mieszkańcy Głogowskiej A na starej Głogowskiej po zmianach i wprowadzeniu ścieżki rowerowej wieczny korek i smród spalin -przed zmianami samochody przemknęły i wszystko się rozwiało a teraz nawet okien nie można otworzyć -sama spalina - ŻĄDAMY PRZYWRÓCENIA STAREGO PORZĄDKU ALBO DALSZEGO LOCKDOWNU - PRZYNAJMNIEJ BYŁA CISZA I SPOKÓJ!!!!!!!!
18-07-2021 19:21:03
Uciekamy!
Obrzydlistwo, kicz i betonoza; tandeta, jak z NRD, uciekamy jak najdalej!
18-07-2021 09:15:15
jaro
witam,teraz po komentarzach już widać ile mamy miejsc parkingowych po wprowadzeniu strefy ! Tragedia kto i z kim przeprowadził konsultacje Kto i z kim przeprowadził konsultacje w sprawie rynku,w sprawie strefy !!!!Czy za metalowymi słupkami i zabieraniem miejsc do parkowania nie stoi ktoś z rodziny albo kolega pana Prezydenta Pozania TRAGEDIA I TO JEST OPINIA 99 % LUDZI Z ŁAZARZA!!!!!!!!!! A TO CO ZROBILI NA ULICY CHŁODNEJ TO JUŻ PRZECHODZI LUDZKIE POJECIE ! SZKODA SŁÓW !!!!Dajcie żyć !!!!!
16-07-2021 18:53:13
Robert z Kolejowej
Betonoza i kicz.Tak zwana rewitalizacja .Która pasuje do tego badziewnego miasta.
16-07-2021 09:00:22
De.
Myślałem że takie fontanny były modne 15 lat temu.
15-07-2021 12:07:17
Elżbieta
Do Kossaka- mamy identyfikator mieszkańca, ale niestety po 18.00 nie ma już wolnych miejsc na całym Łazarzu.
14-07-2021 23:13:09
kossaka
decyzja o parkowaniu równoległym bardzo dobra. problem mają jedynie lokatorzy bez meldunków. pora na kolejny krok. odtworzyć jarzębiny na kossaka. jeszcze w latach 80/90 pod każdą bramą rosło drzewo.
14-07-2021 15:04:03
Mieszkańcy Łazarza
Po wprowadzeniu strefy płatnego parkowania ubyło wiele miejsc. Mieszkańcy mają poważne problemy. Są ulice, na których można było pozostawić parkowanie skośne lub prostopadłe, np. na ul. Kossaka. Prosimy naszych radnych, aby przedyskutowali problem. Z góry dziękujemy.
13-07-2021 22:23:54
M.
@Cichy, teraz mamy Plac Łazarski, a nie rynek. Mało przyjazny dla okolicznych mieszkańców (przy takich temperaturach niewątpliwie "doceniają" uroki betonozy), potencjalnie generujący hałas (obstawiam sporą popularność wśród deskorolkarzy), a czysty i pachnący będzie w porywach przez pół roku. Mieliśmy szansę na fajną przestrzeń, ze sporą ilością zieleni, a wyszło dosyć średnio. Umiejscowienie placu zabaw na środku tej patelni, to też rewelacyjny pomysł - udar cieplny gwarantowany.
13-07-2021 13:46:21
Cichy
@Robert a Twoim zdaniem park mieli zrobić? Zrobili piękny nowy piękny rynek i trzeba się cieszyć że odnowili a nie tylko krytykować. Jak był stary wyeksploatowany z dziurami w chodnikach to nie była betonowa patelnia?
12-07-2021 20:58:33
Robert z Kolejowej
Betonowa patelnia.Syf.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

wrz

do 01-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - targi dla seniorów

02

paź

11:30
Łazarz
Spacer po Fest Fyrtel - wycieczka z przewodnikiem, zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa
zbiórka: Rynek Łazarski

05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: